2017 Vize Alanlar ve Vize Bekleyenler

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    muhendus
    Katılımcı

Merhabalar,

Forumdaki pekçok konu maalesef eski yıllardan kalma, güncel olarak takip için yakın zamanda vize alanlar ve vize bekleyenler toplanalım, paylaşalım ve konuşalım. :)

muhendus
    Katılımcı

Çok şükür foruma geri dönmüşüz :)

Nasılsınız arkadaşlar? Neler yaptınız? Umarım bir süredir forum çalışmadığı için buraları komple bırakmamışsınızdır.

Aschie
    Katılımcı

Merhaba  byby:)
    Ben de araniza yeni katildim :)
    17 Agustos Izmir konsoloslugunda gorusme yaptim bekliyoruz  :)

muhendus
    Katılımcı

Merhaba  byby:)
    Ben de araniza yeni katildim :)
    17 Agustos Izmir konsoloslugunda gorusme yaptim bekliyoruz  :)

Hadi hayırlısı olsun, tez zamanda güzel haberlerinizi duyarız inşallah :)

Gemini
    Katılımcı

Selam Muhendus kardeş. Ben geleli 1 ay olacak. Yabancılar dairesinde ilk kaydımı yaptırdım. Aok dan sigorta kartımı aldım ancak oturum uzatmak için tekrar gitmemiz gerekiyor. Eşim çalıştığı için buradaki yabancılar şubesine mail yazdı çünkü telefonları açmıyorlar. Üstelik randevu da vermiyorlar burada. Yani sabahtan gideceksin kaç saat beklersen artık. Bildiğin bizdeki otobüs kuyruğu gibi. Rezillik resmen.Herneyse eşim çalıştığı için benimle gelmesinin zor olacağını benimde almanca bilmediğimi ve bu durumda ne yapmamız gerektiğini yazdı. Cevap olarak benim Almanca bilmememin sorun olmayacağını ve İngilizce olarakda halledebileceğinizi yazmışlar. Yani bir defa tek gidicem ama yine de bir defa da eşimle gitmem gerektiğini yazmışlar. Bakalım yarın sabah tek başıma gidicem. Sizlerde durumlar nasıl? Neler yaptınız kısa sürede?

muhendus
    Katılımcı

Merhabalar, öncelikle herkesin bayramını en içten dileklerimle kutlarım, mübarek olsun. :)

Ben geleli yarın 6.hafta dolacak. Öncelikle ikametimi buraya aldık yabancılar şubesinden, oturum işlemleri içinde randevu verdiler geçen haftaya. Sonra eşimin üzerinden sigortaya başvurduk o da halloldu, banka hesabını ortak hesap yaptık, banka kartım geldi. Ehliyet değişimi için randevu verdiler 5 Eylülde belediyedeki ehliyet bürosuyla görüşeceğiz bakalım.

Oturum işinde şöyle bir sıkıntı oldu, biz aile birleşimine başvururken eşimin 2 adresi vardı ikamet olarak, hem ailesinin adresini kullanıyordu haftasonları Neu-Ulm'da hem de haftaiçleri çalıştığı şehir olan Augsburg'da duruyordu. Bizim aile birleşimi evrakları diğer yabancılar şubesine gittiğinden şimdi Augsburg'daki yabancılar şubesi oradan evrakları istedi, hala gelmedi. Görevli kadın “ben sizin oturumunuzu vereceğim zaten %99 sorun yoktur evraklarınızda ama yine de görmeden işlem yapamam” dedi. Bize işlemlerin devam ettiğine dair ayrı bir kağıt verdi, olurda çok gecikirse işlemler ve vizem dolarsa o arada yasadışı hale düşmeyeyim diye. Bir de oturum için bir form doldurulurken ne kadar sürelik oturum istendiği hanesi vardı, oraya 3 yıl yazdık, görevli kadın evraklar gelsin göreyim istediğiniz gibi 3 yıl veririm oturumu dedi.

Bakalım hayırlısı, oturum için bekliyoruz. Bu arada eşinizle gitmeniz gerekiyor oturum için bu doğru.

Not: İkameti Almanya'ya alınca onun ve pasaportun fotokopisiyle beraber ufak bir dilekçe yazın adres değişikliğiyle ilgili ve bulunduğunuz bölgenin konsolosluğuna gönderin ki Türkiye'ye adres değişikliği bildirilmiş olsun, arkanızdan GSS prim borcu işlemesin ve bildirmemenin cezası varmış.

Gemini
    Katılımcı

Ben dün tek gittim yabancılar dairesine yine birkaç saat bekledim mecburen. Resim aldılar parmak izi ve imza aldılar benden. Son bir kez eşimle gidip bir form dolduracakmışız yine ve eşimin son olarak imzası gerekiyor. Birde 100 Eurocuk para istediler vize uzatmak için. umarım bu son işlem olur. Allah hepimizin yardımcısı olsun 🙏🏻

yeniceri57
    Katılımcı

evet. bun son islemdi. simdi 4 hafta kadar sonra aufenthaltstitels kartini yine ayni subeden alacaksin. once postana kartinin  pini gelecek. sonra 1 -ya da bazi bolgelere gore degisiyor- 2 senelik bir oturum karti gelecek.

gelen tum arkadaslara hayirli ugurlu olsun.

ea1988
    Katılımcı

Bende 3 aylık vize bitmeden yabancilar subesine gitmistim
    Benden her hangi bir para talep etmediler.  Görüşme yaptığımız adam hindistanliydi cok iyi birine denk geldik hep yardımcı oldu bize ve son olarak 3 yıl oturumu verdi bana sanırım duisburg bölgesi bu sekilde yada bilemiyorum tamamem memura bağlı.  Ama 3 yıl vermesi bizide şaşırttı:)

Gemini
    Katılımcı

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim Yeniçeri57 be ea1988. Son imzayı atmaya gidemedik iş saatlerinin uymamasından dolayı ancak en azından bu aşamadan sonra neler olacağını öğrenmiş oldum sayenizde.  😊

ea1988
    Katılımcı

Gemini rica ederim dilerim herşey gönlünce olur . Benimde hala işlerim bitmiş degil iş aramaya başlamadan önce türk ehliyetimi alman ehliyetine çevirmek istiyorum.  Daha sonra almanca kurs ve bulabilirsem bir işte çalışmak istiyorum herşey nasip kısmet  :) Ama kursa kesinlikle katilicam bu arada not düşmek istiyorum kursa gitmeme durumu olursa cezası vs varmış gibi anlattilar yabancılar şubesinde bilgisi olan arkadaşlar varsa sevinirim ..

yeniceri57
    Katılımcı

selamlar arkadaslar

eger yabancilar subesi yabanci dil kursu icin size bir belge vermisse mutlaka gitmek zorunlulugu vardir. eger gitmezseniz, ya da kayit olup devamsizlik yaparsaniz cezasi vardir.

muhendus
    Katılımcı

Herkese merhabalar, sonunda oturumu aldık :) 3 yıllık verdiler direkt. Ve dil kursuna katılabilmek için gerekli kağıdı verdiler. Artık haftaya dil kurslarından birisine gidip kayıt yaptırırım.

Bir sorum olacak, dil kursuna kayıt yaptırınca ücretin yarısını mı vereceğim yoksa tamamını verip yarısını sonra devletten mi alacağım? O prosedür nasıl işliyor? Yol parasını da devlet mi veriyor? Bunun için nereye başvurmak gerekiyor?

şimdiden çok teşekkür ederim, darısı bekleyen arkadaşların başına tez zamanda inş. :)

muhendus
    Katılımcı

Merhabalar, cevap verebilecek olan var mı acaba?

ea1988
    Katılımcı

Merhaba bende kısa bir süre önce oturum aldım 3 yil verdiler banada .  Kursla ile ilgili kagit imzaladim bize söyledikleri ayda 195 euro ödiyeceksiniz 6 ay boyunca eğer b1 kursunu basari ile tamamlarsak ve sertifikayı alırsam ödedigim ücretin %50 sini iade alacakmışım bu bize söylenen bilgi ama bölgelere göre değişiklik gösterirmi bu durum bilemiyorum.  Yol parasina gelince bilgim yok malesef..

Aschie
    Katılımcı

Merhaba tekrar
    17 agustos vize gorusmesinden sonra 26 eylulde almanyaya evraklarim ulasti 2 ekimde de almanyadan onaylandi bilgisini aldik.Bizden herhangibir belge istenmedi kontrat,banka hesabi gibi.
    Simdi onaydan sonra ne kadar surede gelir bilgisi olan var mi?Bir de ben kargoya verdigim adresten ciktim acaba yurtici kargo mesaj atiyor mu verildiginde subeden alabilirim o sekilde yapiliyorsa.
    Darisi bekleyenlerin basina.

15 yanıt görüntüleniyor - 61 ile 75 arası (toplam 344)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.