YENİ ÇIKAN ALMANCA DERS KİTABIMIZI ÜCRETSİZ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Almanyadaki Sehirler...

 • 8 Yanıt
 • 8413 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı khoLpa$aLı

 • almancax Fanatiker
 • *******
 • İleti: 1349
 • Seviye 116
 • Cinsiyet: Bay
Almanyadaki Sehirler...
« : Ocak 09, 2008, 03:48:14 ÖS »
Berlin, Almanya'nın başkenti ve en büyük şehridir.
II.Dünya Savaşı öncesinde 4.3 milyon kişinin yaşadığı şehirde 2005 itibariyla 3.4 milyon kişi yaşamaktadır. Berlin, kuzey Almanya'da, Spree ve Havel nehirlerinin arasındaki kumluk bölgeye kuruludur. 1949'dan 1990'a kadar Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılmıştı. Aradaki duvara da (Berlin Duvarı) sonradan utanç duvarı denmiştir.

Tarih 
Kasım 1989'da Doğu ve Batı kısmı ikiye ayıran duvar yıkıldıktan sonra Berlin tekrar bir bütün olmuştur. Berlin'in doğu tarafında yoğun bir restorasyon yaşanmaktadır.

Kenti ikiye bölen Spree Nehri'nin, iki kıyısında, Cölln ve Berlin adlı iki balıkçı köyü olarak bölünmüş bir halde iken ilk kez 1307 yılında birleşti. Brandenburg'un (sonra Prusya'nın) başkentiydi. 18. yüzyıla kadar o kadar mühim bir şehir değildi. Ancak Prusya'nın güçlenmesi sürecinde kuzey Almanya, sonra Avrupa'nn bir siyasi, iktisadi ve kültürel merkezi oldu. 1871 yılında Alman İmaparatorluğu'na bağlandı, Hitler zamanında harabeye döndü, müttefik devletler tarafından işgal edildi.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra şehir Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılmıştır. Kentin imparatorluk merkezi Mitte'de doğuda kaldı. Berlin'i inşa eden mimar Karl Friederich Schinkel'in tasarladığı binalar, büyükelçilikler, saraylar, müzeler hep o tarafta kaldı. Türkiye'den çalınan Bergama Sunağı'nın sergilendiği dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Bergama Müzesi , Cölln ile Berlin'i birleştiren anlaşmanın yapıldığı St. Nicholas Kilisesi de Doğu Berlin'de kaldı. Kent tekrar birleştiğinde Berlin her şeyin çiftine sahip oldu. İki parlamento binası, iki büyük üniversite, iki büyük havaalanı, iki kent merkezi ve iki Mısır müzesi.


Türkler 
Türkler Berlin'deki en kalabalık yabancı nüfusunu oluştururlar. Berlin'de 119.000 Türk vardır. Kreuzberg İlçesi ('Kroyzberk' diye okunur) Türklerin en yoğun olarak yerleşik olduğu bölgelerdendir. Kroyzberg'in toplam nüfusu 146.884 kişidir ve bunun 49.010'u yabancıdır. Yabancı sayısı Alman vatandaşı Türkleri kapsamadığından, Kreuzberg'deki Türk sayısı oldukça fazladır.

Kültür 
Brandenburg Kapısı
Sony Center
Karl-August-PlatzMüzeler Adası, Kültür Forumu ve Dahlem'deki müze ve koleksiyonlar dünya çapında önem taşıyor. Berlin, sanat alanında da dünyanın en önemli şehirleri arasında. Üç opera, Filarmoni, birçok tiyatro, konser salonu ve kütüphanenin yanı sıra; Berlin Film Festivali, festival haftaları ve tiyatro günleri, tüm sanatseverleri Berlin'e çekiyor.

Berlin Almanya'nın sadece politik başkenti değil, aynı zamanda da kültür başkentidir. Berlin'de birçok müze bulunmaktadır. Özellikle kentin doğusunda yeralan Müzeler Adası (Museumsinsel) içinde Pergamon Müzesi'de dahil, birçok müzeyi barındırmaktadır. Ayrıca kentte çok sayıda sanat galerileri, tiyatrolar vs. vardır. Başlıca müzeleri ve turistik yerleri:

Berliner Fernsehturm; televizyon kulesi
Pergamon Museum; Bergama Arkeoloji Müzesi (Ünlü Bergama tapınağı burdadır.)
Guggenheim Berlin
Alte Nationalgalerie; Eski Ulusal Müze (sanat müzesi)
Bodemuseum 
Schloss Bellevue; Bellevue Sarayı
Siegessäule; Zafer Sütunu
Kaiser Wilhelm's Gedächtniskirche; savaşta zarar görmüş Anıtkilise
Judisches Museum; yahudi müzesi
Funkturm; radyo kulesi
Aquadom & Sea Life Centre; akvaryum ve deniz müzesi
Museum für Kommunikation; iletişim müzesi
Brandenburger Tor; Brandenburg Kapısı
Reichstag\Bundestag; İmparatorluk Binası / Federal Meclis
Gendermenmarkt; Jandarmalar Meydanı 
Checkpoint Charlie Mauer Museum ;Berlin duvarı ile ilgili tarih müzesi 
Berliner Dom; Berlin Katedrali 
East-Side-Gallery; Barış Anıtı
Holocaust-Mahnmal; Holocaust Anıtı
KaDeWe(Kaufhaus des Westens); alışveriş merkezi
Deutsches Technikmuseum; Alman Teknoloji Müzesi
Schloss Charlottenburg; Charlotenburg Sarayı
Berliner Rathaus (1991'dan önce Rotes Rathaus); belediye sarayı
Bundeskanzleramt; Başbakanlık
Museum für Naturkunde; Doğa Bilimleri Müzesi
Filmmuseum Berlin; Film ve sinema tarihi ile ilgili müze
Neue Synagoge Berlin; Yeni Sinagog (Almanya'nın en büyük sinagoğudur)
Tiergarten; kentin en büyük parkı ve mesire yeri

 Kardeş şehirler
 - Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri (1967)
 - Paris, Fransa (1987)
 - Madrid, İspanya (1988)
 - İstanbul, Türkiye (1989)
 - Moskova, Rusya (1990)
 - Varşova, Polonya (1991)
 - Budapeşte, Macaristan (1991)
 - Brüksel, Belçika (1992)
 - Cakarta, Endonezya (1993)
 - Taşkent, Özbekistan (1993)
 - Mexico City, Meksika (1993)
 - Pekin, Çin (1994)
 - Tokyo, Japonya (1994)
 - Buenos Aires, Arjantin (1994)
 - Prag, Çek Cumhuriyeti (1995)
 - Windhoek, Namibya (2000)
 - Londra, Birleşik Krallık (2000)
 - Mumbai, Hindistan (2000)
 - Malatya, Türkiye (2007)

İlçeleri
10 Haziran 1998 tarihinde çıkan yasa ile birlikte ilçe sayısı 23 olan Berlin'in bölgeleri 12 bölüm haline getirilerek bir değişikliğe gidilmiştir. 1 Ocak 2001 tarihi itibarı ile uygulamaya konulmuştur. Son hali şu şekildedir;

Charlottenburg-Wilmersdorf Semti
Fridrihshayn-Kroyzberg Semti
Lihtenberg Semti
Marzahn-Hellersdorf Semti
Merkez İlçe (Berlin)
Noyköln Semti
Pankov Semti
Raynikendorf Semti
şpandav Semti
Steglitz-Zehlendorf Semti
Tempelhof-Schöneberg Semti
Treptov-Köpenik Semti


« Son Düzenleme: Nisan 03, 2008, 01:25:02 ÖS Gönderen: khoLpa$aLı »
Ergenekon yurdun adı
Börteçine kurdun adı
Dörtyüz sene durdun, hadi!
Cık ey yüzbin mızrağımız


makale yaz para kazan

Çevrimdışı khoLpa$aLı

 • almancax Fanatiker
 • *******
 • İleti: 1349
 • Seviye 116
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Almanyadaki Sehirlerin hakkinda Bilinmesi Gereken Hersey
« Yanıtla #1 : Ocak 09, 2008, 03:50:38 ÖS »
Hamburg Almanya'nın ikinci büyük şehridir ve kendi başına ayrı bir eyaleti oluşturur. Aynı zamanda Avrupa Birliği'ndeki en büyük 7. metropoldür. Almanya'nın dünyaya açılan kapısı da denilen kent, Almanya'nın en büyük limanına da sahiptir.

Coğrafi Konumu
Hamburg Almanya'nın kuzeyinde yer alır. Kuzey Denizi'ne akan Elbe nehri kıyısındadır. şehrin tam merkezinde iki büyük iç göl yer alır. Binnen- ve Aussenalster Gölleri. Ayrıca şehrin içinden bir sürü nehir akmaktadır, dolayısıyla bu özelliğinden dolayı şehirde tıpkı Amsterdam ve Venedik gibi çok sayıda irili ufaklı köprüler bulunmaktadır. Elbe Nehri genişletilerek dünyanın en büyük limanlarından biri yapılmiştır. Hamburg eyalet'i Schleswig-Holstein ve Niedersachsen eyaletlerinin arasında yer alır. Hamburg'dan Elbe'nin haricinde Alster, Bille, Düpenau, Eilbek, Este, Flottbek, Isebek, Kollau, Osterbek ve Wandse nehirleride geçmektedir. Denize yakın bir konumda bulunmasının etkisinden dolayı iklimi nispeten diğer kuzey kentlerine göre ılımandır. En sıcak ayı olan temmuzda hava sıcaklığı ortalama 25°C civarındadır.

Ekonomi 
Hamburg gerek ticari,gerekse hizmet sektörü açısından kuzey Almanya'nın en büyük sanayi kentidir.Özellikle havacılık sektörü,uçak üretiminde dünyanın en büyük 3.kentidir.Kimya,makina, gemi inşaat ve bankacılık sektörleri oldukça önemli yer tutmaktadır.

Medya
Almanya'nın medya sektöründe en gelişmiş kentlerinden birisidir.Özellikle birçok dergi Hamburg'da basılmaktadır.Der Spiegel,Der Stern,Die Zeit Hamburg'da basılmaktadır.Deutsche Presse Agentur'un da merkezi bu kentte bulunmaktadır.Ayrıca kent film sektöründe çok gelişmiştir.

Eğitim
Almanya'nın ilk özel Hukuk Yüksekokulu Bucerius Law School burada kurulmuştur.Hamburg Üniversitesi ve Hamburg-Harburg Teknik Üniversitesi'de vardır.

Kültür ve Turizm 
SpeicherstadtDiğer kuzey alman kentleri gibi Hamburg'unda mimarisi Backsteingotik tarzından etkilenmiştir.Tamamen düz olan şehri,özellikle güzel havalarda yürüyerek gezmek son derece keyiflidir.şehrin içinde bir sürü park bulunmaktadır.Ayrıca küçük turistik gezi tekneleri ile Binnen- ve Aussenalster göllerinde ya da limanda (Hafen)veya kanallarda tekne ile şehri nehirler üzerindende gezebilirsiniz.Alster tekne turları tarihi bir mekan olan Jungfernstieg'den kalkmaktadır.Hamburg'da Amsterdam'daki kırmızı lamba bölgesini (red light district) andıran St.Pauli bölgesinde Reeperbahn Caddesi bulunmaktadır.Bu bölgede çok sayıda gece kulübü ve diskotek bulunmaktadır.Turistik açıdan belediye binası'nın (Rathaus)kulesine çıkarak şehrin güzelliğini tepeden de görebilirsiniz. Kentteki başlıca müzeler ve görülecek yerler ise :

Fischmarkt ;balık pazarı
HafenCity ;liman
Speicherstadt
Miniatur Wunderland
Planetarium
Hafenmuseum ;liman müzesi
Museum der Arbeit - İş müzesi
Das Feuerschiff ;eski yangın söndürme gemisi
Museum der Arbeit ;Hamburg'un sanayi devrimi yılları ile ilgili müze
Hamburger Kunsthalle ;sanat müzesi
Erotic Art Museum
Deutsches Zollmuseum ;gümrük müzesi
HSV Museum ;HSV Hamburg futbol takımının müzesi
Museum für Hamburgische Museum ;Hamburg tarihi ile ilgili müze
Hamburg Tren Terminali

Spor
Halen Alman 1. Futbol Ligi'nde (Bundesliga) Hamburger SV kentin en büyük takımıdır. Ayrıca FC St.Pauli futbol takımı da vardır. Sevilen bir başka spor dalı ise buz hokeyidir. Hamburg da 2006 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmış olan kentlerden biridir.Vede ülkemizi temsi eden milli sporcumuz Murat Bağış Atik Almanyanın gözde takımlarından Hamburger SV takımından transfer teklifi almış ve kendisi Almanya nın başkenti Berlin de 21.12.2007 bekleniyor.Umarız ki milli genç futbolcumuz buralarda bir çok başarılara ve ülkemizin ismini duyurur.Ayrıca FC st.Pauli takımı da milli genç sporcumuz için Türkiye ye gelmiş ama bir türlü anlaşmaya uzlaşamamış olup,şu sözleri söylemiştir;Burdan ben ayrılmak istemediğimi ama aksi bi durumda iyibir teklif geldiğinde değerlendireceğini söyleyen Bağış,ailemlede konuştum onlarda benim başarılı olmamı istiyorlar Almanyadan transfer teklifi gelmesi iyi benim için onur verici bir durum,zaten bende kararımı verdim ama kulübümle anlaşın ben hazırım demiştir.Alman medyalarına... Ayrıcada Hamburg sv kulübü bağış atik içinde 4.8 milyon Euro gözden çıkartıyor...
« Son Düzenleme: Nisan 03, 2008, 01:26:28 ÖS Gönderen: khoLpa$aLı »
Ergenekon yurdun adı
Börteçine kurdun adı
Dörtyüz sene durdun, hadi!
Cık ey yüzbin mızrağımız

Çevrimdışı khoLpa$aLı

 • almancax Fanatiker
 • *******
 • İleti: 1349
 • Seviye 116
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Almanyadaki Sehirlerin hakkinda Bilinmesi Gereken Hersey
« Yanıtla #2 : Ocak 09, 2008, 03:53:29 ÖS »
Münih (Almanca: München),
Berlin ve Hamburg'dan sonra Almanya'nın en büyük üçüncü kentidir. Bavyera eyaletinin en büyük şehri ve başkentidir. Almanya nın manevi başkenti olarak anılmaktadır. Avrupa Birliğin'in onikinci en büyük şehri'dir.

şehir, 2006 sayımına göre 1,3 milyon nûfûsa sahiptir. Cıvârındaki nûfusla bu rakam 2,6 milyona ulaşır. Büyük Münih şehirleşmiş bölgesinde (Augsburg, Ingolstadt, Rosenheim, Landshost ve Landberg) 5 milyondan fazla insanın yaşamaktadır. Münih, Bavyera Alpleri'nin kuzeyinde ve İsar nehri kıyısında kurulmuştur. şehri tanımlayan Slogan (Motto) uzun zaman Die Weltstadt mit Herz (yürekli dünyâ şehiri) idi. Fakat yakınlarda München mag dich (Münih seni seviyor) oldu. Münih'in doğal ismi Münchendir. Edebî anlamı Monks (râhipler)dur ve bu nedenle Münih'in armasında bir râhip vardır. Mönchner kindl (Münih çocuğu)na referans olduğu da söylenir. Siyah ve altın - Kutsal Roma İmparatorluğu rengi - Kutsal Roma İmparatoru IV. Louis'den beri şehrin resmî renkleridir.

Coğrafya
Münih, yukarı Bavyera'nın üst düzlüklerinde yaklaşık 50 kilometre yayılır. Kuzey Alp Dağları'nın kuzeyinde ve deniz düzeyinin 520 metre üzerindedir. Burada bulunan kumlu plâtonun kuzey bölümünde toprak çok bereketlidir. Güneyiyse buzul çağından kalma taşlardan oluşmuştur.

Nûfus yapısı
Münih'in nûfusu 1 Aralık 2006'da 1.326.000'dı. Bunun 300.129'u Alman vatandaşı değildi. şehir nûfûsununda önemli bir azınlığı Türk ve Balkan ülkeleri vatandaşları oluşturur. Yabancılar arasında guruplar, büyükten küçüğe doğru sırasıyla Türkler (43.049), Hırvatlar (24.866), Sırplar (24.439), Yunanlılar (22.486), Avusturyalılar (21.411) ve İtalyanlar (20.847)dır. Burada oturan yabancıların %37'sini Avrupa Birliği'inden gelenler oluşturur. 2,7 milyon insan, eski Münih şehirleşmiş bölgesinde yaşardı. Bu bölgede bugün, yaklaşık 6 milyon insan yaşamaktadır.


Bira
Eski râhip geleneklerinden gelen Weißbier ["beyaz bira"] üreticilerinin olduğu şehirdir. Schneider, Fransizkaner, HB gibi ünlü üreticilerin birahâneleri buradadır. Bunlardan tarihî açıdan en önemlisi Hofbräuhaus'dur [hôfbreihaus, HB]. Hitler, alt ve orta sınıftan insanlara ulaşmaya çalışırken yaptığı konuşmaların birçoğunu burada yapmış, ilkinde burada yüz kişinin üzerinde bir katılım sağlamıştır. Tat olarak en çok Schneider Weißbierhaus tavsiye edilebilir. Paulaner'in Rye Beer'iyse çok farklı bir tat olarak tavsiye edilir.

Politika
Münih'in şimdiki belediye başkanı Christian Ude (doğum: Munich, 26 Ekim 1947) Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyesidir. Münih, hemen hemen II. Dünya Savaşı'ndan beri SPD hükûmetlerine rekor seviyede oy veren yerdir. Bu, Bavyera'nın geri kalan seçmenleri tutucu olduğundan bilhassa dikkate değerdir. Hristiyan Sosyal Birliği (CSU), salt çoğunluğu kazanan seçmenler içinde hemen hemen bütün belediye, devlet ve federâl seçimlerde kazanır. Bavyera'nın başkenti olan Münih, Almanya'nın önemli politik merkezlerindendir. Pekçok ulusal ve uluslararası yazar Münih'te oturur. Alman Vergi Yüksek Mahkemesi ve Avrupa Patent Ofisi'nin merkezleri buradadır.

Münih'te doğan ünlüler 
Ilhan Mansiz 1975, Milli futbolcu, oyuncu
Franz Beckenbauer Futbolcu
Gerd Müller Futbolcu
Philipp Lahm Futbolcu
Curt Jürgens, 1915-1982 sinema oyuncusu
Percy Adlan, 1935, film yönetmeni
Alfred Andersch, 1915-2007 Kimyâ Nobel ödülü sâhibi
Franz Marc 1880-1916 ressam
Wolfgang Sawallisch, 1923 orkestra şefi ve piyanist
Feudor Felix Konrad Lynen 1911-1979 biyokimyâcı ve Nobel ödülü sâhibi

Münih çevresi 
Dauchau
Erding
Fürstenfeldbruck

Kardeş şehirler 
Birleşik Krallık Edinburgh 1954'den beri.
İtalya Verona 1960'dan beri.
Fransa Bordeaux 30 Mayıs 1964'den beri.
Japonya Sapporo 28 Ağustos 1972'den beri.
Amerika Birleşik DevletleriCincinnati 18 Eylül 1989'dan beri.
UkraynaKiev 6 Ocak 1989'dan beri.
İstanbul 1943'den beri.

Din  2005:
Katolik- % 39,5
Protestan - % 14,2
Diğer - % 46

Burada her yıl binlerce turistin de ziyâret ettiği "Ekim şenlikleri" (Oktoberfest) adlı şenlik düzenlenir. Bu şenlik, dünyânın en büyük 10 şenliği arasındadır ve genelde Eylül ayında yapılır.

1972 yılı Yaz Olimpiyatları Münih'te düzenlenmiştir.
« Son Düzenleme: Nisan 03, 2008, 01:27:57 ÖS Gönderen: khoLpa$aLı »
Ergenekon yurdun adı
Börteçine kurdun adı
Dörtyüz sene durdun, hadi!
Cık ey yüzbin mızrağımız

Çevrimdışı şems

 • şems (özlem )
 • almancax Fanatiker
 • *******
 • İleti: 497
 • Seviye 47
 • Cinsiyet: Bayan
Ynt: Almanyadaki Sehirlerin hakkinda Bilinmesi Gereken Hersey
« Yanıtla #3 : Ocak 09, 2008, 03:59:07 ÖS »
kholpaşalı.....teşekkürler.....berline gıdıcem ve öncesınde bunları öğrenmem iyi oldu...
Sensiz geçen günlerimin kazası yok Sevdiğim...
Aşk Mecnun'ca değil Yunus'ca olmalı;Züleyha'nın yanılgısı değil Yusuf'un iffeti olmalı.

Çevrimdışı khoLpa$aLı

 • almancax Fanatiker
 • *******
 • İleti: 1349
 • Seviye 116
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Almanyadaki Sehirlerin hakkinda Bilinmesi Gereken Hersey
« Yanıtla #4 : Ocak 09, 2008, 03:59:50 ÖS »
Köln,Almanya'nın dördüncü, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti´nin en büyük şehri, ayrıca 4.385.082 nüfuslu Köln İdari Merkezi´nin yani Regierungsbezirk Köln (Köln, Bonn, Aachen, Düren, Euskirchen, Heinsberg, Leverkusen, Oberbergischer-Kreis, Rhein-Erft, Rheinisch-Bergischer-Kreis,
Rhein-Sieg)´ün merkezidir. Nüfusu 991.395´tir (30 haziran 2007).

Kentte Türk Konsolosluğu bulunmaktadır. şehir nüfusunun %20´si yabancıdır. Nüfusun %40´ına yakını ise yabancı kökenli Almandır. Yani %60´lık bir yabancı kesim şehirde ikamet etmektedir. Bu sayede şehir kozmopolit bir yapıya sahiptir. Bu çok renklilik kentin en önemli simgelerindendir.

Köln, eyaletin en önemli ulaşım, kültür, bilim, sanat, ticaret ve eğlence merkezidir. Ayrıca demir ve havayolu ulaşım ağının da kesişme noktasıdır. Ren Nehri, kentin tam ortasından geçmektedir. Nehrin her iki yakası sekiz köprüyle bağlanmıştır, bunlardan ikisi demiryolu köprüsüdür.

Kentin en ünlü yapısı, inşaatı tam 632 (1248-1880) yılda tamamlanmış gotik tarzdaki Köln Katedrali (Kölner Dom)'dir ve 7 bin m² alanda, 157 metreyi bulan yüksekliği ile UNESCO Kültür Mirası listesinde yeralır.

Coğrafya 
Coğrafi Konumu ve İklimi 
Köln, 405,15 km² büyüklükte olup, nüfusu gibi yüzölçümü bakımından da Almanya´nın dördüncü büyük şehridir. Köln´ün rakımı 118,4 metredir. şehir, Almanya´nın batısında yer alır. Ren-Rur bölgesinin güneyindedir. Köln ılıman iklime sahiptir. Ren Nehri´nin de etkisiyle şehirde nem oranı yüksektir.

Komşuları
Köln, küçük yerleşim yerlerinin tam ortasında bulunan büyük bir şehirdir. Bu küçük yerleşim yerleri ile birlikte bölge nüfusu 2 Milyon civarındadır. Kuzeyinde Leverkusen ve Monheim, doğusunda Bergisch Gladbach ve Rösrath, güneyinde Troisdorf, Niederkassel, Wesseling, Brühl, Hürth, batısında ise Frechen, Pulheim ve Dormagen bulunur.

Tarih 
Köln 1945
Köln Katedrali Önü (1945)Köln M.Ö. 50 yılında Roma İmparatoru Claudius tarafından, Aşağı Ren Bölgesi´ni Cermen Kabileleri´nin saldırılarından korumak için bir koloni şeklinde kurulmuştur. Koloni´nin Latince anlamı Colonia olduğundan bu şehrin ilk adı Colonia Claudia Ara Agrippinensium (CCAA) olmuştu. İmparator Claudius bu şehir ismine eşinin ismini de koymuştur (İmparatoriçe Agrippina). şehir M.S. 425 yılına dek bu isimle anılmıştır. Daha sonra buraya Latince Koloni anlamını taşıyan Colonia adı verilmiştir. Bugün dünyanın birçok dilinde Köln değişik isimlerle telaffuz edilmektedir (İtalyanca ve İspanyolca = Colonia, Portekizce = Côlonia, Katalanca = Colònia, Lehçe = Kolonia, Türkçe = Kolonya [bu isim pek kullanılmamakta], Arapça = Kulunia, İngilizce = Cologne ve diğer bazı dillerde Coellen, Cölln ve Keulen isimlerini taşımaktadır).

şehir, Ortaçağ´da hızla büyüyerek Avrupa´nın en büyük merkezlerinden biri haline gelmişti. 12. yüzyıldan itibaren Köln, Hrıstiyan Alemi´nde; Kudüs, İstanbul ve Roma´nın ardından kutsal şehir olarak ilan edildi. Sancta Colonia (Kutsal Köln) olarak ta anılan şehirde 1248 yılında Kön Katedrali´nin temeli atıldı. Yapımı tam 632 yıl süren bu gotik tarzdaki katedral Kuzey Avrupa´nın en büyük ibadethanesidir. 1794 yılından itibaren Fransız egemenliğine giren şehrin sakinleri Napolyon´a sadık kalacaklarını ilan etmişlerdi. Daha sonra Prusya egemenliğine giren Köln´de büyümeye engel olan şehir duvarları yıkıldı. Böylelikle şehir hızla büyümeye başladı.

Birinci Dünya Savaşı´nda pek zarar görmeyen şehir, İkinci Dünya Savaşı´nda büyük yıkıntıya uğradı. 1945´te savaş sona erdiğinde Köln´ün % 90´ı yıkılmış haldeydi. Savaş öncesi 800 bin olan nüfus, 104 bine düştü. Savaşın ardından özellikle İngiltere ve ABD kaynaklı yardımlarla hızla yaralarını sarmaya başlayan şehir, tekrar hızla büyümeye başladı. Yurt dışından gelen işçilerle şehir ekonomisi ve sanayisi büyük gelişme gösterdi.

Politika 
Katolik nüfusun fazla oluşu Köln´deki siyasi hayatı da etkilemiştir. Hitler Dönemi öncesi halk "Zentrum" - Merkez yanlısı idi. Ulusal Sosyalist rejimin ardından Hrıstiyan Demokratlar - CDU ve Sosyal Demokratlar - SPD arasında, günümüze kadar süren iktidar mücadelesi oldu. SPD savaş sonrası 40 yıldan fazla şehir yönetimini idare etti. şehirde bu partilerin dışında liberal - FDP ve yeşiller - Die Grünen/Bündnis 90´ın da çok sayıda seçmenleri vardır. 2004 yılında yapılan son yerel seçimleri CDU´lu Anakent Belediye Başkanı Fritz Schramma kazandı. şehir Meclisi seçimlerinin sonuçlarının ardından 90 üye belirlendi. Partilerin seçim sonuçları ve meclisteki üye sayıları şöyle:

CDU (Hrıstiyan Demokratlar) % 32,71 = 29 üye
SPD (Sosyal Demokratlar) % 30,96 = 28 üye
Grüne (Yeşiller) %16,55 = 15 üye
FDP (Liberal Hür Demokratlar) %7,42 = 7 üye
pro Köln (Aşırı Sağcı Hareket) %4,71 = 4 üye
PDS (Sosyalist Partisi) % 2,96 = 3 üye
Republikaner (Cumhuriyetçiler) %0,8 = 1 üye
Diğerleri % 3,9=3 üye

Köln Anakent Belediyesi´nin dışında şehirdeki diğer dokuz ilçe belediyelerinin de kendine ait meclisleri bulunmaktadır. Yukarıda belirtilen partiler bu belediyelerde de her seçimde birbirlerine karşı üstünlük kurma çabasındadırlar.


Köln´deki İlçeler ve Semtler 
Köln Anakent Belediyesi, dokuz ilçeyi himayesinde bulundurur.
Bu ilçeleri 85 semt ve 365 Mahalle oluşturur.

Innenstadt (Merkez İlçe)

Altstadt-Nord, Altstadt Süd, Neustadt-Nord, Neustadt-Süd ve Deutz
Rodenkirchen
Bayenthal, Godorf Hahnwald, Immendorf, Marienburg, Meschenisch, Raderberg, Raderthal, Rodenkirchen, Rondorf, Sürth, Weiß ve Zollstock
Lindenthal
Braunsfeld, Junkersdorf, Klettenberg, Lindenthal, Lövenich, Müngersdorf, Sülz, Weiden, Widdersdorf
Ehrenfeld
Bickendorf, Bocklemünd/Mengenich, Ehrenfeld, Neuehrenfeld, Ossendorf ve Vogelsang
Nippes
Bilderstöckchen, Longerich, Mauenheim, Niehl, Nippes, Riehl ve Weidenpesch
Chorweiler
Blumenberg, Chorweiler, Esch/Auweiler, Fühlingen, Heimersdorf, Lindweiler Merkenich, Pesch, Roggendorf/Thenoven, Seeberg, Volkhoven/Weiler ve Worringen
Porz
Eil, Elsdorf, Ensen, Gremberghoven, Grengel, Langel, Libur, Lind, Poll, Porz, Urbach, Wahn, Wahnheide, Westhoven ve Zündorf
Kalk
Brück, Höhenberg, Humboldt/Gremberg, Kalk, Merheim, NeubrückOstheim, Rath/Heumar ve Vingst
Mülheim
Buchforst, Buchheim, Dellbrück, Dünnwald, Flittard, Höhenhaus, Holweide, Mülheim ve Stammheim

Ulaşım 
Köln Merkez Tren İstasyonuKentte, merkez tren istasyonu´nun (Köln Hbf) yanı sıra 28 tren istasyonu mevcuttur. Kent içi kamu ulaşımı yüzlerce otobüs, tramvay/metro (Stadtbahn) ve banliyö trenleri (S-Bahn) ile yapılır. Köln´deki bu olanaklar sayesinde trafik ve kamu ulaşımı sorunu ortadan kalkmıştır. Bunlarla yetinmek istemeyenler için kent genelinde 1200 ticari taksi hizmet vermektedir. Ayrıca Uluslararası Köln/Bonn Havalimanı´da bu şehir toprakları üzerinde kurulmuştur. Havalimanı , merkezden yaklaşık 20 km uzaklıkta, kentin güneydoğusundadır. Köln merkeze (12 dk.) trenlerle, Bonn merkeze (20-25 dk.) ise hızlı otobüsle gidilebilinir.

Kültür-Sanat-Medya-Mimari 
Festivaller-şenlikler-Tiyatrolar 
Köln´de her yıl çeşitli eğlenceler tertip edilmektedir. Bunlardan bazıları milyonlarca seyirci toplamaktadır.

Köln´de Rosenmontagszug (2004 Karnavalı)
Kölner LichterKöln Karnavalı, Almanya´da düzenlenen en büyük şenliklerden biridir. Burada Karnaval 11. ayın 11´inde saat 11:11´de başlar ve günlerce sürer. Sonra mola verilir ve şubat ayında eğlenceler kaldığı yerden devam eder. Karnavala şehir halkı kadar, şehre yurt içi ve dışından akın eden 1,5 - 2 milyon insan ilgi göstermektedir.

MusikTriennale Köln:20. ve 21. yüzyılın şarkılarının dinlenildiği büyük müzik festivalidir.
Summerjam:Avrupa´nın en büyük Reggae Festivalidir. Yazın düzenlenir.
Lit.Cologne:Edebiyat Festivali.
Uluslararası Köln Komedi Festivali ve Kölner Lichter´de halkın ilgi gösterdiği yüzlerce festivallerden birkaçıdır.


Tiyatro 
Kentte birçok tiyatro salonu ve tiyatro toplulukları vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Arkadaş Theater, Artheater, Atelier-Theater, Café Duddel, Solana Theater, Casamax-Theater, Cassiopeia Theater, Comedia, Drama Köln, Freies Werkstatt-Theater, Gloria-Theater, Hänneschen-Theater, Horizont-Theater, Kölner Künstler-Theater, Klüngelpütz Kabarett-Theater, Musical Dome, Piccolo-Theater, Puppentheater Lapislazuli, Senftöpfchen-Theater, Studiobühne Köln, Theater am Dom, Theater am Sachsenring, theater Der Keller, das Theater im Bauturm, Theater im Hof, Theater Tiefrot, Theaterhaus Köln ve Volkstheater Millowitsch.

Müzeler
Köln şehir Müzesi
Köln tam anlamıyla bir Müzeler cennetidir. Kentte çok sayıda Müze mevcuttur. Bunlardan bazıları şunlardır: Kölnisches Stadtmuseum - Köln şehir Müzesi, Museum Ludwig - Ludwig Müzesi, Wallraf Richartz Museum - Wallraf Richartz Müzesi, Römisch Germanisches Museum - Romen Cermen Müzesi, Duftmuseum - Koku Müzesi (Kolonya´nın doğum yeri olan Köln şehri´ndeki Farina Haus daha sonraları müzeye çevrilmiştir), Schokoladenmuseum - Çikolata Müzesi, Museum für Ostasiatische Kunst - Doğu Asya Sanat Müzesi.

Medya 
Almanya´nın önde gelen en büyük medya şehirlerinden birisi olan Köln´de 30-40 bin arasında medya çalışanı vardır. WDR (Batı Alman Radyo ve Televizyon Kurumu), RTL, VOX, n-tv ve Super RTL adlı ulusal tv kanalları ile Center TV adlı yerel kanal bu kentten yayın yapar. Bunun dışında ulusal kanallar PRO 7 ve SAT 1´de yayınlanan bazı programlar Köln´de hazırlanmaktadır.

Ayrıca kentte birçok radyo istasyonu da yayın yapmaktadır. Bunlardan WDR´ye ait altı istasyon birbirinden farklı dinleyiciye seslenmektedir. WDR bünyesinde yayın yapan Köln Radyosu değişik dünya dillerinde (Türkçe, Kürtçe, Almanca, İtalyanca, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Arapça v.s.) yayın yapmaktadır. Hergün saat 06:05-07:00 ve 19:30-20:00 arasında, pazar günü ise 15:00-18:00 arasında Türkçe yayın yapılır. Bu radyo istasyonunun (Tüm Kuzey Ren-Vestfalya´da yayınlanmaktadır, Köln´de 103.3 frekansından) ayrıca internet üzerinden 24 saat Türkçe yayın yapan internet sayfası da vardır.

Köln Radyosu-İnternet Sitesi
Kentte basılan gazete ve dergilerden bazıları: Kölner Stadt-Anzeiger, Kölnische Rundschau, Kölner Express, Bild Köln, Stadt Revue, Kölner Wochenspiegel.

Mimari 
Köln Kulesi
Kölnarena 2001
Weltstadthaus
Belgisches Viertel (Belçika Mahallesi)
Ludwig Müzesi

Kardeş Kentleri 
Liverpool (Birleşik Krallık), 1952'den beri
Esch-sur-Alzette (Lüksemburg), 1958'den beri
Lille (Fransa), 1958'den beri
Liège (Belçika), 1958'den beri
Rotterdam (Hollanda), 1958'den beri
Torino (İtalya), 1958'den beri
Kyoto (Japonya), 1963'den beri
Tunus (Tunus), 1964'den beri
Turku (Finlandiya), 1967'den beri
Berlin-Neukölln, (Berlin) 1967'den beri
Kaloşvar (Romanya), 1976'dan beri
Tel Aviv (İsrail), 1979'dan beri
Barselona (İspanya), 1984'den beri
Pekin (Çin Halk Cumhuriyeti), 1987'den beri
Selanik (Yunanistan), 1988'den beri
Cork (İrlanda), 1988´den beri
Corinto / El Realejo (Nikaragua), 1988'den beri
Indianapolis (ABD), 1988'den beri
Volgograd (Rusya), 1988'den beri
Treptow-Köpenick (Berlin), 1990'dan beri
Kattowice (Polonya), 1991'den beri
Betlehem ,1996'dan beri
İstanbul (Türkiye), 1997'den beri

Üniversite 
Başta Köln Üniversitesi olmak üzere kentte birçok üniversite ve yüksekokul (Spor Yüksekokulu, Konservatuvar v.s.) mevcuttur. Burası bir üniversite şehridir. Toplam nüfusun % 10´u üniversite öğrencisidir. Bu okullarda, çeşitli ülkelerden çok sayıda öğrenci okumaktadır. Üniversiteye bağlı birde Studienkolleg vardır.

Dinler 
Köln SinagoguKöln nüfusunun % 41,6´sı Katolik, % 17,5´i Protestan, % 10´u Müslüman ve geriye kalan % 30´u ise diğer dinlere mensup veya ateisttir. Üç büyük dinin yanı sıra şehirde başka dinlere inanan birçok insan vardır. Hrıstiyan dünyası için tarihsel ve dinsel bir kutsallığa sahiptir. Ayrıca şehirde Musevi Cemaati için sinagoglar, müslamanlar için de camiiler bulunur. Almanya'daki Müslümanların önemli temsilcilerinden Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nin merkezi Köln sınırları içindeki Ehrenfeld de yer almaktadır.

Spor 
Köln´de birçok spor dalında spor kulüpleri mevcuttur. En tanınılan ve en sevilen takım ise, 1. FC Köln futbol takımıdır. Bu takımın kadrosunun yarıdan fazlasını yabancı oyuncular oluşturur. Takımın maskotu ve simgesi bir keçidir.


Ünlü kişiler 
Dr. Lale Akgün (Türk asıllı sosyal-demokrat milletvekili)
Alfred Biolek (TV Yapımcısı)
Stefan Raab (Komedyen, Sunucu)
Volker Beck (Yeşiller Partili Milletvekili, Eşcinsel Aktivist)
Christoph Daum (Futbol Antrenörü)
Heinrich Böll (Yazar)
Willy Millowitsch (Tiyatro Oyuncusu)
Gentleman (Reggae Sanatçısı)

Köln'de doğanlar 
Joost van den Vondel (17 Kasım 1587), Hollandalı şair yazar
Jacques Offenbach (20 Haziran 1819), Besteci
Konrad Adenauer (5 Ocak 1876), Siyasetçi, II. Dünya Savaşından sonra CDU'nun kurucusu ve 1949-1963 Federal Almanya'nın ilk şansölyesi.
Rudolf Amelunxen (30 Haziran 1888), Siyasetçi
Werner Wolf Glaser (14 Nisan 1910), besteci, orkestra yönetkeni, sanat tarihçisi ve psikolog
Heinrich Böll (21 Aralık 1917), Yazar, 1972 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi
Udo Kier (14 Ekim 1944), Sinema oyuncusu
Willy Millowitsch (8 Ocak 1909), Tiyatro oyuncusu, sinema yönetmeni
Nikolaus Otto (14 Haziran 1832), içten yanmalı motorun mucidi
« Son Düzenleme: Nisan 03, 2008, 01:37:51 ÖS Gönderen: khoLpa$aLı »
Ergenekon yurdun adı
Börteçine kurdun adı
Dörtyüz sene durdun, hadi!
Cık ey yüzbin mızrağımız

Çevrimdışı khoLpa$aLı

 • almancax Fanatiker
 • *******
 • İleti: 1349
 • Seviye 116
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Almanyadaki Sehirlerin hakkinda Bilinmesi Gereken Hersey
« Yanıtla #5 : Ocak 09, 2008, 04:02:57 ÖS »
Frankfurt (am Main) (Türkçeleştirilmiş:Frankfurt Mayn nehri kıyısında) metropolü Almanya'nın finans ve kültür merkezidir. Doğu Almanya'da bir Frankurt daha olduğundan burası Main'deki Frankfurt (Frankfurt am Main) olarak belirtilir.

Coğrafya
şehir aşağı Main nehrininin her iki yakası ile Taunus'un güneyinde, orta Almanya'nın güney batısında en önemli ekonomi merkezidir. şehrin güneyinde en önemli şehir ormanları vardır. En yüksek noktası Berger tepesinde kurulu Seckbach semtidir (212 m deniz seviyesi). şehir Basel'den Yukarı Ren düzlüğüne kadar yayılmış Ren nehri havzasının en kuzeyindeki noktada kurulmuştur. Kuzeyinde ünlü Kronberg ile Königstein derebeylik kentleri, batısında Hessen eyaletinin başkenti Wiesbaden ve Ren-Falz eyaletinin başkenti Mainz, güneyinde ise üniversite şehri Darmstadt vardır. Hessen eyaletenin en büyük şehiridir.

Gökdelenleri (Skyliners) bu kentin özelliklerinden biridir. Avrupa'nın en yüksek gökdelenleri buradadır.

Ekonomi 
Liverpool üniversitesinin araştırmasına göre Avrupa'nın en zengin ve varlıklı kentidir.

Her 1000 kent sakinine 922 iş yeri düşmekle Almanya'nın en yoğun iş bölgesidir! Dünya sıralamasında ekonomik yönden en iyi yaşanabilir kentler sıralamasında 5. dir.

Frankfurt am Main ve Ren-Main havzasında büyük sanayi kuruluşları mevcuttur. Özellikle kimya ve ilaç sanayisi başı çekmektedir. Otomotiv sanayisine çalışan başlı başına isim yapmış şirketlerle, mühendislik ve şirket danışmanlık firmaları bulunur. Bilişim şirketleride Frankfurt'un merkezi ve mükemmel ulaşım imkanlarından yararlanmak için buradadırlar.

şehrin hizmet dalındaki şirketlerin yanında büyük bankalar vardır. Bankalar şehri olarak bilinen kent, Almanya ve Avrupa çapında faaliyette bulunan finans şirketlerinin Avrupa merkezi olarak seçilmiştir. Burada Avrupa Merkez Bankası da bulunmaktadır. Frankfurt havaalanı yönetim şirketi (FraPort AG) en büyük işverendir. Hızlı tren ICE nin Köln şehrine bağlantısı bulunmaktadır. Bu tren hattı yanında dev yük tren garı yanında nehir limanına da sahiptir.

En ünlü firmalar arasında Deutsche Bank, Opel, Aventis (Hoechst ile Rhone-Poulenc'nin birleşimi ile oluşmuştur. şu anda Sanofi ile Aventis birleştiği için şirket Sanofi-Aventis olarak adlandırılmaktadır), Fraport AG vs. bulunurlar.

Toplum
651 583 nüfusu ile Almanya'nın beşinci büyük kentidir.
Kentin ekonomi, finans ve kültür merkezi olması, ve ulaşımın mükemmelliği sonucu bu şehirde yaşayan ve çalışan dünyanın her ülkesininden bir vatandaşı burdadır. Hessen eyâletinde yaşayan yabancıları temsil eden bütün konsolosluklar ve özellikle T.C. konsolosluğuda burdadır. Almanya'nın en fazla yabancı nüfus yapısına sahip kentlerden biridir. Türklerin en fazla yaşadıları şehirden biridir.

Yahudi nüfusu ile bilinen şehir 2. dünya savaşında bu musevi nüfusun toplama kamplarına sürgünü ve arkasından yok edilmesi sonucu büyük kayıplar (11.000 üzerinde) verdi. Savaş sonuna 160 kişi ile ulaşan musevi toplumu bugün gine hatırı sayılır sayıya ulaştı.

şehirde yarım milyon yaşarken komşu bölgelerden, banliyölerinden gelen çalışanlar yüzünden bu sayı mesai saatlerinde bir milyonu geçmektedir.

Politika 
Anakent yanında banliyö semtlerin kendi belediyeleri vardır. Anakent belediye başkanı bayan Petra Roth (CDU) dur. Kent şu an Yeşiller (Birlik 90/Yeşiller)'le Hıristiyan demokrat CDU koalisyonu ile yönetilmektedir.

Ulaşım
Almanya'nın ünlü otobanları A3 ve A5 in keşiştiği Frankfurt otoban kavşağı yanında, hızlı tren, metro ve omnibüs imkanları düzenli ve mükemmeldir. Avrupa'nın en büyük havaalanlarından birine sahipdir ve yılda milyonlarca yolcunun uğrak yeridir. 2002 yılında bitirilen ICE hızlı tren hattı ile iki ekonomi merkezi Frankfurt ve Köln arasında 200 km/h üstünde seyahat etme imkanı vardır.

Nehir nakliyatı ile Frankfurt şehri yukarı Ruhr havzasının ekonomik bölgesine ve daha ileride Hollanda'ya bağlantılıdır. Main-Tuna kanalı ilede güneydogu Avrupa ile irtibatı vardır. Batı limanının değişimi ile burada ikamet ve büro alanları oluştu.

 Kardeş şehirler 
 - Lyon (1960)
 - Birmingham (1966)
 - Milano (1971)
 - Kanton (1988)
 - Budapeşte (1990)
 - Prag (1990)
 - Granada (1991)
 - Kraków (1991)
 - Barselona (2006)
 - Kahire (1979)
 - Tel Aviv (1980)
 - Toronto (1989)
 - Leipzig (1990)
 - İslamabad
 - Chennai
 - Dubai (2005)
« Son Düzenleme: Nisan 03, 2008, 01:39:24 ÖS Gönderen: khoLpa$aLı »
Ergenekon yurdun adı
Börteçine kurdun adı
Dörtyüz sene durdun, hadi!
Cık ey yüzbin mızrağımız

Çevrimdışı LaneT

 • Junior Mitglied 1
 • **
 • İleti: 15
 • Seviye 0
Ynt: Almanyadaki Sehirlerin hakkinda Bilinmesi Gereken Hersey...
« Yanıtla #6 : Ocak 13, 2008, 02:30:11 ÖÖ »
Almanyaya gidecek olanlara çok katkısı olur teşekkürler

197

 • Ziyaretçi
Ynt: Almanyadaki Sehirlerin hakkinda Bilinmesi Gereken Hersey...
« Yanıtla #7 : Ocak 13, 2008, 07:17:28 ÖS »
Paylasimin icin tesekkür ederim khoLpa$aLı. Ben de Frankfurt am Main'de oturuyorum, okudum ve Dünyadaki önemli bir sehir oldugunu ögrendim. :)

Eger isterseniz, zaman buldukca  Frankfurt am Main (Ffm) resimlerinden koyabilirim.. ;)

Çevrimdışı khoLpa$aLı

 • almancax Fanatiker
 • *******
 • İleti: 1349
 • Seviye 116
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Almanyadaki Sehirlerin hakkinda Bilinmesi Gereken Hersey...
« Yanıtla #8 : Ocak 13, 2008, 09:20:59 ÖS »
tabiki sevinirim.
Ergenekon yurdun adı
Börteçine kurdun adı
Dörtyüz sene durdun, hadi!
Cık ey yüzbin mızrağımız


makale yaz para kazan