YENİ ÇIKAN ALMANCA DERS KİTABIMIZI ÜCRETSİZ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ


ALMANYA VİZESİ TÜM BİLGİLER...

 • 8 Yanıt
 • 13202 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mutim

 • Ziyaretçi
ALMANYA VİZESİ TÜM BİLGİLER...
« : Eylül 13, 2009, 04:49:46 ÖÖ »
1. Almanya vizesi için randevu almak gerekiyormu ?
     Evet. Almanya vizesi başvurusu için  (+90) 212 - 340 49 00 nolu telefondan randevu almak gerekmektedir. Detaylı bilgiler için "Almanya vizesi için gerekli evraklar" bölümünü tıklayınız.Randevu almadan önce yada aldıktan sonra evrakları hazırlamaya başlayabilirsiniz. Tavsiyemiz evraklarınızı hazırlamak için kendinize yeterli zaman ayırmanızdır.

 2. Biyometrik fotoğraf nedir? Neden başvuru için biometrik fotoğraf istiyorlar ?
    Biyometrik fotoğraf teknik olarak kısaca 4,5 cm x 3,5 cm ebatında, yüzünüzün %70 kadarını ön cepheden kapsayan, herhangi bir gölge olmayacak şekilde ve net olarak çekilmiş vesikalık resminizdir. Fotoğrafınız kesinlikle gözlüksüz olmalıdır.
    Vizerehberiniz.com olarak "neden bu fotoğraf, bu almanlarda abarttılar" şeklinde yorumlar alıyoruz. Bu kesinlikle yanlış arkadaşlar. Biometrik fotoğraf şu anda hemen hemen tüm avrupa da pasaportlarda kullanılan ve gün geçtikçe yaygınlaşan bir standarttır. Yani sadece biz Türklere has bir uygulama değil. Sadece Alman konsolosluğu değil çoğu avrupa ülkesi konsolosluğunun istediği bir formattır. Amaç kişinin yüzünüzü açık ve net bir şekilde tanımaktır.

 3. Almanya ya gidebilmek için almanca bilmek şartmıdır?
     Turist olarak, ziyaret amacıyla vs. geçici olarak gidiyorsanız almanca bilmek zorunda değilsiniz. Ama müracatınız çalışma vizesi için ise almanca bilip bilmediğiniz önem kazanıyor. Resmi bir kanun olmasa da alman konsolosluklarının bu konuya önem verdikleri bilinmektedir.Aile birleşimi için gidiyorsanız temel seviyede almanca bilginiz olmalıdır (konsolosluk üzerinde duruyor).

 4. Eşim alman vatandaşı yada çifte vatandaş. Almanyaya gitmek için ne tür vize almam gerekiyor?
     Amacınıza göre değişir. Eşiniz Almanya vatandaşı ise ve Türkiyede yaşıyorsanız ve geçici kısa bir süre için kalmak üzere almanyaya gidecekseniz eşinizle birlikte vize başvurusu işlemi yapmanız yeterlidir.
      Eşiniz Almanya da ise ve daimi ikamet etmek istiyorsanız aile birleşimi vizesi için almanca şartı aranır ve eşinizin almanyadan sağlayacağı evraklar ile vize alabilirsiniz. Bkz.  "Almanya vizesi için gerekli evraklar"

 5. Türkiyedeyim, bir alman kız arkadaşım. Almanyada evlenmek için ne yapmam gerekiyor?
     İlk olarak ziyaret vizesi almanız gerekiyor. Kız arkadaşınızın almanyadan size sağlayacağı evraklar ile başvuru yapmalısınız. Bu konuda geniş yardım "Yurtdışında Evlilik" bölümümüzde anlatılmıştır. Yine de başka evrak gerekip gerekmediğini konsolosluğa sorunuz. Evlilik için vize müracatında kesinlikle yalan söylemeyin. Vize mülakatı sırasında "Neden ziyaret ediyorsun"  sorusu ile karşılaştığınız zaman "evlenmek için" diyebilirsiniz. Açık sözlü olduğunuz için onlarca sıkıştırma sorudan bir anda sıyrılabileceğiniz garantidir. Gerekli evrakları sağladıktan sonra aykırı bir durumunuz yoksa  vize almanız daha kolay olur. Red edilirseniz insan hakları mahkemesine gitme yolunuz açılır. Konsolosluk bunu önemseyecektir.

 6. Almanya da vize uzatmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?
     Almanya ya gittiniz, vize süreniz geçti geçecek ve vizenizi uzatmak istiyorsunuz. Aslında vizerehberiniz.com editörleri olarak yurtdışında yaşanan bütün sorunların dış temsilciliklerimize yada yerel makamlara danışılarak çözülmesinden yanayız ama yinede gelen soruları yanıtlamak istiyoruz. Bu sorunun cevabı; müracatı ilgili ülkenin yabancılar şubesine yapacaksınız. Sizden vize müracatınız sırasında istedikleri evrakların hemen hemen hepsini tekrar isteyeceklerdir. Ayrıca sağlık raporu isteme ihtimalleri de yüksektir. Size yinede yabancılar şubesine (emniyet birimde) başvurun.

 7. Vize sürem geçti yada vize süresinin son günü . Vize mi uzatmazdam ne olur ? Ne yapmam gerekiyor ?
     Vize süresi nin bittiği, dolduğu gün merkezi otomatik bilgi sistemleri (bilgisayarlar) bağlı tüm emniyet birimlerini uyaracaktır. Mesela vizeniz bugün bitiyor, diyelim ki bugün ayın 26sı. Ülkeyi terketmezseniz 24 saat mazeret için bildirim hakkınız var. Yani en geç ayın 27sinde ülkeyi terketmeli veya kalmanız ile ilgili mazereti yabancı ülke makamına bildirmeniz gerekiyor. Yani vize süresi geçtikten sonra 1 gün mazeret bildirme yada ülkeyi terketme hakkınız var. Bu süre geçerse aranmaya başlarsınız. Ve kaçak durumuna düşeceğiniz için muhtemelen o ülkenin vizesini uzun bir süre alamazsınız.
     - Vize uzatma başvurunuzu vize süresinin geçtiği son gün yaparsanız ilgili emniyet birimi size başvuru yaptığınıza dair bir belge verecek ve bunu merkezi emniyet bilgi sistemine iletecektir. Kaçak durumda olmazsınız ama bir dahaki vize işlemlerinizde sicilinizde gözükecektir. Genellikle geçici uzatma süresi alırsınız (3-5 gün). O süre içinde evrakları tamamlar ve vizenizi uzatırsınız.

 8. Almanya vize başvurusunda mülakatta ne gibi sorular sorarlar?
    Gerekli cevap " almanya vizesi için ipuçları ve öneriler " bölümünde mevcut. Herzaman olduğu gibi gidiş amacınızdan başlayarak sorular gelir. Vizerehberiniz.com olarak en büyük tavsiyemiz sağdan soldan kulaktan dolma soruları öğrenip kendinizce cevaplar hazırlamamanızdır. Basit ve doğru cevap verin. Yalan söylemeyin.
 
 9. Vize başvurusu sırasında nasıl davranmalıyım ?
     Heyecan yapmak ile panik yapmak arasında ince bir çizgi var. Heyecanlanmanız anlayışla karşılanacaktır ama panik yapmayın. Düzgün giyinin, bir diplomatın karşısına çıkacaksınız. Takım elbise giyinip gitmeniz gerekmiyor yada illaki şık giyinin demiyoruz ama düzgün ve temiz giyinin. Herzaman savunduğumuz bir fikir var; evraklarınız tamamsa ve yalan söylemezseniz vizenizi alırsınız. Bunun bilincinde olun.

 10. Vize başvurum reddedildi . şimdi ne olacak ?
      Vize başvurusu red edildi ise evraklarda eksiklik yada yanlışlık olma ihtimali çok yüksek. Düzeltip tekrar başvurun. Çok uzun beklemenize gerek yok. Belgede gereken düzeltmeyi yapıp ertesi gün tekrar başvurabilirsiniz. Evraklarda yanlışlık yok ise vize veren makam ile yaptığınız mülakatı tekrar düşünün. Yalan söylemediğinize ve dönüş yapacağınıza inanmamış olabilir. Tekrar başvuru yapın. İpuçları ve öneriler bölümünde almanya konsolosluğundan aldığımız istatistiğe dayanarak yapılan başvuruların çok büyük bir bölümünün kabul edildiği görülmüştür. 2. veya 3. kez başvuru yapmaktan çekinmeyin. Eğer aykırı bir durumunuz yok ise ve evraklarınız tamam ise hiçkimse seyehat özgürlüğünüzü engelleyemez.

 11. Almanya da askerlik durumum ne olacak? Yurtdışında Askerlik ten kaçmak mümkünmü?
       Askerlik vatan borcumuzdur arkadaşlar. Asker kaçağı olacağınıza yurtdışında ki erkek vatandaşlarımıza devletimizin sağladığı olanaklardan faydalanın. Dövizle çok kısa dönem (1 ay) askerlik yapabilirsiniz.

 12. Yurtdışında askerlik problemi ile ilgili bilgi verirmisiniz?
       Yurtdışında askerlik sorunu nuz varsa ilk bilmeniz gereken 1111 sayılı kanunun 35/g maddesidir. Burada kısaca özetlemek gerekirse; oturum veya çalışma izniniz  varsa askerliğinizi 38 yaşına kadar bağlı bulunduğunuz dış temsilciliğimiz yani konsolosluk yardımıyla erteleyebilirsiniz. Askerlik problemini olanların pasaport ve oturma yada çalışma izinleriyle beraber dış temsilciliğimiz konsolosluklara müracat etmesi gerekir. Gerekli evrakları öğrenmek için ilgili ülke temsciliğimizi arayınız.
       Önemli not : Eğer askerlik çağınıza geldiğiniz halde tecil etmeden yada mazeret bildirmeden yurtdışına çıkmışsanız yurtdışında askerlik ile ilgili işlem yapamazsınız.

 13. Kredi kartı borcum var ve bu borçtan dolayı hakkımda icra davası var. Almanya ya vize alabilirmiyim?
      Türkiyedeki borçlarınız alman konsolosluğunu veya almanya federal devletini bağlamaz. Sorun hava alanı pasaport kontrolleri sırasında karşınıza çıkabilir.Eğer davanız sonuçlanmamışsa yurtdışına çıkabilirsiniz hava alanı kontrolleri sırasında sorun olmaz. Ama iki durum var;
       1. Eğer borcunuz 25.000 ytl yi geçiyorsa borçlu olduğunuz banka size yurtdışına çıkma yasağı koydurabilir (sadece böyle bir hakları var, koydurmayabilirlerde bunu emniyet birimlerinden öğrenebilirsiniz).
       2. Eğer borcunuz devlet bankasına ise yurtdışına çıkmanız biraz zor. Genellikle az sayılabilecek bir borcunuzda olsa hava alanı pasaport kontrollerinde bu sorunu çözmek üzere geri çevrilebilirsiniz. Ama kesin bilgi edinmek için emniyet birimlerinden bilgi alın. Korkmayın sizi tutuklamazlar.

 14. Almanyaya vize almak için açıköğretim ( aöf ) diploması göstermek yeterli mi?
      Bu konuda birkaç soru geldi. Değil aöf diploması ortaokul diploması bile geçerli olur ve hatta hiç diplomanız olmasa bile olur. Yeterki diğer evraklarınız ve şartları yerine getirin. Seyehat özgürlüğünüz okuduğunuz okul ile sınırlanamaz. Tabi ki üniversite diploması olması kolaylık sağlar ama olmaması vize almanızı imkansız bir hale sokmaz. Gerekli bilgiyi konsolosluğa iletin ve işlemlerinizi ona göre yapın.
     Ünivesiteye kimlik kartı, üniversitede okuyor olduğunuza dair resmi belge  yada üniversite diploması yoksa mezuniyet durumunuzu "lise" olarak işaretleyin. Giriş belgesi yada referans muhtemelen geçerli olmayacaktır.

15. Almanya Konsolosluğunun adres, telefonları ve çalışma saatleri nelerdir?
    İstanbul :  Alman Başkonsolosluğu İnönü cad. 10, 34437 Gümüşsuyu   Telefon: 0212-3346100
    Ankara :  Paris Caddesi 29 Kavaklıdere 06540 Ankara  Tel.: (+90.312) 4555 330
    Çalışma saatleri : Hafta içi  08:00 ile 12:00 arası. Randevu alındığında saat verilec


makale yaz para kazan

Mutim

 • Ziyaretçi
Ynt: ALMANYA VİZESİ TÜM BİLGİLER...
« Yanıtla #1 : Eylül 13, 2009, 04:51:07 ÖÖ »
Gerekli evrakları hazırlamadan önce bilmeniz gerekenler :

      - Almanya Vizesi için randevu nasıl alınır ?
     Alman Konsolosluğu vize başvurularını randevu alma usulü ile  kabul eder. 0 212 340 49 00 nolu telefonu arayın. Randevu kaydınızı yaptırın. 9 euro karşılığı  (yaklaşık 18 ytl) bir randevu numarası ( PIN numarası ) alacaksınız. Kredi kartınız yok ise Yapı Kredi, Akbank yada İş Bankasına gidin ve banka memuruna "almanya vizesi randevusu için para yatırmak istiyorum" deyin. Parayı alıp size dekont verecekler. Tekrar 0 212 340 49 00 ı arayıp parayı yatırdığınızı bildirin. Sonraki adımları ve randevu tarihini size söyleyeceklerdir. Randevu tarihinde konsolosluğa  tam saatinde gidin. Yoksa hakkınız yanar ve tekrar randevu almak zorunda kalırsınız. Konsolosluk bu konuda titizdir.
      - Randevu ücreti ve konsoloslukta ödediğiniz vize ücreti, vizenin reddilmesi halinde iade edilmez.
      - Gerekli bütün evrakları hazırlayıp gitseniz bile sizden extra başka evraklar talep edebilirler.
      - İmzasız pasaportlar geçerli değil. Çok dikkat ediyorlar.
      - Kimliğinizi götürmeyi unutmayın.
      - Aşağıdaki bilgiler konsolosluğun yayınlamış olduğu belgelerden derlenmiştir. Sağdaki soldaki sallama sitelere itibar etmeyiniz.
      Konsolosluğun web sitesinide ziyaret ediniz. Aşağıda size linkleri vereceğiz. 
      - Daha önceden shengen (özel dolaşım vizesi) almamışsanız başvurunuzu şahsen yapmanız gerekmektedir.
      - Herhangi bir vize acentası yada aracı kuruluş ile başvuru kabul edilmez.
      - Randevunuzu alırken evraklarınızı hazırlamanız için kendinize yeterli zaman bırakmanız tavsiye olunur.

Mutim

 • Ziyaretçi
Ynt: ALMANYA VİZESİ TÜM BİLGİLER...
« Yanıtla #2 : Eylül 13, 2009, 04:52:28 ÖÖ »
Almanya vizesi için ipuçları , öneriler ve tecrübeler :
 
 1.
İlk adım almanya vizesi için gerekli olan evrakları öğrenmektir. Evrakları doğru hazırlamak vize almanızı çok büyük ölçüde kolaylaştırır. Yine de konsolosluğa gittiğinizde sizden daha önce bildirmedikleri ekstra başka bir evrak isteyebilirler.
 2. Evraklarınız eksiksiz olmalıdır. Alman konsolosluğunun istediği biçimde fotoğrafınız olmasına dikkat edin. Vize mülakatı sırasında kesinlikle yalan söylemeyin, eksik veya yanlış bilgi vermeyin. şüphelenmeye başlarlarsa ret gelebilir (şansınıza gelmeyebilirde).
 3. Heyecanlı olmanız anlayışla karşılanacaktır ama panik yapmayın.Vize memurlarının hergün yüzlerce insanla karşılaştığını ve gözlerinden en ufak bir ayrıntının kaçmadığını unutmayın. Dolayısıyla sorulan sorulara çelişki yaratmadan doğru cevap verin.
 4. Mülakatta sorulan sorular genel olarak birbirine bağlantılı sorulardır. Sakin olun. Almanya ya neden gidiyorsunuz? sorusu genellikle ilk soru olur. Sonra gidiş nedeninize göre sorular sorarlar. Maddi durumunuz yada sponsorunuzun maddi durumu önemlidir. Almanya dan kesin döneceğinize inanmaları gerekir.Saygı çerçevesi içinde sıcakkanlı olun. Rahat olun. Almanca biliyorsanız almanca konuşun. Almanca bilmiyorsanız türkçe konuşarak vize mülakatı yapabilirsiniz. Almanca bilmeniz size artı puan getirecek olsa da almanca konuşamamak sizden eksi puan götürmeyecektir.
5. Mülakat sırasında vize memurundan korkmayın. Amaçları gidiş nedeninizi anlamak, döneceğinize inanmaktır. Uzun süreli vize alacaksanız sponsorunuz (size almanya da maddi destek olacak kişi) hakkında sorularda sorulur.
 6. İlk kez vize alacaksanız kesinlikle müracatınızı şahsen yapmalısınız. 14 yaşında büyükler için bu şart aranmaktadır.
 7. Vize başvrusu red edilirse (kabul edilmez ise) evraklarınızda yanlışlık, hata yada eksiklik olup olmadığını kontrol edin. Varsa düzeltip aynı gün tekrar başvuru yapabilirsiniz. Ama tekrar randevu almanız gerekecektir. Moralinizi bozmayın. Verilen vizelerin azımsanmayacak bir bölümü 2. hatta 3. başvuru da alınıyor.
 8. Almanya konsolosluğunda size verilecek evrakları da doldurmanız istenecektir. Bazen ilk seferde bazen on kez gidip gelerek evrakların tamamlandığı görülmüştür. Bu tamamen sizin ne kadar hazırlıklı gittiğinize bağlı. Evrakları tamamladıktan sonra, evrakların incelenmesi ve mülakat süresi toplam yaklaşık 30 - 45 dakika sürmektedir.
9. Konsolosluk içinde adım-adım ne yapmak gerekiyor diye soru geldi. Lütfen sizinde sorularınız varsa bize e-mail atın.
     Genellikle adım-adım şöyle oluyor :
     a. Üst aramasından geçiyorsunuz. Dolayısıyla üstünüzde çok fazla metal eşya taşımayın ki zaman kazanın.
     b. Evraklarınızı vize memuruna veriyorsunuz, inceliyor ve eksik varsa tamamlamanız için sizi uyarıyor.
     c. Evraklarınız tamamsa alman yetkili ye yönlendiriliyorsunuz. Alman yetkili elindeki evraklara bakıyor ilk önce daha sonra size sorular sormaya başlıyor. Almancanız yok ise lyada yeterli değilse lütfen türkçe konuşun.
     d. Daha sonra size hangi gün pasaportunuzu almak için gelmeniz gerektiğini söylüyorlar.
     e. Bildirilen günde gidip pasaportunuzu alıyorsunuz. Vize reddedilmiş ise yukarıda sözettiğimiz 7. maddeyi okuyun.
 
 
Not : Sormak istediğiniz soruları lütfen "YENİ KONU" açarak sorunuz

Çevrimdışı Jeynes

 • Pro Mitglied
 • ******
 • İleti: 246
 • Seviye 6
Ynt: ALMANYA VİZESİ TÜM BİLGİLER...
« Yanıtla #3 : Şubat 23, 2011, 09:30:10 ÖS »
dostum birsy sorucam askerlikle ilgili 6. ayda askerlik surem doluyor fakat vizem ondan daha sonra cıkıcak  daha basvuru yapmadım. Peki ben orya gittiğimde askerlikle ilgili işlem yaptıramıcakmıyım yani uzatamıcakmıyım. Hadi işlem yaptıramadım peki ne olucak ondan sonra TR ye geldiğimde falan ?

Çevrimdışı cennetim

 • Pro Mitglied
 • ******
 • İleti: 279
 • Seviye 2
 • Cinsiyet: Bayan
Ynt: ALMANYA VİZESİ TÜM BİLGİLER...
« Yanıtla #4 : Şubat 23, 2011, 11:31:19 ÖS »
vize icin randevuyu kursa yazilmadan öncemi almak zorundayiz yoksa sinavi kazanmismi olcak gerekiyor??

Çevrimdışı c3t1n

 • almancax Fanatiker
 • *******
 • İleti: 505
 • Seviye 8
 • Cinsiyet: Bay
 • Dogma büyüme Almanyali | Esim Türkiyeden
Ynt: ALMANYA VİZESİ TÜM BİLGİLER...
« Yanıtla #5 : Şubat 23, 2011, 11:40:39 ÖS »
vize icin randevuyu kursa yazilmadan öncemi almak zorundayiz yoksa sinavi kazanmismi olcak gerekiyor??

randevuyu istedigin zaman alabilirsin ama basvuruya giderkene elinde a1 sertifikasi olmasi lagzim...

Çevrimdışı cennetim

 • Pro Mitglied
 • ******
 • İleti: 279
 • Seviye 2
 • Cinsiyet: Bayan
Ynt: ALMANYA VİZESİ TÜM BİLGİLER...
« Yanıtla #6 : Şubat 23, 2011, 11:42:09 ÖS »
yani gereken evraklari sinavi kazanmadan öncede toplayabilirmiyiz?

Çevrimdışı c3t1n

 • almancax Fanatiker
 • *******
 • İleti: 505
 • Seviye 8
 • Cinsiyet: Bay
 • Dogma büyüme Almanyali | Esim Türkiyeden
Ynt: ALMANYA VİZESİ TÜM BİLGİLER...
« Yanıtla #7 : Şubat 23, 2011, 11:46:32 ÖS »
yani gereken evraklari sinavi kazanmadan öncede toplayabilirmiyiz?

evraklarin gecerliligi 6 ay normalde ama konsolosluk evraklar eski diye problem yaparmi bilmiyorum sinava yakin tarihde toplamaya basla bence...

Çevrimdışı berivan..

 • Voll Mitglied 1
 • ****
 • İleti: 93
 • Seviye 0
Ynt: ALMANYA VİZESİ TÜM BİLGİLER...
« Yanıtla #8 : Mart 19, 2011, 11:02:56 ÖS »
yada sınavı kazandıkdan sonra işini garantiye al bi ay sonraya gün veriyor ankara ama istanbul ve izmir öyle değilmiş sınavı kazanamama korkusu var tabi ne olur ne olmaz işini garantiye al


makale yaz para kazan