almancax'ı FACEBOOKTA BEĞENİN YENİ KONULARDAN HABERDAR OLUN:

Gönderen Konu: Ders 13: Prateritum (Di'li Geçmiş Zaman) - 1 Düzenli Fiiller  (Okunma sayısı 118117 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MuhaяяeM

• ωєвмαѕтєя
  • Administrator
  • 442
    • almancax

Başarılar..

" Her şey kader ile takdir edilmiştir. Kısmetine razı ol ki, rahat edesin." (Mesnevi-i Nuriye)

melisözge

• Ziyaretçi
Ynt: Ders 13: Prateritum (Di'li Geçmiş Zaman) - 1 Düzenli Fiiller
« Yanıtla #1 : Şubat 01, 2007, 11:47:14 ÖÖ »
merhabalar hocam.gecmis zamani haben ve sein fiillerini de kullanarak yapmiyormuyduk. ich habe ein Auto gekauft örnek cümlesinde oldugu gibi,.sizin anlattiginiz sekilde ilk kez gördüm daha dogrusu ben örnekteki gibi ögrendim.yardimlarinizi bekliyorum .

Çevrimdışı acelya11

• Voll Mitglied 1
  • 29
« Yanıtla #2 : Şubat 01, 2007, 01:19:37 ÖS »
 hocam ellerinize saglik cok güzel olmus.Bu konun devamini sabirsizlikla bekliyorum.tekrar tesekkürler.saygilar...
Ayni anadan dogmak kardeslik degildir,kardeslik ayni güzel amacta birlesmektir.

Çevrimdışı DaNgErOuS

• Junior Mitglied 1
  • **
  • 2
« Yanıtla #3 : Şubat 02, 2007, 08:56:50 ÖÖ »
merhabalar sayin lara.gecmis zamani haben ve sein fiillerini de kullanarak yapmiyormuyduk. ich habe ein Auto gekauft örnek cümlesinde oldugu gibi,.sizin anlattiginiz sekilde ilk kez gördüm daha dogrusu ben örnekteki gibi ögrendim.yardimlarinizi bekliyorum .

sizin dedikleriniz perfekt.(öyle hatırlıyorum) sizin dediğinizde  fiilin 3.hali yani partizip  fakat prateritum da 2. hal

197

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Şubat 02, 2007, 06:18:15 ÖS »
Iki tane gecmis zaman var: Perfekt ve Präteritum. Perfekt'i konusma dilinde, Präteritum'u yazi dilinde kullaniyoruz.
z.B -> Ich habe mich auf deinen Brief gefreut. = Mektubuna sevindim.
         Früher machte ich Sport in der Schule. = Eskiden okulda spor yaptim.

Ayrica 'nachdem' ile olusturulan yan cümlelerde de, Plusquamperfekt kullaniliyor. Bunun disinda Plusquamperfekt kullanilmak zorunda degildir. Türkcedeki 'Gecmis Zamanin Hikayesi'dir.
z.B -> Nachdem ich gefrühstück hatte, habe ich geduscht.
oder,   Ich habe geduscht, nachdem ich gefrühstück hatte. `= Kahvalti yaptiktan sonra dus aldim.

Ich hoffe, dass ich euch bei euren Problemen helfen konnte.
 Size bu konuda yardimci yardim edebildigimi umuyorum.

Ayrica yardim icin tesekkür ederim.

Çevrimdışı alperen

• Junior Mitglied 2
  • 9
« Yanıtla #5 : Şubat 02, 2007, 07:35:58 ÖS »
teşekkürler  hocam emeğinize sağlık..bu konuyu prca parca öğrenmek bencede daha iyi..daha önce toptan öğrenmeye çalısmıstım ama elime yüzüe ulaştırmıstım:) böle olursa daha anlasılır olur,zorluk çekmiiceğimizi düşünüyorum;) tekrar teşekkürler

saygılarımla....

Çevrimdışı lehrkraft

• Neuling
  • *
  • 1
« Yanıtla #6 : Şubat 13, 2007, 10:25:43 ÖS »
Selamlar! Öncelikle calismalarinizda basarilar dilerim. Ancak Imperfekt ( Präteritum) zamanin Türkcemizde -di'li gecmis zaman olarak yorumlanmasini biraz olsun yadirgadim. O halde Perfekt zamanin Türkce karsiligi nedir?
Saygilarimla

Çevrimdışı derwisch

• almancax Fanatiker
  • 144
« Yanıtla #7 : Şubat 14, 2007, 07:46:14 ÖS »
selam,

Präteritum da perfekt gibi gecmis zamani anlatir, ancak aralarinda ufak tefek farkliliklar vardir. Bazen birbirinin yerine kullanilir bazen kullanilmasi mümkün degildir.

"Gestern regnete es." yerine "Gestern hat es geregnet" ayni anlamdadir...
"Ich wollte was sagen." ...bir sey söyleyecektim
yerine
"Ich habe was sagen wollen." de denebilir.

Türkce'ye genel olarak "simdiki zaman ya da genis zamanin hikayesi" diye cevrilebilir. Gel-ir-dim ya da gel-iyor-dum seklinde...
Ancak bu tür ceviri her zaman birebir bu sekilde olmaz.
Präteritum özellikle yazi dilinde, modalverb'lerde, konjunktiv II'de ve bazi deyimlerde kullanilir.
Masallarda bizdeki dolayli gecmis zamani anlatir. Bir varmis, bir yokmus vs. (Es war einmal.)

LG
derwisch

Çevrimdışı derwisch

• almancax Fanatiker
  • 144
« Yanıtla #8 : Şubat 24, 2007, 12:33:30 ÖS »
Morgen früch stand ich auf, wusch mir meine Hände und mein Gesicht, machte Früchstück, dann stand in den Bus auf, ging in die Schule, nahm Physik und Chemiestunden, mit dieser hatte eine Prüfung. Danach kehrte ich nach Hause zurück, war um 15. Uhr zu Hause, machte Hausaufgabe, brachte meine Tasche in Ordnung. Um 21.Uhr schlief ich. Tschüs...

LG
derwisch

Çevrimdışı Bilge

• Voll Mitglied 2
  • 19
« Yanıtla #9 : Mart 15, 2007, 10:49:12 ÖS »
Selamlar! Öncelikle calismalarinizda basarilar dilerim. Ancak Imperfekt ( Präteritum) zamanin Türkcemizde -di'li gecmis zaman olarak yorumlanmasini biraz olsun yadirgadim. O halde Perfekt zamanin Türkce karsiligi nedir?
Saygilarimla

Imperfekt gibt es nicht im Deutschen. Es gibt nur imperfektive und perfektive Verben, aus diesem Grunde ist die Terminologie vor vielen Jahren geändert worden. Präteritum heißt nur
das Vergangene
ohne jegliche weitere Nuance.

Insofern passt diese Bezeichnung zur türkischen Vergangenheit auf -di sehr gut.
Viele Grüße
Bilge

Çevrimdışı canpolatalemdar

• Neuling
  • *
  • 0
« Yanıtla #10 : Mart 24, 2007, 10:58:33 ÖÖ »
öncelikle almanca ezberdir.sayıun hocalarımda katılır ben spracha hazırlanıyorum ezberliceksiniz konuşacaksınız yazacaksınız rtl falan izliceksiniz

almancax'ı FACEBOOKTA TAKİP EDİN YENİ KONULARDAN HABERDAR OLUN:

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23