2020 vize bekleyenler ve alanlar

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    Maid
    Katılımcı

Merhaba arkadaşlar,
    2020 vize bekleyen ve alan arkadaşlar ile bu başlık altında yazalım istedim.
    Ben 17 eylülde çocugumla birlikte basvuruda bulundum. Eşimin maaşını yetersiz görerek bana ve cocuguma red verdiler. Eşim Türk vatandaşı ve süresiz oturumu var. Şartlarımızı iyilestirerek avukat aracılığı ile itirazda bulunduk ve bekliyoruz. Inşallah olumlu sonuçlanır.
    Bekleyen herkese sabır diliyorum.

Monte Kristo Kontu
    Katılımcı

genelde  süresiz iş sözleşmesi istiyorlar bizden istemişlerdi açıkçası çoğu kişidende sadece 3 aylık maaş bordrosu nu istiyorlar eyaletten eyalete değişiyor

Siz ne yaptınız Aya90, redden sonra durumda bir gelişme varmı?

Aya90
    Katılımcı

Siz ne yaptınız Aya90, redden sonra durumda bir gelişme varmı?

redden sonra herhangi bir gelişme yok itirazımızı yaptık ve beklemedeyiz

Monte Kristo Kontu
    Katılımcı

Suriyeliler takır takır vize alıp gidiyorlar, geçen bir tane orangutan tipli 15 günde vizesini aldı gitti. Neredeyse hiç bir şart yok, almanyaya karısı geçen sene iltica etmiş, adam bu sene vizesini aldı gitti. Sanırım en kolay yolu eşinizin iltica etmesi. Şu şartlara bakarmısınız, ev, gelir dil  şartı yok

Kabul edilmiş mülteciler ve diğer insani ikamet izni türlerine sahip olan kişiler için de birtakım hafifletmeler geçerlidir.

İltica başvurusu kabul edilmiş, mülteci veya geçici olarak korunma hakkına sahip olarak kabul edilmiş olan veya „Resettlementprogramm“ (yerleştirme programı) adı verilen bir program çerçevesinde Almanya’ya gelmiş olan kişiler için geçim güvencesi gereksinimleri ve yeterli konum alanı kanıtları konusunda istisna gerçekleştirilebilir. Hatta korunma hakkına sahip olarak tanınmanın ardından ilk üç ay içerisinde bu durum zorunludur. Ayrıca bu kişi grubunun aile bireyleri için vize başvurusunu mümkün olduğunca hızlı bir şekilde yapması önemlidir.

Mültecinin Almanya’ya geldiği tarih öncesinde evliliğin gerçekleşmiş olması durumunda, kabul edilmiş mültecilerin ve geçici korunma hakkına sahip olan kişilerin eşlerinin Almanca diline ilişkin bilgilerini kanıtlamalarına gerek yoktur.

Eşlerin aile birleşimini gerçekleştirmesinden önceki iki yıllık bekleme süresi de iltica başvurusu kabul edilmiş kişiler ve kabul edilmiş mülteciler için geçerli değildir.

Aya90
    Katılımcı

Suriyeliler takır takır vize alıp gidiyorlar, geçen bir tane orangutan tipli 15 günde vizesini aldı gitti. Neredeyse hiç bir şart yok, almanyaya karısı geçen sene iltica etmiş, adam bu sene vizesini aldı gitti. Sanırım en kolay yolu eşinizin iltica etmesi. Şu şartlara bakarmısınız, ev, gelir dil  şartı yok

Kabul edilmiş mülteciler ve diğer insani ikamet izni türlerine sahip olan kişiler için de birtakım hafifletmeler geçerlidir.

İltica başvurusu kabul edilmiş, mülteci veya geçici olarak korunma hakkına sahip olarak kabul edilmiş olan veya „Resettlementprogramm“ (yerleştirme programı) adı verilen bir program çerçevesinde Almanya’ya gelmiş olan kişiler için geçim güvencesi gereksinimleri ve yeterli konum alanı kanıtları konusunda istisna gerçekleştirilebilir. Hatta korunma hakkına sahip olarak tanınmanın ardından ilk üç ay içerisinde bu durum zorunludur. Ayrıca bu kişi grubunun aile bireyleri için vize başvurusunu mümkün olduğunca hızlı bir şekilde yapması önemlidir.

Mültecinin Almanya’ya geldiği tarih öncesinde evliliğin gerçekleşmiş olması durumunda, kabul edilmiş mültecilerin ve geçici korunma hakkına sahip olan kişilerin eşlerinin Almanca diline ilişkin bilgilerini kanıtlamalarına gerek yoktur.

Eşlerin aile birleşimini gerçekleştirmesinden önceki iki yıllık bekleme süresi de iltica başvurusu kabul edilmiş kişiler ve kabul edilmiş mülteciler için geçerli değildir.

biz iltica değiliz ki bizim için böyle maaş dil sorunları eskiden yoktu eskiden evlenen herkes Almanya’ya gidebiliyordu ama artan sahte evlilikler ve orada bizim insanımızın hem devletten para yardımı alıp hemde kaçak çalışması vergi kacırması yüZünden Adamlar böyle sorunlar önlemler çıkartmaya başladı bizlerin bu durumda olmasının tek sebebi yine bizim insanlarımız kimse değil uzun vadeli insan araştırdığında bu gerçekle karşılaşıyor artı orada olan akrabalarınız tanıdığınız varsa daha iyi anlarsınız ne demek istediğimi

seraf
    Katılımcı

biz iltica değiliz ki bizim için böyle maaş dil sorunları eskiden yoktu eskiden evlenen herkes Almanya’ya gidebiliyordu ama artan sahte evlilikler ve orada bizim insanımızın hem devletten para yardımı alıp hemde kaçak çalışması vergi kacırması yüZünden Adamlar böyle sorunlar önlemler çıkartmaya başladı bizlerin bu durumda olmasının tek sebebi yine bizim insanlarımız kimse değil uzun vadeli insan araştırdığında bu gerçekle karşılaşıyor artı orada olan akrabalarınız tanıdığınız varsa daha iyi anlarsınız ne demek istediğimi

👍

yeniceri57
    Katılımcı

Almanya her bir mülteciden dünya mülteci fonu üzerinden yardim almaktadir. yani onlara verilen almanya vizesiyle almanyada yasama hakkinda almanyanin cok bir maddi kaybi yok. ayriyetten buraya geldiklerinde burda karsilastiklari belirli bir sürede olsa 2. insan muamelesi cabasi. her gün cevremizde iltica etmis buraya yerlesmis kisileri görüyoruz. dogru düzgün disariya bile cikmalari yasak. acik cezaevi sartlarinda yasamlarini sürdürüyorlar.
    aile birlesim vizesiyle almanya ya gelecek her kisi ise tamamen almanyanin sirtina yük oluyor. buraya geldigin de isi yok. dili yok. kültürü dini yasami tamamiyle farkli. belirli bir oryantasyon süreci icerisinde almanya bu kisilere destek vermek zorunda oldugunu biliyor.
    bu yil sirf almanya vize süreci yüzden almanya vizesini yarida birakan %30 luk bir kesim var. bu istatisliklerde cikti.
    pandemi süreci nedeniyle yillar sonra + enflasyon rakamlari 0 lara düstü. almanyanin amiral gemisi mercedes bmw porsche gibi firmalar kurzarbeit giderek binlerce calisanini arbeitsamt a yönlendirdi. yani alinan maaslarin belli bir kismini sirket belli bir kismini ise arbeitsamt karsiliyor.
    tüm bu gelismeler yasanirken bugün almanyanin cogu eyaletinde artik sokakta maske takma yasasida geldi. ayriyetten artik her yeni isyeri aylik %16 gibi bir gelirini emeklilik fonuna yatirmak zorunda oldugu bir karar geldi. cogu insan isyerlerine güvenerek aldigi arabasini evini bir sekilde satma pesinde. kapanan ve kurzarbeite giden firmalar bunula beraber binlerce insan belirsizlik icerisinde hayatlarina devam ediyor.
    tüm bu olaylara karsin Almanyanin saglam ekonomi politikasi ve yaptigi birikim tecrübe sayesinde normal yasam standartlarinda bir degisiklik olmayacak. almanya kesinlikle dar bogaza düsmez.
    isin özeti vizelerin bu kadar uzun sürmesi sonuca baglanamamasi ya da red verilmesi tamamiyle bir politika ve ek maliyetler oldugunu düsünüyorum.
    normalde maksimum 3 aylik vize sonuclanma süresi olan bir durum suanda 6 ay 1 sene olarak uzatiliyor. gercekten her birinize sabir diliyorum.

seraf
    Katılımcı

Almanya her bir mülteciden dünya mülteci fonu üzerinden yardim almaktadir. yani onlara verilen almanya vizesiyle almanyada yasama hakkinda almanyanin cok bir maddi kaybi yok. ayriyetten buraya geldiklerinde burda karsilastiklari belirli bir sürede olsa 2. insan muamelesi cabasi. her gün cevremizde iltica etmis buraya yerlesmis kisileri görüyoruz. dogru düzgün disariya bile cikmalari yasak. acik cezaevi sartlarinda yasamlarini sürdürüyorlar.
    aile birlesim vizesiyle almanya ya gelecek her kisi ise tamamen almanyanin sirtina yük oluyor. buraya geldigin de isi yok. dili yok. kültürü dini yasami tamamiyle farkli. belirli bir oryantasyon süreci icerisinde almanya bu kisilere destek vermek zorunda oldugunu biliyor.
    bu yil sirf almanya vize süreci yüzden almanya vizesini yarida birakan %30 luk bir kesim var. bu istatisliklerde cikti.
    pandemi süreci nedeniyle yillar sonra + enflasyon rakamlari 0 lara düstü. almanyanin amiral gemisi mercedes bmw porsche gibi firmalar kurzarbeit giderek binlerce calisanini arbeitsamt a yönlendirdi. yani alinan maaslarin belli bir kismini sirket belli bir kismini ise arbeitsamt karsiliyor.
    tüm bu gelismeler yasanirken bugün almanyanin cogu eyaletinde artik sokakta maske takma yasasida geldi. ayriyetten artik her yeni isyeri aylik %16 gibi bir gelirini emeklilik fonuna yatirmak zorunda oldugu bir karar geldi. cogu insan isyerlerine güvenerek aldigi arabasini evini bir sekilde satma pesinde. kapanan ve kurzarbeite giden firmalar bunula beraber binlerce insan belirsizlik icerisinde hayatlarina devam ediyor.
    tüm bu olaylara karsin Almanyanin saglam ekonomi politikasi ve yaptigi birikim tecrübe sayesinde normal yasam standartlarinda bir degisiklik olmayacak. almanya kesinlikle dar bogaza düsmez.
    isin özeti vizelerin bu kadar uzun sürmesi sonuca baglanamamasi ya da red verilmesi tamamiyle bir politika ve ek maliyetler oldugunu düsünüyorum.
    normalde maksimum 3 aylik vize sonuclanma süresi olan bir durum suanda 6 ay 1 sene olarak uzatiliyor. gercekten her birinize sabir diliyorum.

tabiki bu bir politika bunu görmemek mümkün değil zaten.amin.

Metin82
    Katılımcı

Yarın tam 1 sene olacak başvuru yapılalı 😏

Gumu17
    Katılımcı

Yarın tam 1 sene olacak başvuru yapılalı 😏

Nasıl bir sene oluyor ilginç neye göre bakıyorlar ev ve maaş eğer uygun değilse evet vermiyorlar maalesef zaten eğer başvuran erkekse baya baya mağdur oluyor ama bir yıl nedir hangi eyalet olursa olsun bir yıl olmaması lazım zaten vize başvurusu 6 ayı geçince size açıklama yapmak zorundalar sebebini söylemek zorundalar

Metin82
    Katılımcı

Keşke 6 ay olsa onada razıyım. Sebebe gelince hiçbir sebep de belirtmediler. Pandemiden dolamıdır bilmem ama baya baya uzadı artık

yeniceri57
    Katılımcı

isin en ilginc yani ise neden uzadigi neden redverildigine dair hic bir bilgi veren yok eksik evrak sudur budur bahanelerine siginip red verdik diyip kestirip atiyorlar anladigim ne kadar gec almanya ya gelirseniz o kadar iyi diye düsünüyorlar herhalde. almanya resmen suanda 3 maymunu oynuyor. alman makamlari kurzarbeit sürecine girdiginden beri biz bile dogru düzgün randevu alamiyoruz. örnegin en ufak bir park yeri icin Rathaus dün bize 20 gün sonraya termin verdi. 20 gün icinde ceza yersem ne olacak dedigimde ödeyeceksiniz ya da park ettiginiz yere iyi bakmaniz gerekecek cevabi aldim. saka gibi :)… yani anlayacaginiz bu islem önceden 10 dakika da biterdi. simdi en ufak islemlerde bile elemanlar kurzarbeit yaptiklari icin uzun uzun bekleme süreleri veriyolar

Bu ara da bir uyarim olsun. vaka sayilari almanya da bir hayli artiyor. yeniden marttaki korona yasaklari kesinlikle gelecek. bu saatten sonra aradiginizda ya da mesaj cektiginizde dahi karsinizda bir memur bulmaniz cok zorlasacak. tabiki de sakin vazgecmeyin erde olsa gecte olsa o vizeyi alip buraya geleceksiniz. biraz daha sabir.
    hepinizin hakkinda hayirlisi olsun.

ahmetkaragözcüler
    Katılımcı

21 Eylül'de başvurduğum aile birleşimi vizesi  bugün geldi. Darısı tüm bekleyenlerin başına inşAllah.

Hayırlı olsun inşsallah. aile birleşimi ile alakalı detaylı bilgi verebilir misin. çocuk üzerinden mi oldu, gideceğin yer, eş çalışıyormu vb. detayları mümkünse paylaşırsanız buradaki arkadaşlarda aydınlanmış olur. şimdiden çok teşekkür ederim.

Hamburg001
    Katılımcı

Hayırlı olsun inşsAllah. aile birleşimi ile alakalı detaylı bilgi verebilir misin. çocuk üzerinden mi oldu, gideceğin yer, eş çalışıyormu vb. detayları mümkünse paylaşırsanız buradaki arkadaşlarda aydınlanmış olur. şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhaba,

Eş uzerinden aile birleşimine basvurmustum. Hamburg'a gidecegim. Esim Alman vatandaşi ve eşim çalişiyor.

Başka sormak istediginiz bir soru varsa seve seve yardimci olurum.

aydanozcan
    Katılımcı

Bir haftada vizesini alanıda biliyorum 15 ay bekleyenide, bunu neye göre yapıyorlar bilmiyorum. Heralde şansa kadere kalmış.

Merhaba hiç yüksek lisans için d tipibaşvurusu kabul olan tanıdığınız var mı derslerim başlayacak panik içindeyim…

Monte Kristo Kontu
    Katılımcı

Merhaba hiç yüksek lisans için d tipibaşvurusu kabul olan tanıdığınız var mı derslerim başlayacak panik içindeyim…

15 yıl önce dil eğitimi için oturum almıştım. O zamanlar sadece almanyada yaşayan birinin kefil olması yetiyordu, şimdi bloke banka hesabı istiyorlar. Eskiden herşey çok kolaydı, şimdi şartlar çok daha zor. Başvuru yaptınız mı siz?

15 yanıt görüntüleniyor - 1,126 ile 1,140 arası (toplam 1,303)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.