2017 Vize Alanlar ve Vize Bekleyenler

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    muhendus
    Katılımcı

Merhabalar,

Forumdaki pekçok konu maalesef eski yıllardan kalma, güncel olarak takip için yakın zamanda vize alanlar ve vize bekleyenler toplanalım, paylaşalım ve konuşalım. :)

Fatih…
    Katılımcı

Merhaba arkadaslar  bende 13 ünde basvurdum Bekliyorum Hayirli Vizeler Olur Insallah

Koray061
    Katılımcı

16 ekimde ankaradan çocuk üzerinden aile birleşimi başvurusu yaptım ve 13 günde kagitlarim almanyaya ulaşmiş ve eşim alman vatandaşi olmasına rağmen nürnbergdeki yabancilar şubesi iş sözleşmesiyle ev sözleşmesi istemiş bu konuyla ilgili forumda birçok şey okumama ragmen neden böyle birşey istemişler anlamış değilim..

merve260
    Katılımcı

Malesef benim vize işlemlerimde sorun çıkmış  :( Eşim geçen hafta cuma günü yabancılar şubesine gitti. Evraklarınız geldi ama eşinizin üniversite diplomasını istiyoruz demişler. Cuma günü burdaki bir tercümana çeviri yaptırdım diplomamı. Bugün daha Ankara konsolosluğunu arayacağım. Evrağımı elden teslim etmemi söylerse tekrar Ankara'ya gitmek zorunda kalabilirim :( İnşAllah mail veya fax olarak isterler.. Benim işim bi 20 gün daha uzadı sanırım :(

Fatih…
    Katılımcı

Neden diploma istediler aile birlesiminde diploma istenmiyor

Gökçekız
    Katılımcı

Başvuru formunda eğitim Durumu sorusuna üniversite mezunu olduğunuzu yazdiydaniz görmek istemişlerdir belki, ben de yazmıştım lisans mezunu olduğumu, hatta görüşme günümgünümde yanımda götürdüm diplomami ama konsolosluktaki görevli almadı. Sonradan istemeseler bari.

Fatih…
    Katılımcı

Vizelerfe gelisme olan arkadaslar yazarsaniz sevinirim ben ayin 13ünde basvurdum ama halen birsey yok esime mektup halen gitmemis kagitlar almanyaya kontrolden gecmis ama bekliyoruz insallah herkesin vizesi yakinda cikar arkadaslar allah herkesin gönlüne göre versin

merve260
    Katılımcı

Başvuru formunda eğitim Durumu sorusuna üniversite mezunu olduğunuzu yazdiydaniz görmek istemişlerdir belki, ben de yazmıştım lisans mezunu olduğumu, hatta görüşme günümgünümde yanımda götürdüm diplomami ama konsolosluktaki görevli almadı. Sonradan istemeseler bari.

Hocam sizden istemeyebilirler benim eşim orda yüksek lisans-doktora yapıyor bilim insanı kategorisine girdiği için yani istisnai durumlar içine girdiği için benden A1 sertifikası istememişlerdi ama A1 sertifikasının alternatifi olmak zorundaymış o da Üniversite diplomasıymış. İ-DATA da bize istenen belgeler arasında bunu söylemediği için mağdur olduk. Burada istisnai durumlar içerisine giren arkadaş varsa aklında bulunsun Aile birleşimi için başvuracak olan eşin üniversite diplomasını da göndersinler.

ingenieur
    Katılımcı

17 Ekim'de İzmir'den aile birleşim başvurusu yaptım. Vize görevlisi memur, eşimin sonradan Alman vatandaşlığına geçmesine rağmen doğum belgesini istedi. Kendisine istenilen belgeler listesinde eşin doğuştan Alman vatandaşı olması durumunda bu belgenin istendiğini belirttim ancak yine de getirmemi istedi ve o şekilde işlemlere devam edebileceğini söyledi. Neyse geçen hafta eşim Türkiye'ye yanıma geldi, doğum belgesini de getirdi. 25 Ekim'de tekrar konsolosluğa gidip belgeyi vize memuruna teslim ettim.
    Ardından 2 gün sonra 27 Ekim'de eşimin adresine yabancılar şubesinden mektup geldiğini öğrendik. Eşim bugün Almanya'ya geri döndü, istenilen belgeleri teslim edecek ve bakalım süreç ne şekilde ilerler sonrasında. Yeni gelişmeler oldukça paylaşacağım.

Gökçekız
    Katılımcı

Hocam sizden istemeyebilirler benim eşim orda yüksek lisans-doktora yapıyor bilim insanı kategorisine girdiği için yani istisnai durumlar içine girdiği için benden A1 sertifikası istememişlerdi ama A1 sertifikasının alternatifi olmak zorundaymış o da Üniversite diplomasıymış. İ-DATA da bize istenen belgeler arasında bunu söylemediği için mağdur olduk. Burada istisnai durumlar içerisine giren arkadaş varsa aklında bulunsun Aile birleşimi için başvuracak olan eşin üniversite diplomasını da göndersinler.

Anlıyorum, sizin durumunuza özel bir ek evrak oluyor bu diploma o zaman, teşekkürler bilgilendirme için. Ama listede yazılı olmayan bir evrağı da direkt alabiliyorlar bazen. Mesela ben ne olur ne olmaz diye doğum belgemi de ekledim, halbuki bunu sadece eşimden istiyorlardı, fakat benim doğum kayıt örneğimi, üstelik orijinalini hem de çektirmiş olduğum iki fotokopisiyle beraber aldılar. Yani belki götürmeseydim ek evrak olarak isteyeceklerdi. Ekstra olarak aile cüzdanı, eski pasaportlar, diplomam eski vurulmuş vize sayfamı da götürdüm ama bunları almadılar.

merve260
    Katılımcı

Anlıyorum, sizin durumunuza özel bir ek evrak oluyor bu diploma o zaman, teşekkürler bilgilendirme için. Ama listede yazılı olmayan bir evrağı da direkt alabiliyorlar bazen. Mesela ben ne olur ne olmaz diye doğum belgemi de ekledim, halbuki bunu sadece eşimden istiyorlardı, fakat benim doğum kayıt örneğimi, üstelik orijinalini hem de çektirmiş olduğum iki fotokopisiyle beraber aldılar. Yani belki götürmeseydim ek evrak olarak isteyeceklerdi. Ekstra olarak aile cüzdanı, eski pasaportlar, diplomam eski vurulmuş vize sayfamı da götürdüm ama bunları almadılar.

Ben de ekstra olarak birçok evrak götürmüştm ama bakmadılar bile :) Bizlere bakan kişiden kişiye değişiyor demek ki :)

Nesibi
    Katılımcı

Oncelikle herkese merhaba bende onumuzdeki hafta turist vizesiyle gidip erkek arkadasimla nikah yapicaz almanyada gitmeden once aile birlesimi vizesi icin randevu alayim dedim malum1 aydan fazla sonrasina veriliyor randevu. Gorevli bayan soyadi degisikliginden dolayi herseyn degismesinin gerektigini soyledi. Bu sekilde yurtdisinda nikah yapip sonrasinda aile birlesimi vizesi basvurusu yapan varsa eger turkiyeye dondugunde resmi kurumlarda evliligij  gozukmesi hemen oluyormu acaba? Ben nikahtan sonra hemen turk konsolosluguna evliligimizi bildiricem ama burda ne kadar surer onu kestiremedigim icin randevu almayada cekindim alman konsosloslugundan simdiden tesekkkurler herkesin vizsi vikar ins.

Gökçekız
    Katılımcı

Oncelikle herkese merhaba bende onumuzdeki hafta turist vizesiyle gidip erkek arkadasimla nikah yapicaz Almanya'da gitmeden once aile birlesimi vizesi icin randevu alayim dedim malum1 aydan fazla sonrasina veriliyor randevu. Gorevli bayan soyadi degisikliginden dolayi herseyn degismesinin gerektigini soyledi. Bu sekilde yurtdisinda nikah yapip sonrasinda aile birlesimi vizesi basvurusu yapan varsa eger turkiyeye dondugunde resmi kurumlarda evliligij  gozukmesi hemen oluyormu acaba? Ben nikahtan sonra hemen turk konsolosluguna evliligimizi bildiricem ama burda ne kadar surer onu kestiremedigim icin randevu almayada cekindim alman konsosloslugundan simdiden tesekkkurler herkesin vizsi vikar ins.

Yurtdışında yaptınız evliliği Türk Konsolosluğu'na bildirdiğinizde konsolosluk bunu en geç 30 gün içerisinde Türk makamlarına bildirmek zorunda diye okumuştum, yani maksimum bir ay ama daha kısa sürede bildirilirse daha çabuk işlenir evliliğiniz kütüğünüze. Ama turist vizesi ile evlenip sonra oturuma başvurmak pek iyi bir fikir değil gibi sanki.

ingenieur
    Katılımcı

Oncelikle herkese merhaba bende onumuzdeki hafta turist vizesiyle gidip erkek arkadasimla nikah yapicaz Almanya'da gitmeden once aile birlesimi vizesi icin randevu alayim dedim malum1 aydan fazla sonrasina veriliyor randevu. Gorevli bayan soyadi degisikliginden dolayi herseyn degismesinin gerektigini soyledi. Bu sekilde yurtdisinda nikah yapip sonrasinda aile birlesimi vizesi basvurusu yapan varsa eger turkiyeye dondugunde resmi kurumlarda evliligij  gozukmesi hemen oluyormu acaba? Ben nikahtan sonra hemen turk konsolosluguna evliligimizi bildiricem ama burda ne kadar surer onu kestiremedigim icin randevu almayada cekindim alman konsosloslugundan simdiden tesekkkurler herkesin vizsi vikar ins.

Merhaba, biz de nikahımızı Almanya'da kıymıştık, sonrasında Türkiye'ye geldim ve Nüfus Müdürlüğüne, Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (Formül B) belgesiyle giderek yetkili memur 5 dk da kimlik bilgimi güncellemişti.

Beyaz
    Katılımcı

Nesibi arkadasim Mrb. Bildiginiz gibi bu evliligi erkek arkadasinizin vatandasligina göre Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluklarında ya da Evlendirme Dairesi’nde (Standesamt) gerceklestirebilirsiniz. Turistik vize ile gidersiniz erkek arkadasiniz Türk Vatandasi ise Türk Konsoloslugunda gerceklestirip Ayni zamanda Kosoloslukta tescil olmus evliliginizin yeni soyadiniz ile yeni nufus cüzdaninizida bir önceki yazan arkadasimin da belirttigi gibi 5 dakikada alabilirsiniz. Eger erkek arkadasiniz Sadece Alman vatandasi ise, erkek erkadasinizin ikamet ettigi sehirdeki Evlendirme Dairesi’nde (Standesamt) gerceklestirebilirsiniz. Almanicaniz yeterli degilse Standesamt da Tercümana da ihtiyacak olacak. Yani genelde bunu zorunlu kiliyorlar. Sehire ve kurum randevu yogunluguna, Resmi tatillere bagli olmakla birlikte saniziniz iyi olursa on gün  yada iki hafta oncesinden randevu alinabiliyor. (Aralik ayinda cok tatil olur) Bunun icin gerekli evraklari erkek arkadasiniz ögerebilir. Sizde gitmeden o evraklari alip (Apostilli) götürürsünüz yada gönderirsiniz (Posta en hizli 2 hafta sürer). Eksik evraginiz olursa en yakin Türk Konsoloslugundan da eksik evragi temin edebilirsiniz.  Standesamt “ta yaptiginiz evlilik neticesinde size bir kagit verirler. o kagidi alip Konsolosluga götütsünüz yarim saat icinde Türk Konsolosluk yaptiginiz bu evliligi sisteme isler ve yeni nufus cüzdaninizi verir. Buna takiben yurt didindaykende  idatayi arayip randevu alabilirsiniz. Tabiyki A1 Belgesi var olarak bu senaryoyu yaziyorum.  Tavsiyem bu sizin icin biraz yorucu ve stresli olacak. Bence erkek arkadasiniz gelse Türkiyede daha az stresle gerceklestirirsiniz. Kolay gelsin.

wakabayashi
    Katılımcı

9 Ekim de başvuru yaptım evraklar Almanya ya ulaştığı halde bi türlü yabancılar dairesine ulaşması gitti ki eşime mektup falan neyi gelmedi hala 9 Kasım itibariyle 1 ay olacak inşallah pazartesi eşim arayacak yabancılar dairesini evraklar geldi mi diye ona göre yine beklemeye devam arkadaşlar tez zamanda inşallah vizelerimiz çıksa

15 yanıt görüntüleniyor - 106 ile 120 arası (toplam 344)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.