1 aydır almanyadayım boş oturmaktan sıkıldım

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    telasli
    Katılımcı

Biliyorum şu seviyede iş bulmam çok zor. Hem dil hemde çevre edinmek açısından bir yerde çalışmak istiyorum. Frankfurtun bir kasabasındayım. Sağa sola haber bıraktık eşimle ama insanlar bir şekilde seni şuyun yok buyun yok diye geçiştiriyor. Daha oturum uzatmadık sigortadan kartı bekliyoruz bu ayın sonunda uzatmaya gidecez. Bana önerebileceğiniz benim konumda olan bir iş önerebilirmisiniz? Kimler alır beni işe?

ahmet058
    Katılımcı

Selam arkadaşlar forumda gezerken paylaşımı Gordun ve bende 7 aydie almanyadayim 7 aylık geçen surecimi kısaca anlatayım 02.09.16 da geldim hannovere ve gelir gelmez kağıt işlerine koştuk eşimle sigorta okul v.s benim geldiğim aylar buradaki cami başkanı olan bi adamın ailesiyle tanıştım daha once halde çalışıyormuş ve yakında turkiye marketi açacağını söyledi ve bana buyur gel çalış dedi neyse 03.03.16 da başladım yeni market olduğu için tezgahlar dizildi işte tamamen açılışa hazırlandık sabah 6 da geliyordum malları indirip arabadan dizmeye başlıyorsun müşteriler yoğun akşam saat 9.5 10 olurdu eve zor düşerim 1 ay boyle gitti sonra elemanın biri çıktı bu sefer tek kaldım yine aynı saatlere yakındı sabah 7 akşam 9 oldu maaş zamanı geç kalır normal yenidir dedim birden patronun eşi demişki camide dili yok aldık çalışıyor ama biz yoruluyoruz onun yüzünden demiş kaynanam da duymuş bunu ve bende duydum otamatik men turkiyede ki fabrika da çalıştığım yoğunluktan daha fazla  yorulduğum halde bi de bu lafı duymak 9 yaşından beri çalıştım her işte en son makinaciydim trde neyse cumada bi kaç kişiyle tanıştım merhabalastim Birgun hemşehrim geldi tanısdığım  dediği boyle boyle ben alman firmasında çalışıyorum iş çok guzel temizlik işi adam çıktı gelirmisin dedi bi kez daha güvendim bi insana ve cvmi eşimle doldurduk ve hemşehrim e verdik ertesi gün adam aradı ve termin yaptık neyse nasipmiş adam aldı sozlesme imzalayacagiz turk marketine 15 gun once söyledim şaşırdılar işte dilin yok nasıl alacaklar dediler burda  iyi yer bulamazsin dediler firmanın 50 kişi çalışanı var Hauptbahnhof da parhauslarda çalışan gireli 3.5 ay olacak çok şukur pis de olsa bi işim var dilim olmadığı halde duşunun yarısından fazlası alman olan bi firma herşey nasiple alakalı bokta temizliyorum arkadaşlar hiç zoruma gitmiyor 6 aylik deneme suresi içindeyim 1 sene daha deniyecekler haklarim var iznim mesaim turkler turkiyedeki isverenlerle ayni almanyadada olsa isine gelince alman kanunu gelmiyence turk kanunu insan kotu gözle bakmıyor burda ama şerefsizde cok egerki türkiye'den sonradan gelenler sizi anlar ancak başkaları zor anlar sabredin sadece bunu demek istiyorum begenmemezlik yapmayın işleri sabah 4 de ise geliyorum oğlen 2 de de cikiyorum 2.30 da evdeyim  saat 5 de okula gidiyorum dil kursuna ve ehliyete çalışıyorum Rabbim inşallah herkesin gönlüne gore verir

telasli
    Katılımcı

Çalışmanın ayıbı olmaz kardeşim maşallah aslan gibi çalışıyorsun işte. İlk aydan iş peşinde koşturup üstüne üstlük nankörlük yapmayıp markette vefa uğruna kaç para verdiler bilmiyorum ama emeğinin karşılığını vermemişlerdir buna adım gibi eminim saatlerce çalışıp birde dırdır etmişler vefa örneği olarak ses çıkarmamışsın sonra bir iş kapısı daha açılmış temizlikte olsa iş iştir. Aynı şartı banada sunsalar bende giderim kardeşim neyden gocunacam. Gocunduğum tek şey eşimden geçinmek olur istediği kadar eşim olsun ben boş duramam ama duruyoruz işte napalım her yere haber bıraktık ne gelirse gidecem kendimi kullandırtmadan verilen her işe giderim yani yeter ki iş olsun.

KaLpSiz
    Katılımcı

Dil bilmeyince minnet yapar.gibi is veriyoruza getiriyorlar cok.tehlikeli almanyadaki.turkler cokkk. Sukur benim su.anda patronum turk ve.iyi.insanlar hakkimi.veriyorlar turklerle calismam dedim ama 1000 de 1 iyiside.nadir olsada denk gelir.ee tabiki isimide iyi yapmamda.bunun etkisi cok krankim.yok hasta hasta ise.giderim en.erken.isimi ben bitiririm vs

3 yanıt görüntüleniyor - 16 ile 18 arası (toplam 18)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.