03.02.2012 aile birleşimi başvurum…

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    mucco80
    Katılımcı

Yukarıda belirttiğim tarihte izmir den aile birlieşimi başvurumu yaptım.A1 99 puan la tamam..daha önce de Almanya da bulunmuştum dil kursu için almancam pratik te iyidir,turizmdede çalıştığım için ayrıca,,sonuç olarak almanca konuşma kısmınıda sorunsuz düzgün bir şekilde geçtim,hatta almancamı beğendiğini söyledi memur..Buraya kadar bir sorun olmadı..şimdi biraz geri gitmek ve sürecin ayrıntılarına değinmek istiyorum;…

Eşim vize başvurumdan yaklaşık 1 yıl önce bir Backerei açtı işler iyi gidiyor Allah bozmasın kazanç 2000 in üzerinde gözüküyor evrak üzerinde aylık…vize başvurusundan 3 ay önce de bir ev tuttu m2 si de bayağı yeterli,büyük bir ev..Gelelim eşimin oradaki özelliklerine;türk vatandaşı ve şuan için süresiz oturumu yok,,neden?zamanında alman devletine bildirmeden Türkiye de üni. okumaya geliyor ve belli aralılarla giriş çıkış yaparak 4 yıl gibi bir zamanı Türkiye de geçiriyor..Tabiiki bu yaşına kadar eşim doğru düzgün sigortalı bir işte hiç çalışmamış ve bu yüzden de süresiz oturum almaya da çalışmamış..Dolayısıyla eşime verilen oturumlar o an ki durumuna göre 1 yıllık 2 yıllık veya 3 yıllık olmuş hep..neyse üni yi bitirdikten sonra da oturumu doluyor ve yabancılar dairesine oturum uzatmaya gidiyor..ve bugüne neler yaptınız anlatın diyolar..eşimde açık açık saklamadan Türkiye de üni okuduğunu söylüyor..eşime ani bir kararla sınırdışı veriliyor o anda..tabiiki avukat tutuluyor ve 1 yılın sonunda sınırdışı kararı durduruluyor ama eşimin doğduğu günden o güne dek olan bütün hakları siliniyor,almanya ya yeni gelen biriymiş gibi hakları oluyor(sene 2005)…bu yüzden eşimin süresiz oturumu olmamış..kusura bakmayın biraz uzun tuttum daha anlaşılır olsun ve daha iyi fikir alışverişi yapılabilsin diye..

Eşime hiç bir iş de çalışmıyor diye iş yerini açmadan önceki yabancılar dairesi görüşmesinde fiktion besheinung verilmişti 6 aylık..bu belgenin süresinin dolmasına yaklaşık 2 ay kala iş yerini açtı eşim ve günü gelince tekrar başvuru yaptı yabancılar dairesine;iş yerini yeni açmıçsınız,bir fiktion bescheinung daha verelim size 6 aylık dükkanın durumuna göre tekrar bir gözden geçirme yapılır demişler..neyse belli bir süre sonra başvuruyu yaptık,evraklar ulaştı,eşime mektup gitti,evraklarınız bize ulaştı,gerekli incelemer yapılacak ve sizden evrak istenecek ama o ana kadar sakın aramayın ve gelmeyin diye(başavuru tarihinden yaklaşık 20 gün sonra)..aradan 1 ay daha geçiyor ve eşimden evrak istiyolar,herşeyi hazırlıyor ve oraya götürüyor ama hala fiktion bescheinung u var..neyse görüşme iyi geçmiş bizden haber bekleyin demişler…2 ay daha bekledik hiç bir cevap gelmeyince eşim mail attı memura..ama cevap gelmedi yine..aradan 1 ay daha geçti ve eşime verilen oturum süresi doldu yenilemek için randevusuna gitti ve bu kez normal bir oturum pasaporta basılmış nihayetinde,1 yıllık ve memur işlerinizin durumuna göre bir daha ki sefere süresiz alabilirsiniz demiş..herneyse eşim oturumunu aldı ve 2 gün sonra yabancılar dairesinden maile cevap geldi..bu zamana kadar beklememizin sebebi sizin oturum durumunuz du,onuda aşmış bulunuyorsunuz demişler..ve dükkana ait aylık ve yıılık bilançoları istemişler,eşim onları da gönderdi yaklaşık 3 hafta sonra memurdan bir bir mektup geldi..muhasebeci bazı kısımlarda yanlışlık yapmış düzeltilip tekrar gönderilmesini istiyorum demiş..Bunu da halletti ve gönderdi eşim..aradan 5 aylık bir süreç geçti…şehir Berlin bu arada başta yazmayı unuştum..lütfen kusuruma bakmayın bayağı uzun yazdım..bu duruma benzer bir durum yaşayan yada bilgisi olan arkadaşlar varsa rica etsem paylaşabilirmi…bunlar neye işaret sizce…bir sorun görüyomusunuz veya daha ne kadar bekleriz acaba..red gelme olasılığı da varmı???bunlar kafamda soru işareti..yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden t ediyorum…

mucco80
    Katılımcı

arkadaşlar benimlede bilgi alışverişinde bulunursanız çok sevinirim…

mucco80
    Katılımcı

neden kimse bana yazmıyor??? :-[

Baybars
    Katılımcı

neden kimse bana yazmıyor??? :-[

mrb.lar,

istersen yazini degistir, ilk yazdigini.. arka arkaya yazmissin.. okumasi göz agritir.. paragraflar halinde yazarsan.. tabi yine sen bilirsin

mucco80
    Katılımcı

t.ederim Baybars bey sanırım doğru söylüyorsunuz,gözü yoruyor biraz değiştirdim..düşüncelerinizide paylaşırsanız ayrıca konuyla alakalı sevinirim..

Baybars
    Katılımcı

mrb.lar, tekrar

acikcasi sizin durumunuzda olan birini bulmaniz zor olur.. bunun yaninda yazinizi okudum, eger sizin vizenize red verecek olsalardi.. bu sürec icinde esinizden evrak isteyip onun oturumu ile ugrasmak yerine size red verirler, tabi ellerinde bir sebebleri olsaydi..

Esinizin hali hazirda senelik oturumu veya sinirsiz oturumu olmasi sizin vizenizi etkileyecek bir durum degil.. örnek olarak ben uni de okurken, bazi ögrenci arkadaslarim örnegin Kirgizistan dan .. evli, esini yanin getirmek istiyordu.. kendini ögrenci oturumu var yani 1 yildan 1 yila seklinde genelde.. Ev ve Maas konusunu kefil yoluyla cözdü ve esini yanina getirdi.. hatta esi hamileydi cocuguda Almanya'da dogdu.. bu nedenle esinizin vizesinin sekli yada süresi,, sizin vizenizi direk olarak etkilemez, bu konuda bir yasa yok cünkü..

Yasanin istedigi Eviniz var mi ,, geciminizi Alman hükümetine bagli olmadan yapabilecekminsiz hepsi bu.. bu sartlar yerine geliyorsa oturumunuzu alirsiniz.. ( tabi sahte evlilik, evlilige inanmama gibi durumlari sizden ayri tutuyorum, sizinle alakasi yok ) önemli sartlar ev ve maas.. yazdiginza göre bunda zaten bir sorun yok..

– gelelim size verilecek vizeye, diyelim esinizin 1 senelik yada 2 senelik oturumlari var.. siz buraya geldiginizde, esinizin ne kadar oturumu varsa sizede o kadar oturum verirler.. yok eger esiniz suanda veya birkac ay icinde Sinirsiz Oturumunu alacaksa.. sizde normal prosedür icinde oturumunuzu alirisniz..

mucco80
    Katılımcı

t.ederim..ama anlamadığım neden bu kadar sürdü..okuyorum buradan sürekli bazı insanlar 10 günde 1 ayda alıyolar..5 ayı bir kaç gün geçtik hala alamadık..aşırı derecede sıktı bu durum artık bizi…

Baybars
    Katılımcı

t.ederim..ama anlamadığım neden bu kadar sürdü..okuyorum buradan sürekli bazı insanlar 10 günde 1 ayda alıyolar..5 ayı bir kaç gün geçtik hala alamadık..aşırı derecede sıktı bu durum artık bizi…

neden uzun sürdügünüzü siz yazmissiniz, esinizden evrak istemisler sizin prosedürünüzün direk olarak etkiledigi birsey yok.. bu arada okdugunuz vize süreleri gercekten sansli insanlarin vizeleri.. yani memurdan dolayi yada gittigi yerden dolayi kisa sürede vize alanlar.. normalde ortalama bir süre söylemek gerekirse genelde herkesin vizesi 30 gün ila 45 gün arasinda cikiyor.. sizinkinin 5 ay olmasi bastada yazdigmi gibi esinizden dolayi.. bu arada forumda ve etrafimizda vizesi 6 ay sürende var 1 sene hatta 2 senede 3-4 defa basvurup bekleyende.. simdi sürec konusudna kim kesin konusabilir..

mucco80
    Katılımcı

doğru söylüyosunuz…daha içinden çıkılmaz durumda olanlar var..umarım herkes dileğine kavuşur bu doğrultuda..

Pegasuss
    Katılımcı

evet gerçekten öyle zor durumda olanlar var ki benim bir arkadaşım vardı çocuk geçen sene basvuru yapmıstı vizesini daha bu sene haziran ayında aldı hiç bi neden vermeksizin beklettiler avukat aracılığla aldı onuda yani halimize şükretmemiz lazım bence en azından görünürde bişilerimiz var. bizden zor durumda olanlarda çok

9 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.