2 ay 10 gun sonra gelen eksik evrak mektubu

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    Swiny
    Katılımcı

Arkadaslar 23 ocak`ta Izmir`den italyan esim uzerinden aile birlesimine basvurmustum.Gecen zaman icerisinde esim almanya`da bircok kez auslanderbehorde`yi aramasina ragmen bilgi alamamisti ve esimden belge istenmemisti.Bugun bana konsolosluktan mektup yolladilar.Istedikleri ek evraklar;
    = Esinizin calisma belgesi
    = Almanyada hangi isle mesgul olacaginiza dair bilgi
    = Almanyadaki saglik sigortasi ile ilgili bilgi

Calisma belgesi dedikleri is sozlesmesi mi? Ben gidince esimin calistigi isletmede calisacagim ama bunu gosteren nasil bir belge almam gerek? Isveren mi bu belgeyi hazirlamali? Saglik sigortasi ile ilgili esim AOK`dan sigortali onun sigortasi ile ilgili mi bilgi istiyorlar? Yardimlarinizi bekliyorum, eger gereken belgelerin almancalarinida yazarsaniz sevinirim.

bat_u
    Katılımcı

Arkadaslar 23 ocak`ta Izmir`den italyan esim uzerinden aile birlesimine basvurmustum.Gecen zaman icerisinde esim almanya`da bircok kez auslanderbehorde`yi aramasina ragmen bilgi alamamisti ve esimden belge istenmemisti.Bugun bana konsolosluktan mektup yolladilar.Istedikleri ek evraklar;
    = Esinizin calisma belgesi
    = Almanya'da hangi isle mesgul olacaginiza dair bilgi
    = Almanya'daki saglik sigortasi ile ilgili bilgi

Calisma belgesi dedikleri is sozlesmesi mi? Ben gidince esimin calistigi isletmede calisacagim ama bunu gosteren nasil bir belge almam gerek? Isveren mi bu belgeyi hazirlamali? Saglik sigortasi ile ilgili esim AOK`dan sigortali onun sigortasi ile ilgili mi bilgi istiyorlar? Yardimlarinizi bekliyorum, eger gereken belgelerin almancalarinida yazarsaniz sevinirim.

Bence gayet açık İstedikleri şeyler Yinede yazayım.
    =Ihr frau Arbeitsdokument.
    = für Ihr Dokuments in Deutschland.
    =Krankenversicherung in Deutschland

Bu belgeleri almanyadan alacaksınız eşinize söyleyin Gerekli belgeleri alsın.Size Belgeleri Yollasın sizde buradaki Konsolosluğa verin.Fakat bu belgelerin belirli süresi vardır 1 ay kadar o 1 ay dolmadan verin yoksa başvurunuz askıya alınabilir.

tugce_doerjer
    Katılımcı

benim anlamadigim esinizin evraklarini niye sizden istiyorlar? esinizden de isteyebilirlerdi.

almanyada mesgul olacaginiz isle ilgili belge dedikleri su, orada calisacaginiz firma size ….. tarihinde ise baslayacaginizi belgeleyecek sizde bunu konsolosluga vericeksiniz. yani sözlesme gibi birsey vericekler size. sizi ise alicaklarina dair belge.

AOK dan esiniz sigortali olduguna dair belge alabilir. zaten siz geldiginizde ise baslamadan once esinizin sigortasinda olacaksiniz.calisinca kendi sigortaniza geciceksiniz.

Swiny
    Katılımcı

Cevaplariniz icin tesekkurler arkadaslar.Dun mail yoluyla esimin arbeitsvertrag'ini, Bescheinigung zur Sozialversicherung'unu ve benim calisacagima dair isveren'den aldigim bir mektubu yolladim.Bakalim ne cevap gelicek.Anlamadigim yabancilar ofisinin esimden istemesi gereken belgeleri neden benden konsolosluk istiyor?

tugce_doerjer
    Katılımcı

bende ayni soruyu sordum zaten ya.

liljestin
    Katılımcı

Selamlar

Ben ayın 22sinde evraklarımı konsolosluğa götürücem. Ama bu iş kağıdı falan nedir? Ben orda çalışmıycam neden öyle bir evrak istiyorlar acaba?

Swiny
    Katılımcı

Selamlar

Ben ayın 22sinde evraklarımı konsolosluğa götürücem. Ama bu iş kağıdı falan nedir? Ben orda çalışmıycam neden öyle bir evrak istiyorlar acaba?

Tahminime göre ekonomik olarak orada nasıl yaşayacağımızı öğrenmek istiyorlar.

liljestin
    Katılımcı

Kafam iyice karıştı.. Bu idata dakilerde açık açık hiçbirşey söylemiyorlar. Resmen insanlar eksik evrak götürsün de işleri hallolmasın diye ellerinden geleni yapıyorlar.. Eşim alman ve türkçe bilmiyor biz ingilizce anlaşıyoruz. şimdi ben ona ne diycem ne geitiricek ekstradan? Sadece alman doğum belgesi getiriyor şu an..

tugce_doerjer
    Katılımcı

bakin yanlis anladiniz siz,

1-eger esiniz alman ise sizden esinizin gelirini kanitlamanizi istemezler.

2- sizin almanyaya daha gitmeden is sozlesmesi yapmanizi beklemezler

3- esiniz turk ise gelir beyanini sorarlar.isterler. zaten alman esten istenen evraklarla turk esten istenen evraklar biraz farklidir.

Swiny
    Katılımcı

Evet arkadaşlar pasaportum bugün elime ulaştı ve vizemi onaylamışlar. Hepinize yardımlarınız için teşekkür ediyorum.  :)

tugce_doerjer
    Katılımcı

hayirli olsun vizeniz

10 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.