2017 Vize Alanlar ve Vize Bekleyenler

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    muhendus
    Katılımcı

Merhabalar,

Forumdaki pekçok konu maalesef eski yıllardan kalma, güncel olarak takip için yakın zamanda vize alanlar ve vize bekleyenler toplanalım, paylaşalım ve konuşalım. :)

Koray061
    Katılımcı

16 ekimde ankaradan çocuk üzerinden başvuru yaptim eşime 14 gün sonra mektup gönderdiler alman vatandaşı olmasına rağmen  iş sözleşmesiyle ev sözleşmesini istediler cokskurki hepsi mevcut haftaya belgeleri vericek yabancılar şubesine inşAllah en kisa zamanda cikar herkesin vizesii

ea1988
    Katılımcı

Öncelikle umarım en kısa sürede ailenize kavuşursunuz  .Ev ve maaş sormaları standart bir şey sanırim çünki bende başvuru yaptığımda eşime giden mektupta ev ve maaş sormuşlardı.  Ozamanlar ev tutmamıştık eşimin ailesinin evini göstermiştik, Maaş konusuna gelince yabancı şubeden gelen kağıttada bizdede aynısı yazıyordu.  Ama alman vatandaşı olduğu için evrak tesliminde bunu sormamışlar bile , Bu benim kendi tecrübemdir kişiden kişiye değişiklik gösterebilen durumlar olabiliyor tabiki,  İNşALLAH en kısa sürede çıkar vizeniz .

Nesibi
    Katılımcı

Cevap icin tesekkur ederim beyaz evet a1 im var kisa surede bilgilerin guncelleniyor olmasi sevindirici bir durum oldu benim icin :)

Nesibi arkadasim Mrb. Bildiginiz gibi bu evliligi erkek arkadasinizin vatandasligina göre Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluklarında ya da Evlendirme Dairesi’nde (Standesamt) gerceklestirebilirsiniz. Turistik vize ile gidersiniz erkek arkadasiniz Türk Vatandasi ise Türk Konsoloslugunda gerceklestirip Ayni zamanda Kosoloslukta tescil olmus evliliginizin yeni soyadiniz ile yeni nufus cüzdaninizida bir önceki yazan arkadasimin da belirttigi gibi 5 dakikada alabilirsiniz. Eger erkek arkadasiniz Sadece Alman vatandasi ise, erkek erkadasinizin ikamet ettigi sehirdeki Evlendirme Dairesi’nde (Standesamt) gerceklestirebilirsiniz. Almanicaniz yeterli degilse Standesamt da Tercümana da ihtiyacak olacak. Yani genelde bunu zorunlu kiliyorlar. Sehire ve kurum randevu yogunluguna, Resmi tatillere bagli olmakla birlikte saniziniz iyi olursa on gün  yada iki hafta oncesinden randevu alinabiliyor. (Aralik ayinda cok tatil olur) Bunun icin gerekli evraklari erkek arkadasiniz ögerebilir. Sizde gitmeden o evraklari alip (Apostilli) götürürsünüz yada gönderirsiniz (Posta en hizli 2 hafta sürer). Eksik evraginiz olursa en yakin Türk Konsoloslugundan da eksik evragi temin edebilirsiniz.  Standesamt “ta yaptiginiz evlilik neticesinde size bir kagit verirler. o kagidi alip Konsolosluga götütsünüz yarim saat icinde Türk Konsolosluk yaptiginiz bu evliligi sisteme isler ve yeni nufus cüzdaninizi verir. Buna takiben yurt didindaykende  idatayi arayip randevu alabilirsiniz. Tabiyki A1 Belgesi var olarak bu senaryoyu yaziyorum.  Tavsiyem bu sizin icin biraz yorucu ve stresli olacak. Bence erkek arkadasiniz gelse Türkiyede daha az stresle gerceklestirirsiniz. Kolay gelsin.

Nesibi
    Katılımcı

Tesekkurler cevap icin gokcekiz neden iyi bir fikir olmadigini dusundunuz?

Yurtdışında yaptınız evliliği Türk Konsolosluğu'na bildirdiğinizde konsolosluk bunu en geç 30 gün içerisinde Türk makamlarına bildirmek zorunda diye okumuştum, yani maksimum bir ay ama daha kısa sürede bildirilirse daha çabuk işlenir evliliğiniz kütüğünüze. Ama turist vizesi ile evlenip sonra oturuma başvurmak pek iyi bir fikir değil gibi sanki.

Nesibi
    Katılımcı

Tesekkurler cevap icin ingenieur. Islemlerin bu kadar kisa sureli olmasi sevindirdi acikcasi zaten konsolosluk islemlerinden sonra sancili bir bekleyis can sikici oluyor en azindan evrak islerimi doner donmez hemen halledebilicek olmak icimi rahatlatti tekrar tesekkurler.

Merhaba, biz de nikahımızı Almanya'da kıymıştık, sonrasında Türkiye'ye geldim ve Nüfus Müdürlüğüne, Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (Formül B) belgesiyle giderek yetkili memur 5 dk da kimlik bilgimi güncellemişti.

Gökçekız
    Katılımcı

Tesekkurler cevap icin gokcekiz neden iyi bir fikir olmadigini dusundunuz?

Rica ederim. Neden iyi bir fikir değil derseniz, hani “Almanya'da evlilik” adı altında spesifik bir vize çeşidi var ya (konsolosluğun sitesinde vize bölümünde bilgi notlarında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz), Schengen ise seyahat amaçlı vize. Dolayısıyla Almanya'da evlenme amaçlı bir vize ve ona özel izlenmesi gereken prosedür evrak vs. varken seyahat/ziyaret amaçlı bir vizeyi evlilik yapmak için kullanmak pek iyi bir fikir gibi gelmedi bana. Fakat bu benim edindiğim bilgilere göre kendi düşüncem, umarım herşey kolayca ve gönlünüzce olur.

Nesibi
    Katılımcı

Tesekkurler gorusleriniz icin biz boyle bir yol izlemeye karar verdik bakalim nelerle karsilasacagim :) tekrar tesekkurler.

Rica ederim. Neden iyi bir fikir değil derseniz, hani “Almanya'da evlilik” adı altında spesifik bir vize çeşidi var ya (konsolosluğun sitesinde vize bölümünde bilgi notlarında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz), Schengen ise seyahat amaçlı vize. Dolayısıyla Almanya'da evlenme amaçlı bir vize ve ona özel izlenmesi gereken prosedür evrak vs. varken seyahat/ziyaret amaçlı bir vizeyi evlilik yapmak için kullanmak pek iyi bir fikir gibi gelmedi bana. Fakat bu benim edindiğim bilgilere göre kendi düşüncem, umarım herşey kolayca ve gönlünüzce olur.

ingenieur
    Katılımcı

Tesekkurler gorusleriniz icin biz boyle bir yol izlemeye karar verdik bakalim nelerle karsilasacagim :) tekrar tesekkurler.

Merhaba,

Bu konuyla alakalı olabilecek, belki ilerleyen zamanda benzer yola başvuracak başka kişiler için fikir oluşturabilecek başımdan geçen şöyle bir durumu sizlerle paylaşayım; nikahımızı Almanya'da kıymak için schengen vizesine başvurmuştum. Schengen'e başvuru yaparken eşimin göndermiş olduğu davetiye yanında Almanya’da belediyeden aldığı evleneceğimize dair resmi belgeyi de idata görevlisine teslim etmiştim. Benim bu belgeyi eklememin vizeyi vermeleri konusunda daha ikna edici bir etken olacağını düşünmüştüm. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı, benim kendimce bu iyi niyetli düşüncem vize görevlilerine göre tam ters etki yaratmıştı. Başvurumun üzerinden yaklaşık 1 hafta sonra beni konsolosluktan aramışlardı ve başvurumu geri çekmem gerektiğini, aile birleşim vizesine başvurmam gerektiğini aksi taktirde vize için red vereceklerini söylemişlerdi. Ben de kendilerine Almanya'ya şu an kalıcı olarak gitmeyeceğimi, nikah kıyma ve kına organizasyonundan sonra geri döneceğimi, Türkiye'den aile birleşim vizesine başvuracağımı ve 1,5 ay sonra zaten Türkiye'de düğün yapacağımızı bu sebeple schengen vizesine başvurduğumu söyledim.
    Bunun üzerine görüştüğüm kişi vize görevlisi olmadığını söyledi ve bana önerisi vize bölümüne mail atabileceğim, bu mail de vize görevlisi yada yetkili her kimse ikna edebilirsem belki bir etkisi olabileceğini söylemişti. Aksi takdirde başvuruyu geri çekmezsem red verileceğini de tekrar eklemişti.
    Ben de bunun üzerine ikna etmeye yönelik uzun bir yazı ve Türkiye'ye kesin döneceğime dair birkaç belge ekleyerek mail ile göndermiştim. Maili gönderdikten yaklaşık 1 saat sonra beni bu defa vize bölümünden geri aramışlardı ve yazıyı Almanca’ya tercüme edilmiş şekilde mail göndermem gerektiğini, bu şekilde sürecin daha hızlı işleyebileceğini söylemişlerdi. Ben de yazıyı eşime Almanca’ya çevirttirip tekrar göndermiştim. Ardından 2 gün sonra idata'dan mesaj gelmişti pasaportunuzu gelin alın diye. Gidip aldığımda pasaportumda sadece Almaya için, multi olmayan, gidiş-dönüş uçuş tarihlerimi içeren 3 haftalık schengen vizesi vermişlerdi. :)
    Kısacası demem o dur ki; Almanya’ya bir şekilde giriş yaptıktan sonra nikah kıyma vs kolay gerçekleşiyor.
    Almanca bilmiyorsanız nikah kıyma işlemi esnasında yanınızda Almanca bilen bir tercüman bulunması gerekiyor ve bu kişi 1. dereceden bir yakın olmadığı sürece yoldan geçen Almanca bilen biriside olabilir. Benim tercümanım kuzenim olmuştu.
    Genel itibariyle zaten nikah randevusu almışsanız olağandışı bir durum olmadığı sürece bir sorun yaşamıyorsunuz.

Nesibi
    Katılımcı

Tesekkurler paylasimijiz icin ingenieur. Benide aradi konsolosluk ama sigortamda bir problem olmus fazla yaptirdigim icin :). Erkek arkadasim nisanlim olarak istek evrakini gpndermesine ragmen bir sorun olmadi belkide cok fazla almanyaya giris cikisim var oyuzdendir. Konsolosluktaki Izmir den bahsediyorum herkes farkli tabi kimine aksi kimine cok iyileri denk gelebiliyor.

Merhaba,

Bu konuyla alakalı olabilecek, belki ilerleyen zamanda benzer yola başvuracak başka kişiler için fikir oluşturabilecek başımdan geçen şöyle bir durumu sizlerle paylaşayım; nikahımızı Almanya'da kıymak için schengen vizesine başvurmuştum. Schengen'e başvuru yaparken eşimin göndermiş olduğu davetiye yanında Almanya’da belediyeden aldığı evleneceğimize dair resmi belgeyi de idata görevlisine teslim etmiştim. Benim bu belgeyi eklememin vizeyi vermeleri konusunda daha ikna edici bir etken olacağını düşünmüştüm. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı, benim kendimce bu iyi niyetli düşüncem vize görevlilerine göre tam ters etki yaratmıştı. Başvurumun üzerinden yaklaşık 1 hafta sonra beni konsolosluktan aramışlardı ve başvurumu geri çekmem gerektiğini, aile birleşim vizesine başvurmam gerektiğini aksi taktirde vize için red vereceklerini söylemişlerdi. Ben de kendilerine Almanya'ya şu an kalıcı olarak gitmeyeceğimi, nikah kıyma ve kına organizasyonundan sonra geri döneceğimi, Türkiye'den aile birleşim vizesine başvuracağımı ve 1,5 ay sonra zaten Türkiye'de düğün yapacağımızı bu sebeple schengen vizesine başvurduğumu söyledim.
    Bunun üzerine görüştüğüm kişi vize görevlisi olmadığını söyledi ve bana önerisi vize bölümüne mail atabileceğim, bu mail de vize görevlisi yada yetkili her kimse ikna edebilirsem belki bir etkisi olabileceğini söylemişti. Aksi takdirde başvuruyu geri çekmezsem red verileceğini de tekrar eklemişti.
    Ben de bunun üzerine ikna etmeye yönelik uzun bir yazı ve Türkiye'ye kesin döneceğime dair birkaç belge ekleyerek mail ile göndermiştim. Maili gönderdikten yaklaşık 1 saat sonra beni bu defa vize bölümünden geri aramışlardı ve yazıyı Almanca’ya tercüme edilmiş şekilde mail göndermem gerektiğini, bu şekilde sürecin daha hızlı işleyebileceğini söylemişlerdi. Ben de yazıyı eşime Almanca’ya çevirttirip tekrar göndermiştim. Ardından 2 gün sonra idata'dan mesaj gelmişti pasaportunuzu gelin alın diye. Gidip aldığımda pasaportumda sadece Almaya için, multi olmayan, gidiş-dönüş uçuş tarihlerimi içeren 3 haftalık schengen vizesi vermişlerdi. :)
    Kısacası demem o dur ki; Almanya’ya bir şekilde giriş yaptıktan sonra nikah kıyma vs kolay gerçekleşiyor.
    Almanca bilmiyorsanız nikah kıyma işlemi esnasında yanınızda Almanca bilen bir tercüman bulunması gerekiyor ve bu kişi 1. dereceden bir yakın olmadığı sürece yoldan geçen Almanca bilen biriside olabilir. Benim tercümanım kuzenim olmuştu.
    Genel itibariyle zaten nikah randevusu almışsanız olağandışı bir durum olmadığı sürece bir sorun yaşamıyorsunuz.

Beyaz
    Katılımcı

Böyle bir durumda esiniz karar verici olan Almanya da ki yabancilar Subesine bundan sonraki sürecte ne yapacagini sorar ise dogru bilgi almis olursunuz. Ancak ben suana kadar basvuru yapipta gidemeyen bir kisi görmedim duymadim.

Beyaz
    Katılımcı

Afedersiniz. son yorumumu “Maalesef red geldi” konu basligi icin yazmistim.

wakabayashi
    Katılımcı

konsolosluk tarafından gönderilen evraklar berlinden kaç hafta içinde ilgili yabancı dairesine ulaşıyor bilgisi olan var mı acaba ? benim 9 Kasım itibariyle 1 ay olacak ve hala evraklar yabancılar dairesine ulaşamamış evraklar berlinde bekletiliyor

merve260
    Katılımcı

konsolosluk tarafından gönderilen evraklar berlinden kaç hafta içinde ilgili yabancı dairesine ulaşıyor bilgisi olan var mı acaba ? benim 9 Kasım itibariyle 1 ay olacak ve hala evraklar yabancılar dairesine ulaşamamış evraklar berlinde bekletiliyor

Normalde 3 gün gibi bir sürede ulaşıyor diye biliyorum ama Berlin'in sürekli yoğun olduğunu söylüyorlar bu yüzden ulaşmamış olabilir başka bir nedenle beklettiklerini düşünmüyoum :) benim 28 günde Saarbrücken yabancılar dairesine ulaşmıştı. İnşAllah sizin de kısa zamanda ulaşır :)

ingenieur
    Katılımcı

Herkese merhaba,

Aile birleşim vizesi için başvurum neticesinde az önce pasaportumu kargo aracılığıyla teslim aldım. 😊

İzmir’den başvuru  ==>  17.10.2017
    Eksik evrak tamamlama  ==>  25.10.2017
    Yabancılar dairesinden mektubun eşimin adresine ulaşması  ==>  26.10.2017
    Eşimin istenilen belgeleri yabancılar dairesine teslim etmesi  ==>  02.11.2017
    Pasaportumun tarafıma ulaşması  ==>  07.11.2017

Toplam 20 günlük bir süreçte pasaportumu teslim aldım. Beklemede olan herkesin vizeleri umarım en kısa sürede, iyi haberlerle kendilerine ulaşır.

Nesibi
    Katılımcı

Gozunuz aydin olsun ingenieur. Darisi tum vize bekleyenlerin basina umarim sizinki gibi kisa surede islemler hal olur hayirlisiyla.

Herkese merhaba,

Aile birleşim vizesi için başvurum neticesinde az önce pasaportumu kargo aracılığıyla teslim aldım. 😊

İzmir’den başvuru  ==>  17.10.2017
    Eksik evrak tamamlama  ==>  25.10.2017
    Yabancılar dairesinden mektubun eşimin adresine ulaşması  ==>  26.10.2017
    Eşimin istenilen belgeleri yabancılar dairesine teslim etmesi  ==>  02.11.2017
    Pasaportumun tarafıma ulaşması  ==>  07.11.2017

Toplam 20 günlük bir süreçte pasaportumu teslim aldım. Beklemede olan herkesin vizeleri umarım en kısa sürede, iyi haberlerle kendilerine ulaşır.

15 yanıt görüntüleniyor - 121 ile 135 arası (toplam 344)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.