2017 Vize Alanlar ve Vize Bekleyenler

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    muhendus
    Katılımcı

Merhabalar,

Forumdaki pekçok konu maalesef eski yıllardan kalma, güncel olarak takip için yakın zamanda vize alanlar ve vize bekleyenler toplanalım, paylaşalım ve konuşalım. :)

muhendus
    Katılımcı

Merhabalar, Almanya'ya geleli 1 yılı geçti çok şükür. Bu süre içinde neler yaptım onları anlatayım.

– A2 seviyesinden zorunlu kursa başlayıp B1 i tamamladım, sınavı geçtim ve sertifikayı aldım.
    – Entegrasyon/vatandaşlık kursunu bitirdim, sınavına girdim ve geçtim.
    – Türk ehliyetimi Alman ehliyetine çevirdim.
    – Diploma denkliğim için Bonn'daki KMK kurumuna başvurdum, yaklaşık 3 ay oldu, sonucu bekliyorum.
    – Şimdi de Arbeitsamt (iş kurumu) beni B2 kursuna yolladı, Kasım ayına kadar B2 kursuna devam edeceğim.

Bir yandan da mesleğime ve eğitimime uygun iş ilanlarına başvuru yapıyorum. Maalesef mühendislik yapacak teknik seviyede Almancaya henüz sahip değilim, o yüzden daha çok ingilizce ilanlara başvuruyorum. İnşallah tez zamanda güzel haberler ve gelişmeler olur. 1 yılı geçti hala çalışma hayatına atılamadım. B2 kursu sonrasında da mühendis olarak iş bulamazsam artık bir fabrikada işçi olarak başlayıp bir yandan da iş aramaya devam edeceğim.

2017 de başvurup Almanya'ya gelen sizler neler yaptınız bu süre içinde?

Vize bekleyen
    Katılımcı

Bizim Neu-Ulm yabancılar şubesi hocam. 15 Mayıs'ta konsoloslukta görüşmeye girdiğimde gmrevli bana 2-3 haftada evrakların gider demişti, geçen hafta eşim aradı yabancılar şubeyi, “1 aydan önce gelmez, size mektup yollamamızı bekleyin” demişler. Bu hafta 4.haftası bakalım henüz ses yok. Gelecek hafta başı tekrar arar artık. İşlemler Berlin'deki kadar uzun sürmez diye tahmin ediyorum ama belli de olmaz, buranın memur sayısı da Berline göre azdır herhalde.

Hepimiz için tez zamanda hayırlı haberler gelir inşAllah'. Bizim düğün gelecek ay olacak, eşimi gelinlik giydirdikten sonra tek başına Almanya'ya yollamak istemiyorum. Allah' hepimizin yardımcısı olsun inşAllah'.

Merhaba sizi 2018 vize bekleyenler form da yazdiklarinizi okudum vizeniz çıkmıştı sanırım hayırlı olsun suan bu sayfayi da bulamayabilirim ama bikaç sorum olacak benim de eşim augsburg da nasıl orası begendiniz m kursa hemen basladiniz mi ve Denklik konusunda ne yaptınız bilginiz var mı ben de öğretmenim … is bulabilmek gerçek ten mi zor ve yeniden hayırlı olsun size

Vize bekleyen
    Katılımcı

Merhaba sizi 2018 vize bekleyenler form da yazdiklarinizi okudum vizeniz çıkmıştı sanırım hayırlı olsun suan bu sayfayi da bulamayabilirim ama bikaç sorum olacak benim de eşim augsburg da nasıl orası begendiniz m kursa hemen basladiniz mi ve Denklik konusunda ne yaptınız bilginiz var mı ben de öğretmenim … is bulabilmek gerçek ten mi zor ve yeniden hayırlı olsun size

Bizim Neu-Ulm yabancılar şubesi hocam. 15 Mayıs'ta konsoloslukta görüşmeye girdiğimde gmrevli bana 2-3 haftada evrakların gider demişti, geçen hafta eşim aradı yabancılar şubeyi, “1 aydan önce gelmez, size mektup yollamamızı bekleyin” demişler. Bu hafta 4.haftası bakalım henüz ses yok. Gelecek hafta başı tekrar arar artık. İşlemler Berlin'deki kadar uzun sürmez diye tahmin ediyorum ama belli de olmaz, buranın memur sayısı da Berline göre azdır herhalde.

Hepimiz için tez zamanda hayırlı haberler gelir inşAllah'. Bizim düğün gelecek ay olacak, eşimi gelinlik giydirdikten sonra tek başına Almanya'ya yollamak istemiyorum. Allah' hepimizin yardımcısı olsun inşAllah'.

merhabalar benim iletim i gorurseniz yazdığım sayfayi bulamıyorum , 2018 vize bekleyenler sayfasında varım oraya cevap yazmak isterseniz ordan okurum kusura bakmayın teknoloji garibiyim … cevap vermezseniz de burda bikaç yazınızı okudum artık gidince gidebilirsem Sayet denklik ve çalışma hayatı hakkında bilgi edinir im iyi aksamlar

Vize bekleyen
    Katılımcı

merhabalar benim iletim i gorurseniz yazdığım sayfayi bulamıyorum , 2018 vize bekleyenler sayfasında varım oraya cevap yazmak isterseniz ordan okurum kusura bakmayın teknoloji garibiyim … cevap vermezseniz de burda bikaç yazınızı okudum artık gidince gidebilirsem Sayet denklik ve çalışma hayatı hakkında bilgi edinir im iyi aksamlar

Merhaba siz de mi augsburg dasiniz … yazınızı okudum beklediğiniz gb bir  yermi nasıl orası .. hayat nasıl insanlar … Eşim orda ben hala vize bekleyen..

muhendus
    Katılımcı

Merhaba siz de mi augsburg dasiniz … yazınızı okudum beklediğiniz gb bir  yermi nasıl orası .. hayat nasıl insanlar … Eşim orda ben hala vize bekleyen..

Merhabalar mesajlarınızı sonradan gördüm. Augsburg nasıl bir yer sorusunun cevabı zor, ne beklediğiniz ve nereye göre kıyasladığınıza göre değişir. Augsburg Almanya için büyük sayılabilecek, biz Türkiye için küçük denilebilecek bir şehir. Bavyera eyaletinde Münih ve Nürnberg den sonra 3.büyük şehir ve aynı zamanda Almanyanın en eski 2.veya3. şehri.

Nereden mezunsunuz, hangi diplomaya sahipsiniz bilmiyorum, diploma denkleştirme işlemleri benim anladığım şehirden şehire pek değişen bir süreç değil. Ben mühendislik diplomamı Bonn’daki KMK yani Eğitim Bakanlığından denkleştirdim.

Öğretmenlerin denklik işleri mühendislerden farklı işliyor bildiğim kadarıyla, C1 seviyesinde Almanca isteniyor ve çoğu zaman üniversiteden fark dersleri almaları gerekiyor diye duydum. Bir de Bavyera eğitim işi en katı olan ve eğitim seviyesi en yüksek eyalet. Bazı durumlarda başka eyaletlerden diploma almış öğretmen, doktor, hemşire vs mesleklerde direkt çalışmaya izin vermediklerini ve bazı seminerlere katılmalarını ya da sınavla yetkinliklerini kanıtlamalarını istediklerini biliyorum.

Kursa başlama işi ilk gelişte biraz süre alıyor, yabancılar şubesine gidilince hemen randevu vermiyorlar, birkaç ay sonrasına genelde randevu veriliyor, sonra randevu günü gelince gidilip oturum başvurusu yapılıyor, dil kursuna gitmek için gerekli belge de oturum kartıyla birlikte sonradan geliyor. Bir de bu belgeyi aldığınız anda hemen o tarihlerde başlayacak olan bir kurs bulamayabilirsiniz, bir sonraki dönemi beklemeniz gerekebilir.

Bazı şeyleri ne kadar birileri anlatsa da yaşamadan ne olduğu tam anlaşılmıyor. Hayırlısı olsun, tez zamanda vizeniz çıkar inşallah.

Vize bekleyen
    Katılımcı

TSk  ederim… ben de şimdi gördüm .. anlaşılan meslek ile alakali is bulamayacagim. .. size bikaç sorum olacak uygun zamanda inşallah … baya ugrasmisinz is icin … ben de ugrasmak istyrm  siz ce en azından bi soru sorayım diploma ve çalıştığım okulları yeminli tercüme ettirsem is bulma kurumu bana uygun nasıl işler onerir? İllaki okul olmayan …. bide velilerimden başarılı olduğuma dair Almanca bikaç yazı alıp geleceğim ise yarar mı bunlar

Vize bekleyen
    Katılımcı

Merhabalar mesajlarınızı sonradan gördüm. Augsburg nasıl bir yer sorusunun cevabı zor, ne beklediğiniz ve nereye göre kıyasladığınıza göre değişir. Augsburg Almanya için büyük sayılabilecek, biz Türkiye için küçük denilebilecek bir şehir. Bavyera eyaletinde Münih ve Nürnberg den sonra 3.büyük şehir ve aynı zamanda Almanyanın en eski 2.veya3. şehri.

Nereden mezunsunuz, hangi diplomaya sahipsiniz bilmiyorum, diploma denkleştirme işlemleri benim anladığım şehirden şehire pek değişen bir süreç değil. Ben mühendislik diplomamı Bonn’daki KMK yani Eğitim Bakanlığından denkleştirdim.

Öğretmenlerin denklik işleri mühendislerden farklı işliyor bildiğim kadarıyla, C1 seviyesinde Almanca isteniyor ve çoğu zaman üniversiteden fark dersleri almaları gerekiyor diye duydum. Bir de Bavyera eğitim işi en katı olan ve eğitim seviyesi en yüksek eyalet. Bazı durumlarda başka eyaletlerden diploma almış öğretmen, doktor, hemşire vs mesleklerde direkt çalışmaya izin vermediklerini ve bazı seminerlere katılmalarını ya da sınavla yetkinliklerini kanıtlamalarını istediklerini biliyorum.

Kursa başlama işi ilk gelişte biraz süre alıyor, yabancılar şubesine gidilince hemen randevu vermiyorlar, birkaç ay sonrasına genelde randevu veriliyor, sonra randevu günü gelince gidilip oturum başvurusu yapılıyor, dil kursuna gitmek için gerekli belge de oturum kartıyla birlikte sonradan geliyor. Bir de bu belgeyi aldığınız anda hemen o tarihlerde başlayacak olan bir kurs bulamayabilirsiniz, bir sonraki dönemi beklemeniz gerekebilir.

Bazı şeyleri ne kadar birileri anlatsa da yaşamadan ne olduğu tam anlaşılmıyor. Hayırlısı olsun, tez zamanda vizeniz çıkar inşAllah'.

Merhaba vize durumum karışık gb geliyor bana 1 Kasım da İzmir 24 kasim almanya ya gitti evrak 5 aralık  eşim evrak teslim 17 aralık işlem başlamış ordaki y şube den …Eşim dün bi mail attı cvb yok.. işlem başladı ne demek anlamadim. .. evrak teslim den sonra yada 17 aralık dan sonra en az 1 ay geçti ki ilk başvuru m dan itibaren Kasım birden yaklaşık 70 gün geçti … çıkmayacak diye endişe ediyorum… yaslarimiz ayni ilkevlilik ve son inş amin… nerden haber alınır ne yapılır bilmiyorum ve gerçekten çok üzülüyorum. ..

Vize bekleyen
    Katılımcı

Merhaba ausgburg yabancı şube mail adresini bulabilir misiniz bulamadım.  Yardım ci olur musunuz mail atacağım oraya

muhendus
    Katılımcı

Merhaba, yabancılar şubesinin e-posta adresini bilmiyorum malesef. 70 gün olmuş sizin başvurunun üzerinden ama araya noel ve yılbaşı tatilleri girdi, çoğu Alman bu tarihleri yıllık izinleriyle gün birleştirip uzattı. Kabaca o 70 günden 10 gün düşün en az, Aralık 15ten sonra hayat burada duruyor gibi birşey. Daha yeni yeni ortalık toparlanıyor. Biraz daha sabır, güzel haberler gelecektir yakında inş.

Vize bekleyen
    Katılımcı

Merhaba y şube mail adresi buldum peki yazayimmi mi sizce cevabınız için tsk ederim

Vize bekleyen
    Katılımcı

Merhaba, yabancılar şubesinin e-posta adresini bilmiyorum malesef. 70 gün olmuş sizin başvurunun üzerinden ama araya noel ve yılbaşı tatilleri girdi, çoğu Alman bu tarihleri yıllık izinleriyle gün birleştirip uzattı. Kabaca o 70 günden 10 gün düşün en az, Aralık 15ten sonra hayat burada duruyor gibi birşey. Daha yeni yeni ortalık toparlanıyor. Biraz daha sabır, güzel haberler gelecektir yakında inş.

ve tsk ederim size bikaç sorum olacak ama … getireceğim evraklar orda is bulmama yardimci olur mu sizce bide benim durumum karşık  gb geliyor bana musait zamnda yazar msn z size danisayim

muhendus
    Katılımcı

Hocam ben bu işin uzmanı değilim, yanınızda hangi evrakları getireceğinizi de bilmiyorum. Siz yine de üniversite diplomanızı, transkriptinizi ve başkaca belgelerinizi alın getirin, bir şekilde işinize yarama ihtimalleri var.

Vize bekleyen
    Katılımcı

Merhaba tsk ederim.. evraklar mi getireceğim … iletilerini zi okudum orda çalışmak için baya ugrasmissiniz bn de bu yollardan geçeceğim tabi gelirsem 😂 mail atmak dan vaz geçtim y şubeye baskı olur yapmayın dedi burda ki vize bekleyenler. .. bekleyeceğim 80 gün oldu bakalım nasib size almanya da bolsans ve sağlık ve huzur lu günler diliyorum .. vize m çıkarsa yazar haber veririm ..

Vize bekleyen
    Katılımcı

Merhaba eşim y şubeye mail atmış idi cevap… evraklariniz halen inceleniyor eksik evrak için ararı z sabır la bekle yın demişler …inceleme neden bukadar uzun sürer … Eşim evrak teslim edeli epey oldu normal mi bu bilen var mı nasıl işler 80 gün oldu başvuru yapalı

14 yanıt görüntüleniyor - 331 ile 344 arası (toplam 344)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.