2018 vize bekleyenler

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    Ezggg
    Katılımcı

Merhabalar 2018 vize bekleyenler burada toplanabiliriz! Gönderiler bayagi eski kalmis..

rustem34
    Katılımcı

Herkese merhaba
    Arkadaşlar yaklaşık 1 yıldır nişanlımla Türkiye’de çalışıyoruz nişanlım Alman,önümüzdeki günlerde türkiyede evleneceğiz sonraki hayatımıza Almanya’da devam etmeyi istiyoruz.bu konuda az bir arıstırma yaptım tabibi internet üzrinden ne kadar doğru yanlış bilmiyorum yaşamış olanlardan yardım istiyorum🙏
    Evlendikden sonra eşim almanya ya gidip ev tutacak sonra işe girecek bende burda A1 belgesini alacam sonra aile vizesine basvuracam öğrendiğim bunlar sorularım şunlar ;
    1 türkiyede evlenirseniz soy isim değişliği yapmayın çünkü vize için daha çok beklemek zorumda kalırsın diyorlar sizce doğru mu ?
    2 Eşim Alman işe girdikten sonra ben direk vize işletmelerine başvurabilimiyim yoksa eşim en az 3 ay çalıştıktan sonra mı başvurmalıyım?
    3 Evlendikden sonra eşim ve ben pasaportları ve kimlikleri, ben  vize işlemlerine başvurmadan önce değiştirmelimiyiz?
    Arkadaşlar yardımcı olursanız gerçekten çok sevinecem şimdiden herkese çok teşekkürler 🙏🙏

Merhaba,
    Bildigim kadari ile sorularina cvp vereyim istedim. Ama yaniltmak da istemem. Mutlaka bilgileri dogrulatin bence.

1 türkiyede evlenirseniz soy isim değişliği yapmayın çünkü vize için daha çok beklemek zorumda kalırsın diyorlar sizce doğru mu ?
      – Esiniz Alman vatandasi ise zaten soyadi degisikligi icin Alman makamlarina basvurmalisiniz. Bunu yapmamaniz sorun olacak bir durum degil. Almanya'ya gittikten sonra da yapabilirsiniz. Sorun oldugunu duymadim. Ancak baska burokratik islemler yapmak zorundasiniz ve Almanlar hizli calismiyor. Oturum kartinin veya reisepass'in 1 aydan erken cikmadigini dusunursek cok da gerek yok bence.

2 Eşim Alman işe girdikten sonra ben direk vize işletmelerine başvurabilimiyim yoksa eşim en az 3 ay çalıştıktan sonra mı başvurmalıyım?
      – Normalde Alman vatandasindan gelir beyani beklenmedigi soyleniyor. Zaten sizin basvurmaniz, evraklarin gitmesi, esinize randevu vermeleri derken 2 ay sure gecebiliyor. Esinizi cagirmadan dogrudan vize verebildikleri olabiliyor. O durumda da zaten esinizin calisma durumu onemini yitiriyor.

3 Evlendikden sonra eşim ve ben pasaportları ve kimlikleri, ben  vize işlemlerine başvurmadan önce değiştirmelimiyiz?
      – Cipli pasaport ve cipli kimlik ise degistirmenize gerek yok. Eski ise yeniletin. Esiniz icin de ayni sey gecerli. Alman pass'ta evli – bekar hanesi var miydi hatirlamiyorum. Yok ise ona da gerek yok. Ancak Almanya'ya gider gitmez rathause'ye gidip evlilik cuzdani ile evliliginizi kayit ettirsin. Eger nikahtan 10 – 15 gun sonra gidecekse formul b de cikarip verin. Bazi eyaletlerde evlilik cuzdani anlatmasina taraf olmadigi icin ALmanya kabul etmedigi oluyormus. 

rustem34
    Katılımcı

Yardımcı olabilecek yok mudur acaba ? :)

Merhaba,
    Sorulariniza bildigim kadari ile cvp vereyim. Ama yaniltmak istemem. Lutfen dogrulatin.

Beni A1 sertifikamı geçen sene almıştım bu bir problem oluşturur mu ?
      – Sertifikanizin eski olmasi tamamen sizin maharetinize bagli. Zira normalde sorun olmamasi gerekir. Lakin memur size fazladan Almanca soru sorabilir. Yenile gel de diyebilir. Gitmeden sonucu goremezsin.

Basvurumu formunda başka bir yerde ikametgahınız devam edecek mi sorusuna ne cevap vermeliyim ?
      – Hayir olarak cvp verin.

Bunun yanı sıra ikamet belge no ve geçerlilik tarihi sorusu boş mu bırakılacak ?
      – O soru sizin icin degil. Bos birakin.

Konsoloslukta işlem yaklaşık olarak ne kadar soruyor ve Almanca kaç adet soruyorlar.
      – Konsoloslukta isleminiz goreceli degisiyor. Benim 15 dk surmustu. Benden onceki 2 kisinin 1 saate yakin surmustu. Saat 10.00'da girdigim konsolosluktan saat 12.00'a dogru cikmistim. Su kadar soru soruyor demek yanlis olur. Gerektigi kadar soruyorlar. Almanca olarak 3 – 5 arasi soru soruyorlar.

Kılıçarslan
    Katılımcı

Merhaba,
    Sorulariniza bildigim kadari ile cvp vereyim. Ama yaniltmak istemem. Lutfen dogrulatin.

Beni A1 sertifikamı geçen sene almıştım bu bir problem oluşturur mu ?
      – Sertifikanizin eski olmasi tamamen sizin maharetinize bagli. Zira normalde sorun olmamasi gerekir. Lakin memur size fazladan Almanca soru sorabilir. Yenile gel de diyebilir. Gitmeden sonucu goremezsin.

Basvurumu formunda başka bir yerde ikametgahınız devam edecek mi sorusuna ne cevap vermeliyim ?
      – Hayir olarak cvp verin.

Bunun yanı sıra ikamet belge no ve geçerlilik tarihi sorusu boş mu bırakılacak ?
      – O soru sizin icin degil. Bos birakin.

Konsoloslukta işlem yaklaşık olarak ne kadar soruyor ve Almanca kaç adet soruyorlar.
      – Konsoloslukta isleminiz goreceli degisiyor. Benim 15 dk surmustu. Benden onceki 2 kisinin 1 saate yakin surmustu. Saat 10.00'da girdigim konsolosluktan saat 12.00'a dogru cikmistim. Su kadar soru soruyor demek yanlis olur. Gerektigi kadar soruyorlar. Almanca olarak 3 – 5 arasi soru soruyorlar.

Hocam cevaplarınız için çok teşekkür ederim. İnsanın başına daha önce böyle bir şey gelmeyince stress olur ister istemez. Konsolosluğun istediği evrakları tamamladım. Ancak extra olarak seyahat sağlık sigortası yaptırsam mı yaptırmasam mi kararsız kaldım.

secomeso
    Katılımcı

Merhaba arkadaşlar

Eşim 10 Ağostosta ankaradan, alman çocuk üzerine aile birleşimi başvurusunu yaptı. Hiç bir sıkıntı çıkmamış çok şükür
    3 haftamız doldu, fakat bana henüz hiç bir mektup gelmedi .. 1-2 defa alman polisini aradım ve evrakların gelip gelmediğini sordum. ilkinde sistemde gözükmüyor demişti. Geçen cuma tekrar aradım adam benden isim vs istemeden dedi ki biraz sürer evrakların gelmesin. Size zaten mektup yollicaz erkenden haberiniz olur merak etmeyin dedi. Şimdi de artık aramaya çekiniyorum 😃
    Beklemekten başka çağre yok. Ne zaman gelir bana acaba mektup ?
    Forumda okuduğum kadarıyla 2 hafta içerisinde geliyormuş sonra da 4 hafts vize beklemiyor yazıyor. Bizim 3 hafta oldu iyice sabırsızlandım evet çünki hamile halimle ve 2 yaşında kızımla neredeyse 3 aydır burdayız bebe de özledi babasını iyice 😃

rustem34
    Katılımcı

Merhaba arkadaşlar

Eşim 10 Ağostosta ankaradan, alman çocuk üzerine aile birleşimi başvurusunu yaptı. Hiç bir sıkıntı çıkmamış çok şükür
    3 haftamız doldu, fakat bana henüz hiç bir mektup gelmedi .. 1-2 defa alman polisini aradım ve evrakların gelip gelmediğini sordum. ilkinde sistemde gözükmüyor demişti. Geçen cuma tekrar aradım adam benden isim vs istemeden dedi ki biraz sürer evrakların gelmesin. Size zaten mektup yollicaz erkenden haberiniz olur merak etmeyin dedi. Şimdi de artık aramaya çekiniyorum 😃
    Beklemekten başka çağre yok. Ne zaman gelir bana acaba mektup ?
    Forumda okuduğum kadarıyla 2 hafta içerisinde geliyormuş sonra da 4 hafts vize beklemiyor yazıyor. Bizim 3 hafta oldu iyice sabırsızlandım evet çünki hamile halimle ve 2 yaşında kızımla neredeyse 3 aydır burdayız bebe de özledi babasını iyice 😃

Merhaba
    Eski mesajlari okunuz sanirim. 8 – 10 hafta bekleyen ve hala mektup gelmemis arkadaslar var. Bekleyeceksiniz mecburen. Sansiniz varsa erken gelir. Ama birkac ay surebilir mektup gelmesi.

secomeso
    Katılımcı

Merhaba
    Eski mesajlari okunuz sanirim. 8 – 10 hafta bekleyen ve hala mektup gelmemis arkadaslar var. Bekleyeceksiniz mecburen. Sansiniz varsa erken gelir. Ama birkac ay surebilir mektup gelmesi.

Bir kaç ay mı 😱
    Alman vatandaşıyım, çocuk da alman .. moralim şuan çok bozuldu inşallah dediğiniz gibi değildir. Doğuma da az kaldı ..

secomeso
    Katılımcı

Şunu da ekleyeyim. En son görüşdüğüm adam, maille geliyor evraklar ama postayla gelmesi sürebiliyor bir kaç gün dedi. Bunun üzerine bende 2,5 hafta oldu başvuralı dedim. Biz size mektup yollayacağız haberiniz olur merak etmeyin dedi. Olmadı önümüzdeki cuma tekrar arayacam.

Birde az önce bazı yazılar okudum sağlık sigortasıyla ilgili.
    Benim sağlıksigortamı Jobcenter (işsizlik kurumu) karşılıyor hamile olduğum için çalışamıyorum oradan maaş alıyorum, dedemler le onların evinde kalıyorum. Şimdi eşime sağlık sigortası yaptırmam için alman yabancılar dairesi benden ne isteyecek ? Yoksa istemiyor mu anlayamadım. Bi arkadaşın eşinden istenmiş diye okudum. Bilgisi olan yazabilir mi acaba

rustem34
    Katılımcı

Bir kaç ay mı 😱
    Alman vatandaşıyım, çocuk da alman .. moralim şuan çok bozuldu inşAllah' dediğiniz gibi değildir. Doğuma da az kaldı ..

Merhaba,
    Bozmayin moralinizi. Doguma az kalmasi isinizi kolaylastirabilir. Bence bunu ifade ederek arayin.

rustem34
    Katılımcı

Şunu da ekleyeyim. En son görüşdüğüm adam, maille geliyor evraklar ama postayla gelmesi sürebiliyor bir kaç gün dedi. Bunun üzerine bende 2,5 hafta oldu başvuralı dedim. Biz size mektup yollayacağız haberiniz olur merak etmeyin dedi. Olmadı önümüzdeki cuma tekrar arayacam.

Birde az önce bazı yazılar okudum sağlık sigortasıyla ilgili.
    Benim sağlıksigortamı Jobcenter (işsizlik kurumu) karşılıyor hamile olduğum için çalışamıyorum oradan maaş alıyorum, dedemler le onların evinde kalıyorum. Şimdi eşime sağlık sigortası yaptırmam için alman yabancılar dairesi benden ne isteyecek ? Yoksa istemiyor mu anlayamadım. Bi arkadaşın eşinden istenmiş diye okudum. Bilgisi olan yazabilir mi acaba

Biliyorsunuz tatil donemiydi ve nihayet sonuna gelindi. Ayrica egitimleri falan varmis. Bu nedenle islere pek bakmadiler. Umarim yakinda haber alirsiniz.

Sigorta konusu biraz karisik sanirim. Bazi arkadaslardan 3 aylik seyahat saglik sigortasi istemisler. Ama isterlerse esinizden bunu gozunuzde buyutmeyin. 3 ay sigorta 100 – 150 TL civari. Oraya geldiginde esiniz zaten sizin uzerinizden sigortali olacak. Daire sizden birsey istemeyecek. Eger isteyeceklerse esinize ulasip isteyecekler. Ama bu sigortayi yaptirmak 10dk'lik bir iş. Normalde ulusal vizede bunu istemiyorlardi. Belki de sizden istemeyecekler. Siz daireye ulasmaya calisin ve sizden istedikleri evrak veya gorusmeyi yapmaya calisin bence. Hamileliginizi ve doguma az kaldigini mutlaka belirtin. 

Bettyy39
    Katılımcı

Merhaba aranıza yeni katıldım. Bende 28 haziranda aile birleşimi yaptım. 6 yıllık evliyim. Eşim doğma büyüme Almanya da yaşayan Türk vatadanşı. Evlendiğimiz yıl ben Almanya ya gitmek istemedim için birlikte Türkiye de yaşadık. Bu nisan ayında eşim Arbeitsam da memur olarak işe başladı. Bu yüzden tekrar Almanya ya döndü. Bende aile birleşimi için başvuru yaptım. 2 ay gibi bir süre vize bekledikten sonra bir aksilik olduğunu anladık. Ben kendim buradan yabancılar şubeyi arayarak vize durmumum ne olduğunu öğrendim. Eksik evrak var denildi. Eşim istenilen evrakları götürdü. Bu arada ev daha nisan ayında tutuldu istenilen  mt2 ve büyüklükte eşiminde aylık geliri 2400 euro memuriyeten dolayı ilk yıl maaş bu şekildeymiş. Fakat yabancılar dairesi bize dönüş yaptı ve eşim 6 aylık deneme süresini geçmeden vize vermeyeceklerini söylediler. Kasım ayında 6 aylık deneme süresi bitiminden sonra vize alabileceğimi o tarihe kadar bekleteceklerinin bilgisini verdiler. Pasaportu da dilersem konsolosluktan alabilirmişim. Fakat eşim yeni memur olmasdan dolayı kadrolu memuriyete geçene kadar mayıs 2019 a kadar iş sözleşmesi yani süreli. Acaba kasım ayından sonra sözleşme bitimine az kaldı diyip red verirler mi.?? Bu arada biz bütün evi dağıtıp eşyaları Almanya ya gönderdiğimiz için haliyle ben ortada kaldım:(  konu ile ilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi

rustem34
    Katılımcı

Merhaba aranıza yeni katıldım. Bende 28 haziranda aile birleşimi yaptım. 6 yıllık evliyim. Eşim doğma büyüme Almanya da yaşayan Türk vatadanşı. Evlendiğimiz yıl ben Almanya ya gitmek istemedim için birlikte Türkiye de yaşadık. Bu nisan ayında eşim Arbeitsam da memur olarak işe başladı. Bu yüzden tekrar Almanya ya döndü. Bende aile birleşimi için başvuru yaptım. 2 ay gibi bir süre vize bekledikten sonra bir aksilik olduğunu anladık. Ben kendim buradan yabancılar şubeyi arayarak vize durmumum ne olduğunu öğrendim. Eksik evrak var denildi. Eşim istenilen evrakları götürdü. Bu arada ev daha nisan ayında tutuldu istenilen  mt2 ve büyüklükte eşiminde aylık geliri 2400 euro memuriyeten dolayı ilk yıl maaş bu şekildeymiş. Fakat yabancılar dairesi bize dönüş yaptı ve eşim 6 aylık deneme süresini geçmeden vize vermeyeceklerini söylediler. Kasım ayında 6 aylık deneme süresi bitiminden sonra vize alabileceğimi o tarihe kadar bekleteceklerinin bilgisini verdiler. Pasaportu da dilersem konsolosluktan alabilirmişim. Fakat eşim yeni memur olmasdan dolayı kadrolu memuriyete geçene kadar mayıs 2019 a kadar iş sözleşmesi yani süreli. Acaba kasım ayından sonra sözleşme bitimine az kaldı diyip red verirler mi.?? Bu arada biz bütün evi dağıtıp eşyaları Almanya ya gönderdiğimiz için haliyle ben ortada kaldım:(  konu ile ilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi

Merhaba,

Suresiz sozlesme sart kosulan bir arkdas bir yakinini kefil (yani sponsor) gostererek islemlerini tamamladi. Basvurun siz bence. Ama hazirda geliri iyi durumda bir kefil bulun. Eger sorun cikarirlarsa kefil gostermeyi denersiniz. Esini bunu da sorabilir yabancilar dairesine.

Bettyy39
    Katılımcı

[quote author=rustem34 link=topic=23597.msg253192#msg253192 date=1536066856

Aslında yabancı subedeki kadın bunun için bişey demedi yani sözleşmenin süresi hakkında ama yine de içime kurt düştü. Belki memuriyetinden kaynaklı olabilir sonuçta orada bu tür işlemler 1 yıllık sözleşme ile ilerliyormuş. Çok zor bir süreç gerçekten yıprandık.  Peki ben oraya gitmeden daha oradan iş ayarlasak bu bir kolaylık sağlar mı

rustem34
    Katılımcı

Arkadasim, kimine sagladigi soyleniyor ama dil olmadan gider gitmez 1k Euro'luk is yapma imkanin yok ne yazik ki. Bu nedenle cok faydali mi bilemiyorum. Ama siz dedigim yoldan gidebilirsiniz. Hazirda bir kefil ayarlayin. Basvurun. Sorun cikarirlarsa kefilimiz var deyin. Bir kagit imzalatiyorlarmis. Sonrasinda onayliyorlarmis. Duyum  ama guvenilir bir kardesimiz yeni yasadi bu durumu.

Bettyy39
    Katılımcı

Benim dilim var almancayı gayet iyi biliyorum. Bu yüzden sordum dediğiniz yolu tabi ki deneyeceğiz eğer öyle olursa. Teşekkür ederim yardımlarınız için

rustem34
    Katılımcı

Benim dilim var almancayı gayet iyi biliyorum. Bu yüzden sordum dediğiniz yolu tabi ki deneyeceğiz eğer öyle olursa. Teşekkür ederim yardımlarınız için

Dil varsa daha iyi. Ama yine de aile birlesim vizesi ile ilk gittiginiz 3 ay calisamiyorsunuz diye biliyorum. Her ikisini de deneyebilirsiniz.

15 yanıt görüntüleniyor - 991 ile 1,005 arası (toplam 1,948)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.