15 Mayıs Aile Birleşimi Görüşmesi

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    muhendus
    Katılımcı

Herkese merhabalar,

Aranıza yeni katıldım, paylaşımlardan bolca fikir edindim, herkese çok teşekkürler. :)

şimdi konuya gelirsem, 4 Nisan'da eşimle nikahı kıydık (Alman uyruklu, TR de nikah). Akabinde Ankara Goethe'de A1 sınavına girdim ve 78 aldım. şimdi de önümüzdeki pazartesi 15 Mayısta Ankara konsoloslukta aile birleşimi vizesi görüşmem var.

Evraklarım tamam, ekstradan üniversite diplomamı yada başka bir evrakı götürmeme gerek var mı? Yada faydası olur mu? Görüşmede nelere dikkat etmemi önerirsiniz? Heyecan ve stres bir arada doğrusu. :) Düğünümüz Temmuz ortasında olacak, inşallah düğün sonrasına kadar aile birleşimi vizem çıkar da eşimi gelinlik giydirdikten sonra Almanya'ya yalnız başına yollamam. Zaten bu yüzden nikahı da erken kıydık.

Bir de Ankara'da görüşmeye giren arkadaşlara sorum olacak, elçiliğe bulvar üstündeki kapıdan mı giriliyor yoksa arka tarafta başka girişi mi var ?

Bundan sonraki gelişmeleri de inşallah buradan sizlerle paylaşıp, bu topluluğun bir parçası olarak katkıda bulunmaya devam edeceğim. :)

muhendus
    Katılımcı

Bir de sonradan aklıma geldi, benim Almanya'dan 2 yıllık schengen turist vizem var, sizce bu kadar uzun süreli schengen almış olmam bir fayda sağlar mı?

Vizem olduğu için başvuru esnasında pasaportumu görevliden istesem bana verir mi? Çok teşekkürler.

White nigga
    Katılımcı

şimdiden hayırlı olsun pasaportunu vermezler. Ancak turist vizeniz iyi bir referans olacaktır, diploma kopyasını getirin buraya gelince de lazım olacak tercüme edilecek mesleğiniz için. Rahat ol birkaç soru cevap o kadar görüşmen biter vizeni beklersin 😊

şehidi şüheda
    Katılımcı

Hayırlı olsun korkulacak bir şey yok sakin oldun mu sorulan sorulara net cevap verdin mi sıkıntı olmaz . diploman bir işe aramaz bakmayacaklar bile.

ea1988
    Katılımcı

Aksi durumlar olmadığı sürece görüşmeler artık 20 dakika civarı sürüyor benim öyle olmuştu gayet sohbet havasında geçmişti ben istanbulda yapmıştım görüşmemi bana denk gelen bayan çok kibar ve pozitif biriydi 3 nolu gişede oturuyor :) Beklerken inşallah bu denk gelir diye dua etmiştim o denk gelmişti sakince sordukları soruya cevap ver heycan yapacak pek bişey yok başarılar dilerim size  :)

muhendus
    Katılımcı

Hepinize güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim :)

Ankara'dan görüşmeye girenler açtığım konuyu henüz görmediler sanırım  :-

muhendus
    Katılımcı

Herkese merhabalar,

Bugün ilk mesajımda da belirttiğim gibi Ankara elçilikte aile birleşimi görüşmesine girdim. Açıkcası görüşme düşündüğümden kısa sürdü, girişte saatimi ve telefonumu almışlardı o yüzden tam dakikası dakikasına süresini bilemiyorum ama yaklaşık 10-15 dk kadar sürdü. Türk kökenli olduğunu düşündüğüm bir bayan görevli denk geldi, benim ve eşimin ilk evliliği olup olmadığını sordu, akraba olup olmadığımızı sordu, nasıl ve nerede tanıştığımızı sordu, sonra da Almanca kendimi tanıtmamı istedi. Ben kendimi kısaca tanıttıktan sonra “bende birkaç soru sorayım size Almanca” dedi ve eşimin adını, kahvaltılarda genelde ne içmeyi tercih ettiğimi ve bugün havanın nasıl olduğunu sordu, cevapladım. Evrakları inceledi. Parmak izi almak için makineye parmaklarımı koymamı istedi.

Son olarak ben görevliye 2 soru sordum,
    1) Eşim Temmuzda olacak düğünden sonra Almanya'ya tek başına dönmek istemiyor, bu aile birleşimi sürecini eğer mümkünse hızlandırabilmenin bir yolu var mı dedim.
    Cevap olarak, burada kendilerinin yapmaları gereken işlemleri tamamladıktan sonra evrakları Berlin'e Dışişleri Bakanlığına yollayacaklarını, oradan da bakanlığın ilgili yabancılar bürolarına ileteceğini, bunun biraz zaman alabileceğini belirtti, eşimin ilgili yabancılar bürosunu önden arayıp bizim bir başvuru yaptığımızı ve buna dair kendisinden istenilen herhangi birşey varsa yapmaya hazır olduğunu iletmesinin faydalı olabileceğini belirtti.

2) Kendisine 2 yıllık schengenim olduğu için gerekli olursa yurtdışına seyahat edebilmek adına pasaportumu alıp alamayacağımı sordum.
    Cevap olarak, bunun mümkün olduğunu, salı ve perşembe günlerinde saat 14:00 – 16:00 arası gelirsem pasaportumu isteyebileceğimi söyledi.

Teşekkür ettim ve çıktım. :) Artık süreci beklemekten başka bir şey kalmadı benim için.
    Sorusu olan arkadaşlarıma bildiğim kadarıyla cevap vermeye memnuniyetle çabalarım. Herkese başarılar diliyorum. :)

muhendus
    Katılımcı

Herkese merhabalar,

Bugün itibariyle Ankara elçilikteki görüşmemin üzerinden 2 hafta geçmiş bulunuyor. Eşim bugün -Ulm'daki yabancılar bürosunu aradı. Yabancılar bürosundaki görevli evrakların en az 4 haftada geleceğini söylemiş ve eşime yollayacakları mektubu beklemesi gerektiğini ifade etmiş. Görevlinin belirttiğine göre evraklar Köln'den gidecekmiş. Ben elçilikte görüşmede görevliye sorduğumda evrakların Ankara'dan Berlin'e oradan da ilgili yabancılar bürosuna gideceğini söylemişti ve bu sürecin yaklaşık 2 hafta civarlarında süreceğini belirtmişti.

Acaba -Ulm'deki görevli bizi başından savmak için mi böyle bir yanıt vermiş olabilir? Bir bilgisi olan var mı?
    şimdiden cevap verenlere çok teşekkür eder, iyi günler dilerim.

muhendus
    Katılımcı

15 Mayıs'ta başlayan süreç bugün itibariyle sonuçlandı arkadaşlar. :)

Darısı halen bekleyenlerin başına inşallah tez zamanda güzel haberler alırlar .

8 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.