29.06.2012 B1 Sinavi

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    Cidtii
    Katılımcı

9 aydir almanyadayim ve ocak ayinda kursa gitmeye basladim benim gittigim kurs ebeveyn kursumuymus neymis yasli ve cocuklu insanlar dolu cok yavas ilerliyolar bende erkenden kitaplara calistim kendim bitirdim konulari. normal de kurs 11 ayin ortasinda biticek ve sinav o zaman ben yarim yamalak almancayla istedim sinavi 1 ay onceden. Kurstan bi rus arkadas girdi b1 hepsini % 100 yapti hören lesen schreiben und sprechen ve bunu 3 ay geldi öle yapti cok fazla da bisey bilmiyodu acikcasi.. simdi ben sinav denemeleri yapiyorum hören und lesen de 45 de 33 36 en sonda 40 dogru yaptim yeterli bi puan oldugunu hoca söledi hören ve lesen 33 dogruyla b1 yapiyo. schreiben da problem wardi onu da hallettim gibi bise ama mündliche prüfung bilmiyorum böle dilim tam dönmüyo gibi tam böle ceviremiyorum dilimi ama biraksan konusuyorum yani almanca bildigim kadariyla benim icin tabi yeterli degil ama bilmedigim bise yok suana kadar ögrendiklerimden hocanin ders anlattigini da artik böle cok net belirgin anlayabiliyorum. bakalm ne olcak cuma günü sizlern de duasiyla. A1 i türkiye de yaptim ve kendim calistim diyeyim kursa gitmedim bu siteden cok yararlandim dolayisiyla burdaki arkadaslarin tecrubelerinden ve paylastiklarindan. bu prufung gectikten sonra üni de dil kursuna gitmeyi dusunuyorum b2 veya c1 icin bu kursun bana cok bi faydasi olmadigini dusunuyorum suanlik.  benden bu kadar  :) dualarinizi beklerim..

reyya çok teşekkürler cevabın için.emeğine sağlık.
    son 2 haftamız ve hergün brief yazıyoruz ögreniyoruz.bende paylaşmak isterim ögrendiklerimi.
    yanlışım olursa düzeltiniz lütfen….

brief çeşitleri
    1:informel;Lieber Peter,
                    Liebe Maria, 
    başlar ve
    selamlama
    Viele Grüsse
    Liebe Grüsse
    Bis Bald  ile biter.ve mutlaka stadt ve tarih yazmalıyız sağ  üst köşeye.

2:halbformel brief:hitap şekli; Lieber Herr Maier, (soyadı olmalı)
                                                  Liebe Frau Müller ,
                                                  Liebe Frau Müller,Lieber Herr Schenider,

selamlama ise
    Mit herzlichen Grüssen

yukarıya ise stadt ve datum mutlaka.

3.formel brief:hitap  Sehr geehrte Frau Müller,(soyadı olmalı)
                                                    Sehr geehrter Herr Schneider,
                                                    Sehr geehrte Damen und Herren,

selamlama

Mit Freundlichen Grüssen.

formel mektupda biz önce kendi ismimizi,adresimizi yazmalıyız
    sonra alıcıyı ve mektubun içeriği “betreff” yazmalıyız ve sağ tarafa sadece tarihi.

teşekkür etmedede
    Vielen Dank  bütün brief çeşitlerine uygun.

veya
    Vielen Dank für Ihr Verstandnis
    Vielen Dank für Ihre hilfe

en iyisi ise
    Ich bedanke mich für Ihr Verstandnis
    Ich bedanke mich für Ihre Hilfe
    Ich bedanke mich für Ihre Mühe
    formel ve ınformel brief için teşekkür çeşitleri idi.

Reyya
    Katılımcı

süper güzel açıklamışsın. yalnız biryerdeki hatayı belirteyim istedim.Bu çok önemli mektupta .

Sehr geehrte Frau Müller,              bu doğru
    Sehr geehrter Herr Schneider,    seninkinde R yok idi. mutlaka erkeklerde geehrter olur.
    Sehr geehrte Damen und Herren,  buda doğru
    virgülden sonra mektuba başlarken mutlaka küçük harf ile başlanır.

örnek: Sehr geehrte Damen und Herren,
    ich …….. 

büyük küçük harflere dikkat etmek çok önemli. Cümledeki isimlerin başını büyük harfle yazmayı unutmayın. bunlar birebir puanlamayı etkiliyor çünki.

Ayrıca acele ile yazdığım önceki mektubumda hatalar vardı. onu tekrar düzeltme yaptım.  :)

Reyya
    Katılımcı

Vielen Dank für Ihre Mühe… ya gülersin belki ama Reyya senin yazdigin bu temalari gecen gün oturdum hepsini yazdim…su an benim kurs tatilde,bu hafta dinlendim ama haftaya teker teker yazicam :))  4,5 ekim benim de sinavim…bakalim kismet :)

sevgili Roye. sana da başarılar dilerim. ama zor bir sınav değil. fazla heyecanlanmayın. heyecan insana herşeyi unutturuyor çünki.  ;)

reyya teşekkürler unutmuşum r harfini ama dediğin gibi  önemli…
    bizde hergün 2 mektup yazmaya çalışıyoruz. sınavdada öyle olacakmış 2 mektup alternatifimiz.
    bugünki  brief konularımız ise şunlardı.

aufgabe:1.
    sie finden an ıhrem arbeitplatz eine nachricht von ıhrem chef.ın der firma ist im moment viel zu tun,darum fragt er sie,ob sie diese woche  auch am samstag arbeiten könnten. sie schreiben ıhrem chef eine kurze mittelung.

1:samstag arbeiten ist okay.
    2:wie viele stunden arbeiten?
    3:ıst um 10 uhr anfangen in ordnung?
    4:für den samstag nachste woche einen tag frei nehmen?

ben bunu yazamadım:)zor geldi bana daha tam bilemiyorum.çözümlerseniz paylaşırsanız sevinirim.

2.aufgabe
    ıhr sohn kann morgen nicht an einem ausflug teilnehmen,weil er krank geworden ist.sie schreiben an die lehrerin, frau krüger.

1:grund für ıhr schreiben
    2:was fehlt ıhrem sohn?
    3:was hat der arzt gesagt?
    4:wann wieder in der schule?

ben bunu seçip yazdım ama unuttugum noktalar olmuş.onun ateşi var doktara gittik vs yazmadım. direk dr şunu şunu söyledi dedim.öncesinde çocugun problemini ve dra gidişi yazdıktan sonra dr şunu dedi demek daha logisch (mantıklı)dedi.

çözümlemeyi yazmıyorum çünkü yanlış yapmak istemem.ama başlıkları paylaşmak istiyorum hergünki b1 sınavına gireceklere önceden yardımımız olsun.
    elimden geldiğince hergünki mektup konularını yazmaya çalışacagım.

hören,lesen yaptıgımız deneme sınavlarında b1 seviyesinde. briefim a2 seviyesinde.ama yeni başladık:)
    benim için problem  sprechen.partnerinle 6 dklık planda filan çok iyi değilim. 3 dkda bitiyor:) hoca biraz düşünün uzatın diyor ama bir türlü beceremiyorum.
    monolog olayıda ayrı bir problem benim için.

ben birde puanlamayı soracaktım.yüzde kaç almamız lazım. yüzde 80 le diye biliyorum dogrumu?

ayse86
    Katılımcı

umarım  eklediğim yazıları  sınavından önce görürsün arkadaşım. Başarılar dilerim.

cok tesekkur ederim yardimlarin icin cok sükür sinavi atlattim korktugum kadar kötü gecmedi ama mündlich bölümünde cok heyecanlandim simdi sonuclari bekliyorum 3 hafta dediler günler gecmek bilmiyo umarim iyi sonuc alirim devam etmek istiyorum b2 c1 yoksa hevesim kirilacak

Reyya
    Katılımcı

ben birde puanlamayı soracaktım.yüzde kaç almamız lazım. yüzde 80 le diye biliyorum dogrumu?

ben yüzde 60 diye biliyorum. :) B1 in üstüne çok sınavlara girdim.tüm sınavlarda yüzde 60 ile başarı sağlanıyor.
    B1 sınavında puanlama şöyle:
    HÖREN ve LESEN bölümünde: toplam 45 soru var. 45 sorudan 33 den az yaptığında A2 puanı oluyor. şayet 33 ve üstü yaparsan B1 puanına ulaşıyorsun
    1- mündlich(sprechen) ve hören+lesen dan puanların iyiyse B1 i alıyorsun( mektup puanın kötü olsa bile geçiyorsun)
    2- sprechen ve schreiben (mektup) puanını iyiyse B1 i alıyorsun(hören+lesen puanın kötü olsa bile geçiyorsun)

Reyya
    Katılımcı

reyya teşekkürler unutmuşum r harfini ama dediğin gibi  önemli…
    bizde hergün 2 mektup yazmaya çalışıyoruz. sınavdada öyle olacakmış 2 mektup alternatifimiz.
    bugünki  brief konularımız ise şunlardı.

aufgabe:1.
    sie finden an ıhrem arbeitplatz eine nachricht von ıhrem chef.ın der firma ist im moment viel zu tun,darum fragt er sie,ob sie diese woche  auch am samstag arbeiten könnten. sie schreiben ıhrem chef eine kurze mittelung.

1:samstag arbeiten ist okay.
    2:wie viele stunden arbeiten?
    3:ıst um 10 uhr anfangen in ordnung?
    4:für den samstag nachste woche einen tag frei nehmen?

ben bunu yazamadım:)zor geldi bana daha tam bilemiyorum.çözümlerseniz paylaşırsanız sevinirim.

2.aufgabe
    ıhr sohn kann morgen nicht an einem ausflug teilnehmen,weil er krank geworden ist.sie schreiben an die lehrerin, frau krüger.

1:grund für ıhr schreiben
    2:was fehlt ıhrem sohn?
    3:was hat der arzt gesagt?
    4:wann wieder in der schule?

ben bunu seçip yazdım ama unuttugum noktalar olmuş.onun ateşi var doktara gittik vs yazmadım. direk dr şunu şunu söyledi dedim.öncesinde çocugun problemini ve dra gidişi yazdıktan sonra dr şunu dedi demek daha logisch (mantıklı)dedi.

çözümlemeyi yazmıyorum çünkü yanlış yapmak istemem.ama başlıkları paylaşmak istiyorum hergünki b1 sınavına gireceklere önceden yardımımız olsun.
    elimden geldiğince hergünki mektup konularını yazmaya çalışacagım.

hören,lesen yaptıgımız deneme sınavlarında b1 seviyesinde. briefim a2 seviyesinde.ama yeni başladık:)
    benim için problem  sprechen.partnerinle 6 dklık planda filan çok iyi değilim. 3 dkda bitiyor:) hoca biraz düşünün uzatın diyor ama bir türlü beceremiyorum.
    monolog olayıda ayrı bir problem benim için.

mektubunu sonra yazmaya çalışacağım. biranda yazıp yanlış yapmak istemem. konuşma bölümünde kısa sürüyor konuşmam diyorsunya, aklına ne gelirse söyle. saçmada olsa. önemli olan orada mantıklı konuşma değil,konuşabilmen. mesela konuşmaya nerede buluşalım. saat kaçta buluşalım. yarın olmaz ama öbürgün buluşalım çünki yarın doktora gitmek zorundayım. gibi konuyla çok ilgisi olmayan bir şey söyleyerek uzatabilirsin mesela..ben öyle yapmıştım. zararı yok yararı var.sonra sonunda konuya dönerek bitiş yapabilirsin. mesela: şayet bir plan ise konu,genelde buluşma olayı oluyor. wann treffen wir uns? wir treffen uns morgen um 12 uhr./  leider kann ich mich mit dir morgen nicht treffen,weil ich zum Artz gehen muss. Morgen habe ich einen Termin aber ich habe übermorgen zeit. Können wir uns übermorgen um 12 uhr treffen? ….gibi uzatmalar yapabilirsin. dahada uzat  ;) konuyu, okey wo können wir uns treffen? wir können uns am Bahnhof/im Bahnhof treffen. ist das für dich möglich? /ja das ist gute Idee, meine wohnung ist auch in der nähe von Bahnhof. …gbii konuşmalar meselaaa

8 yanıt görüntüleniyor - 16 ile 23 arası (toplam 23)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.