9.03.2010 Ankarda randevum var Yardım Evrakla İlgili Acillll

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    KÖLN E30
    Katılımcı

Merhaba arkadaşlar forma yeni kayıt oldum acil sorm olcak sınavımı kazandım ve 4 gün sonra randevum var konsoloslukta benim sorunum şu yardımcı olursanız sevinirim.

1-Benim eşim alman vatandaşi turkıyede evlendik.Kimlini ve pasaportunda hala kendi soy adi yazıyo almanyaya gitmedi beraber gitcemiz için evraklarda soyisimle ilgili bi sorun cıkarırlarmı.
    2-vukuatlu nufus kayıt örneği eşimin cıkardığımda evlı kısmında evlı yazmıyo sordum kapalı kayıt dediler almanvatandası oldu için görunmezniş buna bi sorun yaparlarmı acaba.

şimdililk sorunum bu bilen varsa yardımcı olursa sevinirim ankarda randevum.

DeLiyanginiM
    Katılımcı

2. T.C. Evlilik Cüzdanı ve Evlenme Kayıt Örneği

Türkiye’de nikah kıyıldıktan hemen sonra evlendirme memuru tarafından uluslararası geçerli bir Aile Cüzdanı verilir. Bu aile cüzdanı 13.09.1974 tarihli CIEC Anlaşması temelinde düzenlenmektedir. Fakat bu aile cüzdanı Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından tanınmamaktadır, zira Almanya Federal Cumhuriyeti bu anlaşmaya taraf olmamıştır.

Evliliğinizi belgeleyebilmek için uluslararası geçerli bir evlenme kayıt örneği-Formül B tanzim ettirmeniz gerekir. Evliliğiniz nüfus kayıtlarına işlendikten sonra herhangi bir nüfus müdürlüğünden bu evlenme kayıt örneğini temin edebilirsiniz. Bu belge Almanya’ nın da taraf olduğu „nüfus kayıtlarından çok dilli örneklerin çıkarılmasına ilişkin 08.09.1976 tarihli sözleşme“ temelinde düzenlenmektedir.

3. Türkiye’ deki evliliğinizin soyadı hukuku bakımından etkileri

Kadın Alman uyruklu ise, Türk evlendirme memuru huzurunda verilen soyadına ilişkin beyanlar Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından tanınmamaktadır.

Bu yüzden, örneğin kadın Ankara’ daki Alman Büyükelçiliği’ ne müracaat edip, kocasının soyadıyla yeni bir pasaport verilmesini isterse, önceden çift ya Almanya’ da ikamet ettikleri yerdeki nüfus idaresine ya da Ankara’ daki Alman Büyükelçiliğine gidip bununla ilgili bir ülke hukuku belirledikten sonra ortak bir soyadı belirlemeleri gerekir (başvuru formlarını aşağıdaki link listesinde bulabilirsiniz, imza tasdiki için 20,- Euro harç alınmaktadır). Bu işlemle birlikte yeni soyadınızla, yeni bir pasaport başvurusu da yapabilirsiniz.

Ülke hukuku ve soyadı belirleme işlemi için aşağıdaki belgelerin ibrazı gereklidir:

* Karı kocaya ait kimlik belgeleri
        * Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği „Formül B“
        * Eğer eşlerden biri veya ikisi de Türk vatandaşı ise veya geçmişte Türk vatandaşıydı iseler tam tekmil ve vukuatlı nüfus kayıt örneği
        * Eşlerden biri Alman vatandaşlığına alınmış ise, vatandaşlığa alınma belgesi
        * Varsa, boşanma kararı

Büyükelçilik, buna ilişkin vereceğiniz beyanı Almanya’ daki yetkili nüfus idaresine gönderir. Yeni soyadı ile ilgili Almanya’ dan onay geldikten sonra talep edilen yeni pasaportu teslim edebiliriz.

Türkiye’de Evlenme (bkz. metin sonundaki download ve link listesi)

Bu Linki Bir inceleyin belki cevap bulabilirsiniz

https://www.istanbul.diplo.de/Vertretung/istanbul/tr/04/Rechts__und__Konsularservice/Eheschliessung__Scheidung__S

KÖLN E30
    Katılımcı

Hocam cevabın için teşekur ederim ama anladım kadarıyla 2. SORUMA formul B yi alırsan sorun olmuyo.Ama 1. sorumda eşim şimdi gidip pasaportunu deiştirmek zorundamı suankı pasoportunun fotokopısını cektım ben ve istenen evraklarla goturecem bu şekilde olmazmiki bunu kime sorcamya….. utanan :)

DeLiyanginiM
    Katılımcı

Size en dogru yaniti konsolosluk verebilir diye düsünüyorum isterseniz bir mail atip sorun.

Fakat nacizane fikrim.
    Esiniz alman vatandasi dolayisi ile bunu alman makamlarina tanitmasi gerek yani suan almanyada evli gorunmuyor ise sizi nasil aile birlesimi getirecek almanya ya?.
    Bir ikincisi muracat ettikden sonra buradaki yabancilar dairesi esinizle bir gorusme yapmak isticekdir.Burada diger arkadaslarda gorduk yabancilar dairesi esleri genelde cagiriyor.

Alman makamlarina evliliginizi bildirdinizmi?

mutim2
    Katılımcı

dostum geothenin sitesinde mailler olacaktır oradan alabilirsin bilgilerini

KÖLN E30
    Katılımcı

Size en dogru yaniti konsolosluk verebilir diye düsünüyorum isterseniz bir mail atip sorun.

Fakat nacizane fikrim.
    Esiniz alman vatandasi dolayisi ile bunu alman makamlarina tanitmasi gerek yani suan Almanya'da evli gorunmuyor ise sizi nasil aile birlesimi getirecek almanya ya?.
    Bir ikincisi muracat ettikden sonra buradaki yabancilar dairesi esinizle bir gorusme yapmak isticekdir.Burada diger arkadaslarda gorduk yabancilar dairesi esleri genelde cagiriyor.

Alman makamlarina evliliginizi bildirdinizmi?

Kardeş konsolosluğa nasıl sorabilirim bunu telefonlar hep mesgul mail adresini yazabilirmisin bizahemet ankaradakinin.Birde eşim evlendımızden beri yani 5 aydir turkiyede benimle yabancilar polisini aradik onlar ailenizden biri kefil olsun dedi kayinbabam emekli ve oturduklari ev 360 m2 artı 3 daire onlara ait kendilerinin kira deil yabanci polisler eşime gelmene gerek yok hatta babasınında gelmesine gerek yok dedi cunku cok yaşlı yuruyemıyo interneten bi form indirdiler doldurdular ona imza attı ve evin tapusunu goturüp orda verecekler.Sonuc olarak eşimin orda olmasına gerek yokmus.şimdi tek sorunum pasaportunda kendi soy ismi var.

Birde ben Formul B yi aldım onda benim bilgelirm full ama eşimin adi bile yazmıyo boş hepsi sadece alman vatandasi yazıyo bu belge doğrumu boylemi olcak.Artı toplu nufus kayıt örneğindede eşimin yine bilgileri boş bekar yazıyo ondada turk vatandaslından ayrılmıs alman yazıyo bu evraklar boyle verilcek deilmi. Yardımlar için tekrar teşekurler salı teslim etcem geri donmek istemıyorum konsolosluktan…

tahir
    Katılımcı

kardeş senin eşinle evlendiğini gösteren formul b diye bi evrak var onu aldıınmı zaten orda yazıyoo ve eşinin soy ismini sıkıntıı yapma benim evraklarımdada aynı kapalı kayıt olduğu için yazmıyorduu hiç bişey ama problem çıkmadıı. bende evraklarımı daha cuma günü teslim ettim korkma sıkıntı yook. allah yar ve yardımcımız olsun

yasin demir
    Katılımcı

hiç bi sıkıntı yok kardeş eşin zaten tr de evlene bilmek için almanyadan evlenme ehliyet belgesi aldı geldi ve onunla evlendiniz nufus kayıt örneğinin altında yazar zaten alman vatandaşı şu bayanla  evledir diye o yeterli zaten formül b alacaksın uluslar arası evlenme kayıt örneğidir. ama bunlardan ziyade eşin hala almanyada bekar gözükmektedir.evlenme cüzdanı ve formül b ile bunu almanyaya tanıtmanız işlerinizi dahada hızlandırır çünkü o hala almanyada bekar gözüküryor eğerki eşin tr deyse konsolosluk hukuk bölümündede yaptırabilirsiniz tahminim sabah mesai başlangıcında yada mesai bitimine az kala konsolosluğu aramanı tavsiye ederim yada hukuk bölümüne mail at cevap yazıyolar

HamzaD
    Katılımcı

SeLam,
    evet benım esımde alman vatandası yabancı yanı bı belge getırdı hamzayla evlenebılır dıye bı belge evlendık sertıfaka
    aldım ve  :-[ sevınırım

8 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.