2017 Vize Alanlar ve Vize Bekleyenler

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    muhendus
    Katılımcı

Merhabalar,

Forumdaki pekçok konu maalesef eski yıllardan kalma, güncel olarak takip için yakın zamanda vize alanlar ve vize bekleyenler toplanalım, paylaşalım ve konuşalım. :)

rustem34
    Katılımcı

Arkadaşlar merhaba
    Yazılanları okuduğum kadarıyla kendi sürecimle kıyasladığımda çok uzun süreli bekleyenler yokmuş ne güzel  :)
    Gerçekten her iki taraf için de fazlasıyla sabır isteyen bir süreç :- Vizesi çıkan arkadaşlar gözünüz aydın, eşinizle bu verdiğiniz emeğin karşılığını alacak bir mutluluk ve huzurla bir ömür diliyorum  :)

Ben de Ankaradan başvurumu Köln'e gitmek için 28.06.2017 tarihinde yaptım. Uzun bir bekleyişin ardından 21.10.2017 tarihinde eşime mektup geldi ve 24.10.2017'de eşim istenen evrakları yabancılar şubeye teslim etti.Ve düne yani 21.11.2017'ye kadar ne Ankara ne de Almanya'dan ses çıkmıyordu :-[ Dün Ankara Konsolosluğu arayıp durumumuzu anlattım. Konuştuğum kişi vizemin sonuçlandığını, yarın pasaportumu çıkartacaklarını ve maksimum 1 haftaya elimde olacağını söylediler. İnanın ne hissedeceğimi bilemiyorum. Uzun bir bekleyişin ardından gelen güzel bir haberdir diye dua ediyorum sadece :-[

Hem vizenin sonuçlanmasında hem de benim için gittiğimde avantaj olacağını düşündüğümden yaklaşık 1 sene Ankara Goethe Institut ta dil öğrendim. B2 sertifikası ve C1.1 katılım belgesi almıştım  :) Ama sürecin uzun sürmesine engel değilmiş tabiii bunları yaşadıkça öğrendik… Eşimin ikamet ettiği yerdeki yabancılar şubesinde sadece 2 memur çalıştığı için Türkiyeden evrak olarak 2-3ay geride olduğunu söylemişlerdi. şuan bu noktadayız çok şükür.

Bu süreci yaşayan herkese büyükk sabır ve kolaylık diliyorum arkadaşlar  :)

Arkadasim hakkinda hayirlisi olur insallah. Vizen ciktiginda da bilgi verirsen hem buradaki arkadaslara motivasyon olur hem de sonucu ogrenmis oluruz.

rustem34
    Katılımcı

Konsolosluk aradıgımızda 3 ay dolmadan bilgi veremiyoruz diyorlardı dün eşimle birlkite aradık ve sonucun ankaraya geldigini en gec 2 hafta içinde ulasacagını soylediler bakalım hayırlısı sızlerede inşAllah en kısa zamanda hayırlı haberler gelir inşAllah herseyın hayırlısı vizesi cıkan arkadaslar yazarsa iyi olur iyi günler

Arkadasim hakkinda hayirlisi olur insallah. Vizen geldiginde bilgi yazarsan guzel olur.

Mavi13
    Katılımcı

rustem34 çok teşekkürler aminn inşallahh  :-[ Tabiii muhakkak paylaşacağım 👍🙏🏼 Çok kaygılıyım gerçekten sonuç negatif olursa diye. Uzun bir süredir bekliyorum çünkü 😿🙏🏼 Herkesin hakkında hayırlısı olsun ve kısa sürede güzel haberlerini alsınlar inşallah 🙏🏼

merve260
    Katılımcı

rustem34 çok teşekkürler aminn inşAllahh  :-[ Tabiii muhakkak paylaşacağım 👍🙏🏼 Çok kaygılıyım gerçekten sonuç negatif olursa diye. Uzun bir süredir bekliyorum çünkü 😿🙏🏼 Herkesin hakkında hayırlısı olsun ve kısa sürede güzel haberlerini alsınlar inşAllah 🙏🏼

Benim de baya oldu 29 eylulde basvurmustum. Sonradan tekrar A1 istediler sinava girdim bu haftasonu filan. A1 diplomam gelince konsoloslga goturcem insallah baska da bi sorun cikarmazlar yoruldum ugrasmaktan…

Mavi13
    Katılımcı

merve260 sizi çok iyi anlıyorum. Süreç uzadıkça sabır tükeniyor haliyle. Ama sizin de bir şey kalmamış. Eksik evrak tamamlandıktan kısa süre sonra vizenin sonuçlandığını okumuştum. Umarım hayırlı haberleri tez zamanda alırsınız 🙏🏼

Nesibi
    Katılımcı

Merve260 sormamda sakinca yoktur umarim neden a1 i tekrar istediler acaba? Benimde belgem baya eski oyuzden sormak istedim. Umarim guzel haberlerle geri donus alirsin.

Benim de baya oldu 29 eylulde basvurmustum. Sonradan tekrar A1 istediler sinava girdim bu haftasonu filan. A1 diplomam gelince konsoloslga goturcem insAllah baska da bi sorun cikarmazlar yoruldum ugrasmaktan…

rustem34
    Katılımcı

Merve260 sormamda sakinca yoktur umarim neden a1 i tekrar istediler acaba? Benimde belgem baya eski oyuzden sormak istedim. Umarim guzel haberlerle geri donus alirsin.

Arkadaslar merhaba. Aslinda alinan sertifika icin bir gecerlilik suresi yok. Ancak eski sertifikayi gecen zamanda ogrendiklerini unutmustur dusuncesi ile tekrar isteyebiliyorlar. Ayrica vize gorusmesinde almancaniz test edilebiliyor. Burada vereceginiz yanitlar da hatali ise tekrar kurs yapmanizi isteyebiliyorlar. Eski sertifika sahipleri icin fazladan soru veya bir form uzerinden test de yapabiliyorlar. Bu duruma hazirlikli giderseniz sorun olmayabilir. Ama gorusme yapan gorevlinin insiyatifinin onemli oldugunu da unutmayin lutfen.

merve260
    Katılımcı

şöyle baştan anlatayım tüm hikayemi :) Tekrar A1 istemediler aslında. orada yanlış yazmışım. Eşim Milli eğitim bakanlığının bir programı olan YLSY ile Almanya'da yüksek lisans-doktora yapmaya gitti. Ben vize görüşmesine gittiğimde bilim insanı kategorisine girdiği için A1 belgesine gerek olmadığını söylediler. Sonrasında eşim 28 gün sonra durumu sormak için Almanya'da yabancılar dairesine gitti. Oradaki görevli A1 belgem olmadığı için üniversite diplomamı göndermemi istemiş. Ben burada apar topar bir tercüman buldum ve sonra belgemi gönderdim. Sonra Almanya ile Türkiye arasında yapılan yazışma sonucunu öğrenmek için eşim yeniden yabancılar dairesine gittiğinde Almanyada'ki görevli eşime demiş ki Türkiye'deki görevliler eşinizin üniversite diplomasını yeterince nitelikli bulamamışlar. Yani nitelikli bir eleman değilmişim..Tabi bunu duyunca çıldırdım… Dedimki yahu ben psikoloji mezunuyum.  Düşünsenize nitelikli bir eleman değilmişim ya…. Bir de buna karar veren kendi devletimden ülkemden milletimden bir memur…şaka gibi…  Sonra A1 istediler. 5 günde sınava hazırlanıp geçtim çok şükür. şimdi A1 diplomamın gelmesini bekliyorum götürüp vericem konsolosluğa. yine bir sorun çıkarmazlarsa inşallah bu kez gidebilirim…

rustem34
    Katılımcı

şöyle baştan anlatayım tüm hikayemi :) Tekrar A1 istemediler aslında. orada yanlış yazmışım. Eşim Milli eğitim bakanlığının bir programı olan YLSY ile Almanya'da yüksek lisans-doktora yapmaya gitti. Ben vize görüşmesine gittiğimde bilim insanı kategorisine girdiği için A1 belgesine gerek olmadığını söylediler. Sonrasında eşim 28 gün sonra durumu sormak için Almanya'da yabancılar dairesine gitti. Oradaki görevli A1 belgem olmadığı için üniversite diplomamı göndermemi istemiş. Ben burada apar topar bir tercüman buldum ve sonra belgemi gönderdim. Sonra Almanya ile Türkiye arasında yapılan yazışma sonucunu öğrenmek için eşim yeniden yabancılar dairesine gittiğinde Almanya'da'ki görevli eşime demiş ki Türkiye'deki görevliler eşinizin üniversite diplomasını yeterince nitelikli bulamamışlar. Yani nitelikli bir eleman değilmişim..Tabi bunu duyunca çıldırdım… Dedimki yahu ben psikoloji mezunuyum.  Düşünsenize nitelikli bir eleman değilmişim ya…. Bir de buna karar veren kendi devletimden ülkemden milletimden bir memur…şaka gibi…  Sonra A1 istediler. 5 günde sınava hazırlanıp geçtim çok şükür. şimdi A1 diplomamın gelmesini bekliyorum götürüp vericem konsolosluğa. yine bir sorun çıkarmazlarsa inşAllah bu kez gidebilirim…

Merve kardeşim merhaba. Senin isin bayagi goreceli olmus. Ayrica diplamani neye gore degerlendirmisler de niteliğine karar vermişler çok ilginç. Umarim isin rast gider de başka sorun cikarmazlar. Gerci herseyi yapmissin. Sorun cikacak birsey kalmamis. Hayirlisi ile vizen gelir umarim.   

Mein leben
    Katılımcı

Arkadaslar  ben  24.10.2017  ankaradan  basvurdum  ve bir ay sonra randevum var ve bugün  eşim  yabancilar  polisine gitti  red  gelir mi  falan  onlarda  hic bir sekilde gelmez  demis  hatte  belki  yilbasinda  esin yaninda olur demisler  acaba  dogrumudur  bu  ??? Ha bide demislerki sana mektup  gonderecez  iki  veya uc haftaya ve buraya gelmene gerek  yok aramaniz yeterli demisler bu nedir sizce  ???

Fatih…
    Katılımcı

Yasin kardes nereye randevun var tekrar konsolosluga mı randevun var

Mein leben
    Katılımcı

Evet fatih kardesim  ama  esime  mektup gittikten  sonra  gitmesine gerek yokmus  aramasi yeterliymis

Fatih…
    Katılımcı

Konsolosluk senı neden geri cagırıyor eksık evrak mı var

Mavi13
    Katılımcı

Arkadaşlarrr selam tekrardan herkese 🤩 Sonunda sabırla beklediğim haberim geldiiii😇 Vizem çıkmışşş halayy:) halayy:) 22sinde geldi aslında ama ancak yazabiliyorum ;D

28.06.2017 Başvuru tarihim
    21.10.2017 eşime mektubun geldiği tarih
    22.11.2017 vizemin elime ulaştığı tarih 🙏🏼

Arkadaşlar inanın çok heycanlıyım. Bu süreçleri atlatmış olan arkadaşlardan seve seve tavsiye alırım🙏🏼 Örneğin gitmeden hazırlanması gereken veya yanında bulunsun dediğiniz evrak var mı ?  Ayrıca bir sorum daha var 🤔 Vizem 21kasımdan başlıyor ve  örneğin en geç 2 haftaya Almanyaya  gitmek gibi bir süre kısıtmalası var mı arkadaşlar 🤷🏻♀ ???

rustem34
    Katılımcı

Arkadaşlarrr selam tekrardan herkese 🤩 Sonunda sabırla beklediğim haberim geldiiii😇 Vizem çıkmışşş halayy:) halayy:) 22sinde geldi aslında ama ancak yazabiliyorum ;D

28.06.2017 Başvuru tarihim
    21.10.2017 eşime mektubun geldiği tarih
    22.11.2017 vizemin elime ulaştığı tarih 🙏🏼

Arkadaşlar inanın çok heycanlıyım. Bu süreçleri atlatmış olan arkadaşlardan seve seve tavsiye alırım🙏🏼 Örneğin gitmeden hazırlanması gereken veya yanında bulunsun dediğiniz evrak var mı ?  Ayrıca bir sorum daha var 🤔 Vizem 21kasımdan başlıyor ve  örneğin en geç 2 haftaya Almanyaya  gitmek gibi bir süre kısıtmalası var mı arkadaşlar 🤷🏻♀ ???

Hayirli olsun arkadasim.
    Vizeni 3 aylik veriyorlar. Yani 3 ay icinde gidebilirsin. Ama orada yapacagin islemler ve oturum islemleri nedeni ile o kadar beklememenizi tavsiye ederim.
    Gitmeden mutlaka e-devlet sifren yoksa almani tavsiye ederim. Ayrica diploma, sertifika, diğer eğitim belgeleri, mumkunse almanca tercumeleri ile almani oneririm. Ayrica yeni kimlik almadiysan alman akillica olabilir. Resmi olarak orada gerekecek tum belgeleri alabilirsin yanina.

15 yanıt görüntüleniyor - 166 ile 180 arası (toplam 344)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.