2 yil evli kaldiktan sonra bosanmak

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    Bremen28
    Katılımcı

Arkadaslar merhaba,

Internette soruma cevap ararken bu foruma denk geldim. Her ne kadar benzer konularda basliklar acilmis ve cevaplar verilmis olsa da ben kendi durumuma özel sekilde sizlere sorumu sormak istiyorum. Umarim yardimci olursunuz.

Ben Almanya'ya Ekim 2015'te egitim amaci ile geldim ve bundan 2 yil sonra Ekim 2017'de Alman kiz arkadasim ile evlenerek aile birlesimi vizesini aldim. Halihazirda benzer cok deneyim oldugu icin iliskimizin kötüye gidisini detaylari ile anlatmayi cok gerekli görmüyorum. Zaten inisli cikisli olan bir iliskimiz vardi ve bu son aylarda yerini evde dayanilmaz bir huzursuzluga birakti. Büyük kavgalarimiz ve tartismalarimiz yok ancak birbirimizden kopuk ve mutsuzuz.

Benim ögrenciligim halihazirda devam ediyor. Ancak bölüm degistirmek istedigim icin aktif ögrencilik yapmiyorum. Okudugum bölüm Ingilizce oldugu icin Almanca'yi okul disinda kendi imkanlarim ile ögrendim. Henüz bir sinava girmemis olsam da C1 kursunu bitirdim. Evlilikten önce de olmak kaydi ile 2,5 yildir (sadece 3-4 ay haric) aktif olarak part-time islerde calisiyorum (hicbirinde 1 yil kesintisiz calismadim). Devletten hicbir yardim almadim, herhangi bir sekilde kanuna uymazlik yapmadim, Türkiyeden halihazirda Üniversite diplomam var (burada yüksek lisans ögrencisiyim). Aile birlesimi oturum kartimi aldigim tarih 22 Ekim 2017 yani asagi yukari 14 ay olacak. Internetten edindigim bazi bilgiler bana esten bagimsiz oturum izninin birlikte gecirilen 3 yildan sonra alinabilecegini söylüyor. Ancak bazi yerlerde bunun 2 yil oldugunu ve 3 yilin süresiz oturum izni icin gecerli oldugu yazilmis. Ayrica AB ortaklik hukukuna dayali olarak, Türkler icin bunun 2 yil oldugu ve kanun degisse dahi bir avukat araciligi ile 2 yildan sonra esten bagimsiz sekilde oturumun 1 yil uzattirilabilecegi söyleniyor. Bu bilginin dogrulu nedir ya da bu konudaki dogru olan bilgi nedir? Bana bu konuda hukuki bilgi olmasa dahi benzer seyler yasamis arkadaslarin deneyimlerinden yola cikarak bilgi vermesi beni cok sevindirir.

Durumum ile ilgili olarak bir avukat ile de görüsmeyi düsünüyorum. Ancak yine de sizin önerileriniz ne olur, merak ediyorum. Eger 2 yil ise gelecek Ekim ayina kadar dayanabilecegime inaniyorum.

Cevaplariniz ve zamaniniz icin simdiden cok tesekkür ediyorum.

KaLpSiz
    Katılımcı

Selamlar ogrencisin vollzeit iste calisman zor olur sartlarin karisik esin alman oldugu icin 2 sene oturum kartini aldiktan sonra ayni evde yasaman lazim. Anlayacagim en garantisi 15.11.2019 a kadar kesin dayanman lazim ne derse ne yaparsa zor oldugunu biliyorum ama evet de gec. Ne guzel universite okuyorsun almanca biliyorsun. Esten bagimsiz vize alirsan uni bitirirsen sonrasinda gercekten iyi para kazanirsin. Cocugunuz yok kafana takacak birsey yok hayatini yasarsin. Dayanacaksin kardesim. Baska caren yok.. Bahtin yolun acik. Olsun

Bremen28
    Katılımcı

Cevabiniz icin tesekkür ederim. Burada okudugum diger bosanma deneyimleri gibi kötü degil bizim iliskimiz aslinda. Ne birbirimize bagiririz ne de birbirimizi tehdit etmisligimiz var. Sadece hayattan beklentilerimizin ve planlarimizin farkli oldugu bu sürec icerisinde belirginlesti ve iste bu vize, oturum gibi bürokratik sebeplerden dolayi kimse birbirine karsi acik olamiyor. Cogu defa aslinda oturup esime anlasamadigimizi, ortada belirgin bir mutsuzluk oldugunu belkide en iyisinin ayrilmak oldugunu söylemek ve ondan beni oturumum ile ilgili bir süre idare etmesini rica etmeyi düsündüm ancak ne gibi bir tepki ile karsilasacagimi kestiremedigim icin bundan vazgectim ve haklarima kavusana kadar beklemeye karar verdim.

En cok takildigim konu esten bagimsiz vize alabilmek icin gereken sürenin 2 yil mi 3 yil mi olduguydu. Saniyorum 3 yil evli kalmak süresiz oturum almak icin kosulan sart, esten bagimsiz oturum icin degil. Süresiz oturum alabilmek icin ne onun hayatindan ne de benim hayatimdan 1 yil fazladan calmak istemiyorum. Esten bagimsiz vize alabildikten sonra süresiz oturum icin gerekli sartlari kendi kendime saglamanin daha stressiz olacagini düsünüyorum. Umarim önümüzdeki yil bu hakka kavusabilirim.

Tekrar tesekkürler  :)

KaLpSiz
    Katılımcı

Esten bagimsiz vize icin 2 sene ayni evde oturumlu birlikte kalmak. Suresiz oturum icin 3 sene ve evliligin devam etmesi alman vatandasligi icin 3 sene evli kalmak ve evliligin devam etmesi gerekmektedir. Tabiki sosyal yardim vs almamak ve b1 + vatandaslik sinavi sertifikalari gerekli.

Bremen28
    Katılımcı

Yardiminiz icin tesekkür ediyorum. Bu bilgiye sahip olmak benim icin cok önemliydi :)

Monte Kristo Kontu
    Katılımcı

Son durum nedir acaba? 2 yılda bağımsız oturumu alabildünizmi? Bende aynı sorunları yaşıyorum

5 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.