8 günlük almanya izlenimim

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    telasli
    Katılımcı

Tabi ki erken tespitler olduğu için katılmayanlar olacaktır. Belki kendilerine ilerleyen zamanda hak verebilirim.

Dediğim gibi daha 8. Günüm burda ve ben frankfurtun bir kasabasındayım. Özellikle şunu belirtmek istiyorum (türkün türkten başka dostu yok sözü gurbette anlamını yitiriyor) burada türk başka bir türkü istemiyor arkadaş bu tavırlarından çok net belli. Sanki gezmeye gelmişiz gibi niye geldin buraya? Türkiye daha iyi vs gibi ilk olarak verdikleri tepki bu oluyor. Yahu sen dön kardeşim burası sana batıyorsa! Aile birleşimi yaptık kısmet buymuş geldik daha uzatmanın anlamı yok. Velhasıl kelam adam 20 yıldır burada bir dikili ağaç sahibi olamamış senin onu iş ve çevre hayatında ilerlemeni onun önüne geçmeni istemeyen bir kıskançlığı var bu net! En çokta yolda yürürken yanımdan geçen almanların asla selamsız geçmemesi hoşuma gidiyor ne bileyim mutlu oluyorum bununla. İnsanın insana burada acayip saygısı var. (Almanlardan bahsediyorum) trafik aynı keza arkada kaç tane araç kuyruğu oluşmuş sıfır sıkıntı o yaya ordan geçecek bizde beklicez saygıları var. Eşimle markete gidiyoruz iki çanta dolduruyoruz günlük yiyecen içecek bunun bir çantası su oluyor diğeri gıda tutan meblağ max 11 euroyu geçmiyor bu bana göre çok iyi. Salçası yoğurdu vs bunlarda içinde. O gün tüketmeyeceğimiz şeyleride alıyoruz aradan çıksın buda diyerek tabi. Neyse dahasıda varda aklıma şuan gelenler bunlar.

tugce_doerjer
    Katılımcı

Her yeni gelenin söyleyeceklerini yazmissin sende. Bende yeni geldigimde bunlara bakiyordum cok da hosuma gidiyordu hala da gidiyor. Umarim hep sorunsuz mutlu bir hayatin olur Almanyada

telasli
    Katılımcı

Umarım… Kafamda sormak istediğim burada ki geleceğimle alakalı bir sürü soru var. 30 uma kadar gurbet görmedim ben. Afedersiniz ama kafam manyak gibi. Bu devletin işleyiş sistemi nasıldır ve benim sırasıyla kendi ayaklarımın üzerinde durabilmem için sırasıyla ne yapmam gerekiyor hiç bilmiyorum. Eşim bu sorularımdan çok sıkılıyor ve artık bekle sen ben biliyorum napacağımızı günü gelecek hepsinin diyor. İlk iş yaşadığımız eve kayıt ettirdi beni. Sonra aok ya sigorta yı aradı kağıt göndereceklermiş dolduracaklarmış vs

KaLpSiz
    Katılımcı

Esin oyle dediyse Allah kolaylik versin bunun ne anlama geldigini cogu kisi anliyor kesin. Iste bu yuzden almanyaya gelince esler bu tarz.davraniyorlar . Hep eşe bagimli kalmani istiyorlar dil bilmezsen ehliyetin yoksa kucuk yerde.yasiyorsan eşin olmadan hic birsey yapamazsin istedikleri de bu esim beni sever asla degismen diyenleride gorduk inan oyle degil1000 de 1 Umarim yanilirim ama.simdiden soyleyeyim kendi.ayaklarin ustunde durmak icin acele et yoksa sonuc belli

KaLpSiz
    Katılımcı

Bu arada buradaki hanimlar turkiyeden gelen eslerin tam sureli calismasini istemez cunku calismadigi zaman gelen giden parayi bir sekilde gizleyebiler.ama eş calisdigi zaman maasini bilecegi icin o zaman sikinti oluyor.job centerden gelen para kagidina ben bile baktigimda cogunu anlamiyorum almanyaya yeni gelenin anlamasi imkansiz cunku cok karisik oluyor. Telasli genel konustum kardes herkes bilgilensin. Diye yaziyorum biraz kendi gorduklerim.birazda etrafta tanidigim gordugum kotu deneyimlerde bunlari gordum 

telasli
    Katılımcı

Ehliyetim var. Burda çoğu kişinin ilk sorusu ehliyetin varmı oluyor. Sanırım ehliyet burda iş bulmada başı çeken artılardan. Evet korkumda bu eşime bağlı yaşamak istemiyorum. Buna alışmaktan çok korkuyorum sonuçta karında olsa o sen gurbettesin önce kendini sağlama almalıyım mantığındayım. O burada doğmuş büyümüş buranın kurdu ben olmasamda yaşar ama ben gurbette birine bağımlı olamam maddi ve psikolojiksel yalnız bir şekilde ayakta durmalıyım. Evet kalpsiz acele etmek istiyorum ama daha 10 gün oldu geleli. Ne yapılır ne edilir bilmiyorum. En basiti çevre edinmek ama kimseyi tanımıyorum tanışmaktanda korkuyorum herkes iyi niyetli olmayabilir çünkü. Yardım ediyor gibi görünüp beni bir batağada saplayabilir. Anlayacağınız kafam çok karışık.

KaLpSiz
    Katılımcı

Bunu soylemek istemiyorum ama gelmeden once bunlari.anlatmaya calismistim burada insanlar.tuhaf kimseye guven olmuyor. Is bulup calisamazsan acele etme kendini stresse sokma ehliyetini ve dilini gelistir kurslarini bitir zaten bunlar baya zamanini alicak.sonra bir is bulup calisinca daha da gelisir dilin sonrasinda ise o zaman duruma bakarsin esin almansa almanyada oturum kartini aldigin sureden tam 2 sene sonra ayrilma durumuda olsa seni turkiyeye gonderemezler esten bagimsiz oturum alirsin bosanma vs derken 1.5-2 sene de oyle gecer hayatini kurarsin o zamana kadar. Ayril demiyorum bu durumlarda ne yapman gerek ona bak.  1 sene calisirsan ayrilsanda kalirsin burada oturum işe bagli olursa isten atilirsan. Turkiyeye yollanirsin ama 2 sene sabredersen calis calisma seni turkiyeye gonderemezler

telasli
    Katılımcı

Evet eşim alman vatandaşı. O zaman ben ilk iş ehliyetimi çevirteyim. Bunu nasıl yapabilirim peki? Sırasıyla yapmam gereken nedir?

fuk_18
    Katılımcı

telasli bak ne yap ne et 2 sene esinle bir yasa b1 belgeni al isini bul calismaya basla 2 senden sonra basina buyruk olabilirsin kalbsiz anliyor demek istedigimi 2 sene sonra sen daha rahatlarsin, ben bu flimlerin sonunu cok gördüm nasil bittigini o yuzden sen ne yap ne et 2 sene ayni evde yasamaya bak esinle sonra sikintin olursa gel burda konu ac hallederiz onuda

6 ay gecerli ehliyetin cevirmicen o sekilde kullan 3 4 ay sonra kursa yazil alman ehliyetini almaya bak

Evet eşim alman vatandaşı. O zaman ben ilk iş ehliyetimi çevirteyim. Bunu nasıl yapabilirim peki? Sırasıyla yapmam gereken nedir?

yeniceri57
    Katılımcı

Eeee telasli Sabrin sonu selamettir.
    Bence ehliyet sudur budur onlari yapabiliyorsan yap. Hakli herkes ama en buyuk ne sorunlu ve en zor mesele den basla ve odalara kapat kendini haril haril almaanca calis. Ilk onceligin almanca olsun. Kurs tahminimce hemen acilmaz.. kursun baslayana kadar bi kursa yazil ver parasini privat git imkan varsa Evde hep almanca konus. Kinderzone, cartoonnetwork gibi kinderfilme seyret. Cunku en sade dili onlar konusuyor. Ard zdf haberlerini izle.
    Onun disinda sporu seviyorsan cevrende bir turk klubu varsa git futbola yazil. Cevre edinme anlaminda. Genelde turk arkadsslar olur ama olsun en azindan onlarla da almancs konusursun.
    Frankfurtta ve cevresinde sanirim cok fazla auslander oldugu icin tarzanca konussan bile sorun olacagini zannetmiyorum. Sahsen ben hic cekinmiyorum. Zaten karsimdakini anliyorsam cümleyi dogru kuramasam da ne demeye calistigimi anliyor.bu da dili tamamen yapana kadar yeter.
    hosgeldin. Hayirlisi olsun

edokaracan
    Katılımcı

Bende Münih'e 25 gün önce geldim,Türkiye'de Goethe Institut'e kursa gidip A2 sertifikasını almıştım.İlk bir hafta zorluk çektim açıkcası,ta ki eşimin bana özgüvenimi kazandırma gayretini görünce işler değişti.Her işini  kendin yapana kadar yılmadan bıkmadan sana almancayı öğreticem diyor.İlk günler sigara dahi alamıyordum almancasını biliyorum ancak konuşamıyordum.Eşim sen biliyorsun benimle konuşuyormuşsun gibi konuş dedi.Her yere benimle geldi Arbeitsamt'ta ve Landratsamt'ta görevlilerle ben konuştum diyebilirim.4 taşeron firmaya Bewerbung'u mu gönderdim hepsi de Termin için çağırdılar.Ama Gerek Arbeitsamt gerek Landratsamt'taki görevliler hemen işe başlamayın bizce Almanca öğrenmeye devam edin daha kalifiyeli işler bulabileceğimi söylediler.bunda Türkiye'de ki 10 yıllık polislik tecrübesinin olduğunu düşünüyorum.Burdaki en büyük avantajım eşimin üniversiteden arkadaşlarının yardımı oluyor.hemen hemen her gün onlarla görüşüyoruz,bazende eşim işyerine götürüyor ne kadar evde kalırsan özgüvenini kaybedersin diyerek.Kısacası benim düşünsem özgüveni kaybetmemek zaten buralara gelmeyi buralarda yaşamayı göze alarak en büyük özgüveni gösterdiğimizi düşünüyorum.Yarında Ehliyet için İlkyardım kursuna gideceğim,15 eylül itibariyle Bir alman matbaa firmasında 5 günün yarım günü çalışabileceğim iş buldum en mantıklısı o geldi.Almanca kursu için ise Özel kurslara gitmeyi planlıyorum Volkshochshulelerin genelde 3 ay sonra için kursa başlattığını ve bu sürenin fazla olduğunu düşünüyorum.Bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var aslında herkese saygılar.

tugce_doerjer
    Katılımcı

Istedikten sonra herseyi basarabilirsiniz. Bakin hep söylüyorum yine söyleyecegim. Dil ögreniceksiniz. En kisa sürede en iyi sekilde bu dili ögrenmek zorundasiniz yoksa hergün biraz daha bataga saplanicaksiniz ruhsal olarak. Ne kadar esinizi severseniz sevin bir birey olarak baskasina bagimli yasamak kadar berbat birsey yok. Hele ki eger bu yasiniza kadar calismis özgür yasamis biriyseniz. dil ögrendikten sonra da calisicaksiniz. Parasina bakmadan, calisma saatlerine bakmadan ilk önce bir is bulacaksiniz. O iste calisirken hem almancanizi ilerleticeksiniz hem para kazanicaksiniz. Daha sonra calisirken is arayabilirsiniz. Daha iyi sartlarda is bulana kadar calisicaksiniz. böyle böyle hayatinizi esinizle birlikte kuracaksiniz.

Sizlere tavsiyem istemediginiz bir seyi sirf esiniz istiyor diye yapmayin. Burada yabanci oldugunuz icin herkesin dediklerine inanip hayatinizi karartmayin. Nasil istiyorsaniz o sekilde yasamaya bakin cünkü zamanla bunlarin hepsi üzerinize baski yapicak ve cogu kisi gibi bosanip geri dönmeye karar vericeksiniz.

Dil ögrenip is bulun calisin. Evden disari cikin. Esinizin ben hallederim demesine izin vermeyin. Birlikte yapmaya calisin. Ögrenin burada isler nasil yürüyor. Ileride bagimli kalmak istemiyorsaniz simdiden agirliginizi koyun bence.

telasli
    Katılımcı

Yorumlarınız için sağolun arkadaşlar. Evet dili hakim bir şekilde kullandıktan sonra zaten kendimi istediğim yere çekerim. Tekrardan teşekkür ederim.

Ozymmm
    Katılımcı

Telaşlı kardeşim hosgeldin şifa getirdin. şimdi sana en yakın gelenlerden biri benim ve sana tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. Uygularsın uygulamassin senin bilecegin is. Ama sunun altını çizerek belirtmek istiyorumki dinlemesini bilirsen en Aptal insandan bile birseyler öğrenebilirsin. şimdi ilk 1 ay kendini kasma eşine sorular sorup durma herseyi gidişatına bırak esinle çok iyi geçin burdaki en büyük destekcin o olacak ben şimdi daha iyi anlıyorum herseyi 3 ay bitti 4 e girdim. Nasil gecineceğin konusunda hiç telaşa kapılma çünkü burda devlet penalara bile yardım ediyor. Burda yaşayan gurbetcilerimiz bunun rahatlığına kavuşmuş ve kazanmış oldukları paraları (mark zamaninda) dini suistimal eden dolandiricilara yani yimpas kombassan ittifak gibi holdinglere paraları kaptirmislar şimdi ise bunların sikintilarini yasiolar ve demiş olduğun gibi dikili ağaçları yok diy3cegim şu ki kimsenin lafına aldırış etme ama devlete bağlı olarak da yaşama herkes bu rahatlığı düşmüş. 1 ay sonra nasip olursa eşinden de harclik istemmen için günde 3 4 saat çalışacağın yerleri araştırmaya bak mesela deutschpost alım yapio saatlik 12 euro net verio eşine bunu söyle o sana yolu yordami gösterir bu tür yer olmassa her taraf lokanta restuarant dönerci buralarda çalışma saati 6 euro günde 5 saat çalışsan 30 euro yapar ayda 900 euro bu senin için güzel bi başlangıç olur zaten bi kaç ay içinde senin kayıt işlemlerin bittikten sonra hayatı daha net görmeye başlayacaksın ve herşeyi öğrendikten sonra daha da hoslanacaksin almanyadan ehliyet konusuna gelince çevirme diye bişey yok alman devleti diyorki sqna ben bi güzellik yapıyorum türkiyeden aldığın ehliyeti burada 6 ay kullanabilirsin ama benim ehliyeti mi almak zorundasin eğer araç kullanacaksan evet ehliyet çok ama çok önemli çünkü 1 km yolu türkiyede seve seve yürüyorsun ama burda niye yuruyeceksinki zaten mazot 1 euro 😂 d3digimi anlamissindir sana vereceğim en büyük tavsiye 2 ay içinde kartin işlemlerin gerçekleşir ehliyeti yazıl ikinci tavsiyemde direk bi yere ise başla çevre yap çünkü çevre yapmassan ailenden ailenin çevresinden is guc teklifi gelmesini beklersen hayatın yawas yawas kotulesmeye başlar ve esinle aran açılır sen bize guveniptemi g3ldin buraya derler bunlar benim şahsi dusuncelerim uygularsin uygulamassin senin bilecegin is tekrardan hosgeldin güzel kardesim

telasli
    Katılımcı

Yardım görüşlerin için sağol kardeşim deutsch post hemen iş vermez ki bana daha oturum almadık aok kartı bekliyoruz. Dönercide vs imbiss de çalışmak istemiyorum

Ozymmm
    Katılımcı

Zaten o kartların gelmesini bekle dedim bende kardeşim. Dönerci imbis de çalışmam diyosunda ne iş yapacaksinki haa eşinin durumu iyiyse hiç çalışma ama sana sunu soyliyeyim ben ben bu 3 ayda çocuğumun  adak kurbanını kestirdim GAG ye 500 euro rüşvet verip 4 odali ev kiraladim kurban bayraminida nasipse türkiyede geçirecegim eşime bana bebegime gidiş geliş biletimi aldım ve 10 günlük 2015 model araçlar kiraladim donercide kazandığım parayla hergün sigarami alıyorum ve eşimi restuaranta cafeye g3zmeye ben cikariyorum ve hesaplarida ben oduyorum bakalım sen bunları ne zaman gerceklestirebileceksin beni 3 ay sonra daha net anliyacaksin

15 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 16)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.