4 ay da sürebilir 5 ay da denen vize süreci

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    BombPlanted
    Katılımcı

Ulusal vize başvurusunda bulundum dil kursu için, Türkiyede üniversite öğrencisiyim Almanyadaki üniversitelerle mailleştiğimde üniversitede eğitim almam için bir engel olmadığı sadece dil yeterliliği gerektiğini söylediler B2 yada C1 seviyesinde bunun için de dil kursu almam gerekiyor öncesinde. Tüm evraklarımı 23Mart2018de teslim ettim konsolosluğa, 27Nisan2018de konsolosluğun resmi numarasından arayıp evraklarımın almanyadaki yabancılar dairesine teslim edildiğini tüm araştırmanın bittiğini hiç bir sorun olmadığını hatta dil kursuyla iletişime geçtiklerini ve o konuda da bir sorun olmadığını söylediler. Ama araştırmayı yürüten memur tekrar 2nci bir araştırma yapmaya gerek görmüş ve bu araştırmanın ne hakkında olduğunu dosyama yazmamış , beni arayan memur da Almanyadan bir karar çıkmadan vizeyi verdik yada vermedik diye biz bir şey yapamıyoruz ekranlarımız kilitli diyor. Konsolosluğa görüşmeye gittiğimde farklı tarihlerde 2 ayrı konsolosluk memuruyla görüştüm ikisi de bana tüm evrakların tamamlandıktan sonra maksimum 20 gün içinde olumlu yada olumsuz bir karar verip pasaportunu yolluyoruz içinde vizen çıktıysa vizenle birlikte, çıkmadıysa vizesiz dediler. Sordum bu 20 günlük süreç geçti çoktan, hani ne kadar sürer 2nci araştırma diye. Berlin çok kalabalık bir şehir olduğu için uzun sürer dedi memur. Ayriyeten konsolosluktan atılan maillerden birinde 6~12 hafta içinde vize süreci sonuçlanıyor yazıyordu. Ben kendimi bu maksimum süre olan 12 haftaya göre mi hazırlayayım dedim. Hayır senin işlemlerinin ne zaman sonuçlanacağı belli değil. 3 aydan uzun sürer 4 ay da olabilir 5 ay da daha fazla da dedi telefondaki memur. E peki ne yapabiliriz bu süreci hızlandırmak adına, bir sorun bulunamamış diyorsunuz eksik bir evrak varsa tamamlayayım , gerekirse geleyim konsolosluğa yüzyüze de görüşebiliriz dedim. Karar mercii biz değiliz, berlindeki yabancılar dairesi. Buraya gelmene gerek yok zaten bizlik yada senlik bir şey yok, yapılabilecek en mantıklı şey eğer almanyada bir tanıdığın varsa onun gidip yabancılar dairesiyle görüşmesi ve araştırmanın hızlandırılması için konuşması olur dedi. Annem Berlinde yaşıyor, durumu ona anlattım o da türk konsolosluğunda yetkili bir avukatla görüştü, avukat anneme ilk olarak ~ konsolosluktan arandığına emin mi? Böyle 4 ay da olur 5 ay da diye dalga geçer gibi bir yanıt veremezler hukuki maksimum süre 3 aydır daha fazla bekletemezler yasal olarak demiş. Yasal süreyi bekleyip çözüme ulaşmazsa dava açma hakkımız olduğunu söylemiş. Annem başka bir avukatla daha görüştü yabancıların hukuki işlemlerine bakan, o da gidip  yabancılar dairesindeki memurla konuşmasının uygun olmadığını 3 ay beklemesi gerektiğini söylemiş. 3 ayda vize vermezlerse dava açabileceğimizi söylemiş. Bu davanın sonuçlanması da 1 seneyi geçermiş. Yani o kadar saçma bir durumda kaldım ki şu anda, ilk konsolosluk görüşmem aralık ayının 27siydi. O eksik bu eksik diye diye konsolosluğa mekik dokudum en sonunda mart ayında eksikleri tamamladım, araştırıp araştırıp hiç bir eksik bulamamışlar, ikinci araştırma diyip bekletiyorlar. Neyi araştırıyorlar onu da söylemiyorlar, avukatların dediğine göre terörist olup olmadığımı, daha önce almanyaya giriş çıkış yaptığım için niye giriş çıkış yaptığımı araştırıyor olabilirlermiş. Hayır giriş çıkış için vizeyi sanırsın babam verdi onu da kendileri verdiler kapı gibi yazıyor ne vizesi olduğu. Başına bu tip bir olay gelen var mı, varsa siz nasıl çözdünüz nasıl bir yol izlemeliyim?

• Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.